„Kościół od dłuższego czasu traci autorytet, ale teraz widać to naprawdę wyraźnie” – mówił na łamach „Rzeczpospolitej” Tomasz Terlikowski.
Brak miejsca dla „neutralnych”
Według najnowszego sondażu, przeprowadzonego przez dziennik, 35 proc. Polek i Polaków ma pozytywny stosunek do Kościoła, 32 proc. negatywny, a 31 proc. – neutralny. Zdaniem Terlikowskiego Kościół nie ma pomysłu na to, jak zachęcić osoby deklarujące swój stosunek jako „neutralny” do tego, by znalazły dla siebie miejsce we wspólnocie kościelnej.
„Negatywne emocje w stosunku do władzy przenoszone są na Kościół, który ma być z władzą w jakiejś zmowie. To niebezpieczne zjawisko. Moim zdaniem sojuszu z władzą nie ma, ale Kościół za rzadko o tym mówi – i za to płaci” – komentował dla „Rzeczpospolitej” Marcin Przeciszewski, szef Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Dużo krytyczniej instytucji kościelnej przyglądają się osoby młode, między 18. a 29. rokiem życia. Tutaj aż 47 proc. ocenia ją negatywnie, neutralnie – 44 proc. Jedynie 9 proc. ma do niej pozytywny stosunek.
Małopolska źle ocenia kard. Dziwisza
W sondażu pojawiło się też pytanie o kard. Stanisława Dziwisza. W skali kraju 58 proc. jest mu przeciwna, popiera go natomiast 20 proc. społeczeństwa.
Jeszcze gorzej oceniają go mieszkańcy Małopolski. W całym województwie nie popiera go aż 72 proc. mieszkańców. Na pytanie o to, jak oceniają kardynała, 16 proc. respondentów odpowiedziało „trudno powiedzieć”, a 12 proc. – „dobrze”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS