A A+ A++

Mieszkańcy kontrolowanego przez separatystów Doniecka na wschodzie Ukrainy poinformowali w poniedziałek wieczorem portal Radio Swoboda o dużej kolumnie czołgów i sprzętu wojskowego, które kierują się z tego miasta do linii frontu.

Kilkoro świadków poinformowało Radio Swoboda, że wieczorem kolumna przejechała przez centrum miasta. Ludzie mówią, że nie widzieli takiej liczby sprzętu “przez osiem lat”.

– Czołgi, bardzo dużo. I transportery opancerzone. I ludzi wieźli. Godzinę sprzęt jechał – powiedział jeden ze świadków.

Ukraińskie MSZ domaga się zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kuleba przekazał późnym wieczorem na Twitterze, że “Ukraina domaga się zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z nielegalnymi działaniami Federacji Rosyjskiej. Stosowne odwołanie zostało już skierowane do Rady Bezpieczeństwa”.

Republika Doniecka i republika Ługańska uznane przez Putina. Co zakładają podpisane dokumenty?

Umowy, które prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek z liderami tzw. republik ludowych – Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL) przewidują wspólną ochronę granic i wykorzystanie infrastruktury wojskowej i baz wojskowych – wynika z dokumentów.

ZOBACZ: Rosja-Ukraina. USA odpowiadają na decyzję Władimira Putina ws. dwóch republik w Donbasie

W dekrecie o uznaniu niepodległości DRL i ŁRL Putin polecił ministerstwu obrony Rosji zapewnić “wykonywanie przez siły zbrojne funkcji na rzecz podtrzymania pokoju” na tych terytoriach. Dekret przewiduje, że wojskowi mają wykonywać te funkcje do momentu zawarcia porozumień o przyjaźni i współpracy. Porozumienia te Putin wniósł do parlamentu w nocy z poniedziałku na wtorek.

Tekst porozumień głosi, że Rosja i separatystyczne republiki mają prawo do wspólnej ochrony granic. Strony umów mogą wykorzystywać infrastrukturę wojskową i bazy wojskowe na swoich terytoriach.

Współpraca w zakresie “obrony suwerenności i integralności terytorialnej”

Rosja, DRL i ŁRL planują “współpracować w zakresie obrony suwerenności i integralności terytorialnej”, wspólnie podejmować działania w celu usunięcia zagrożeń dla pokoju i w celu przeciwdziałania aktom agresji przeciwko nim “ze strony wszelkiego państwa bądź grupy państw”. Strony umów mogą też okazywać sobie wszelką pomoc, w tym militarną.

ZOBACZ: Ukraina. Zełenski: zakończyło się posiedzenie rady bezpieczeństwa, przygotowujemy oświadczenie

Umowy przewidują też zawarcie odrębnego traktatu o granicach i umów o współpracy wojskowej.

Konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe.

Ponad 13 tys. ofiar konfliktu w Donbasie

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) szacuje, że w związku z konfliktem w Donbasie zginęło 13,2-13,4 tys. osób. Według Kijowa w wyniku konfliktu śmierć poniosło ok. 14 tys. ludzi.

W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret o uznaniu niepodległości separatystycznych “republik ludowych” w Donbasie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBologna FC – Spezia Calcio. Skrót meczu. WIDEO (Eleven Sports)
Następny artykułPolicja Kędzierzyn Koźle: Kierował cysterną mając blisko 1,5 promila