A A+ A++

Co więcej, zarówno w Polsce, jak i na poziomie UE trwa ożywiona debata dotycząca przyszłości energetyki jądrowej. Obejmuje ona zarówno ramy prawne, w jakich mają powstawać przyszłe elektrownie jądrowe – np. czy można je klasyfikować jako zrównoważone inwestycje – oraz jaka ma być ich rola w realizacji coraz bardziej ambitnych celów klimatycznych.

Wojna na Ukrainie. Gazu mniej, droższa energia elektryczna

Obecnie kwestią kluczową w tej dyskusji są wysokie ceny gazu, które powodują, że produkcja energii elektrycznej właśnie z gazu wychodzi znacznie drożej. Z kolei konstrukcja rynku bieżącego energii sprawia, że firmy te często wyznaczają cenę (po tej cenie jest rozliczana sprzedaż każdej jednostki energii, niezależnie od kosztów), a to właśnie ona wpływa na obecną wartość sprzedaży. Co ważniejsze, wysoka cena gazu winduje ceny energii. Dlatego warto pamiętać, że rezygnacja z gazu z Rosji nie jest łatwa ani technicznie, ani rynkowo: gazu będzie mniej, a jego cena wzrośnie. Dodatkowo często potrzebna jest budowa nowej infrastruktury, na co trzeba czasu i co również znajdzie swoje odzwierciedlenie w cenie.

W tym miejscu należy podkreślić możliwe rozwiązania, np. oddzielnie ceny energii od ceny gazu. To jednak spowoduje zmianę modelu rynku energii i, zależnie od przyjętych rozwiązań, straty – w porównaniu do sytuacji obecnej – po str … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlastik i CO2 – jak jednym problemem poradzić sobie z innym?
Następny artykułZUS uruchomił e-wizyty także w języku ukraińskim