A A+ A++

Tym co odróżnia kryptowaluty od tradycyjnych walut jest ich stricte cyfrowy charakter. Nie sposób ich wypłacić i nie mają fizycznej formy w papierze lub bilonie. Są po prostu cyfrowym, zaszyfrowanym zapisem określonej wartości w określonym nominale. W momencie gdy ktoś zdecyduje się przyjąć od nas płatność lub rozliczenie w takiej formie, znów poprzez odpowiedni cyfrowy zapis (kilka linijek kodu) możne przenieść własność z jednego podmiotu na drugi.

Istotą funkcjonowania kryptowalut jest tzw. blockchain (łańcuch bloków). To sposób zabezpieczania, szyfrowania i weryfikowania wszystkich transakcji za pomocą kryptowalut, zapisywany w publicznym rejestrze. Tego szyfrowania dokonują prywatne komputery w zdecentralizowanej sieci, które w zamian za daną usługą są wynagradzane konkretną wartością nowych jednostek danej kryptowaluty. Na tym polega w dużej mierze tzw. kopanie kryptowalut.

Inwestowanie w kryptowaluty

W kryptowaluty można inwestować w sposób bardzo podobny i zbliżony do tego jak inwestujemy w euro, dolary czy złotówki. Podstawową formą jest obrót tymi walutami. Wystarczy odpowiedni rachunek na platformie umożliwiającej to oraz środki finansowe już w tradycyjnych walutach na inwestycję. Większość popularnych kryptowalut, takich jak Bitcoin, Stellar, Ethereum, Solana czy Tezos rozliczanych jest w dolarach (USD). Oznacza to, iż wszystkie ich kursy są wyrażone w parze walutowej zawsze z dolarem amerykański. Ciekawe strategie, takie jak trading czy holding związane z takim sposobem inwestowania znajdziecie szerzej opisane tutaj.

Inwestowanie w kryptowaluty za pomocą ETF i ETN

Wybrane platformy inwestycyjne umożliwiają jednak inwestowanie w kryptowaluty za pomocą instrumentów pochodnych takich jak ETF czy ETN. W ten sposób nie musimy posiadać portfela kryptowalutowego by inwestować w kryptowaluty. Ponosimy też niższe ryzyko gdyż instrumenty takie jak ETF czy ETN nie posługują się dźwignią finansową. Daje to nam też możliwość ekspozycji na wiodące kryptowaluty w wielkości budżetu jakim dysponujemy. Nie musimy kupować danej monety w całości (np. 1 bitcoina); możemy zainwestować przykładowo w 0,33 bitocina.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAbramowicz straci rezydencję za 150 mln funtów. Do akcji wkraczają Ukraińcy
Następny artykułNasze Miasto: Statuetka Nike 2021, którą został uhonorowany Zbigniew Rokita sprzedana! Cenny laur wylicytowano za ponad 10 tysięcy złotych!