A A+ A++

Fot. PAP/M. Moryl (1)

Szeroko pojęte bezpieczeństwo – militarne, energetyczne i klimatyczne, stanowiło centralną oś tegorocznego Krynica Forum. Do małopolskiego uzdrowiska na kolejną odsłonę prestiżowego kongresu przybyli m.in. prezydenci Polski, Litwy i Słowenii, premier Korei, jak również ponad 2300 innych gości – przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki czy biznesu. Jednym z kluczowych punktów programu było Forum Polsko-Koreańskie otwierające perspektywę na zawarcie kolejnych, intratnych kontraktów gospodarczo-wojskowych.

Hasłem przewodnim Krynica Forum 2023 było „Empowering the Region”, i to właśnie rosnącej roli regionów (w ramach Unii Europejskiej oraz całego, na nowo kształtującego się od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę świata) poświęcona była większość spośród ponad stu paneli eksperckich i niezliczonych rozmów kuluarowych.

„Jesteśmy w Małopolsce, a to właśnie ten region, wraz z graniczącymi z Ukrainą Podkarpaciem i Lubelszczyzną, odgrywa dziś kluczową rolę w dostarczaniu zaopatrzenia naszym sojusznikom, a w przyszłości stanie się główną bazą dla tysięcy firm zaangażowanych w odbudowę ukraińskiej infrastruktury” – przekonuje Piotr Krasnowolski, rzecznik prasowy Krynica Forum 2023.

Na prestiżowym kongresie nie zabrakło postaci z pierwszych stron gazet, a to, co mówiły, było uważnie śledzone we wszystkich stolicach Europy i świata.

„Prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Litwy Gitanas Nausėda, premier Republiki Korei Han Duck-soo – to goście honorowi, którzy zaszczycili tegoroczną edycją naszego kongresu. W Krynicy pojawili się również przedstawiciele szeroko pojętego biznesu, od Rafała Brzoski z InPost po wielu reprezentantów sektora MŚP generującego ponad połowę PKB Polski” – mówi Piotr Krasnowolski.

Prezydenci Polski i Litwy wspólnie uczestniczyli w debacie otwarcia pt. „Architektura bezpieczeństwa w regionie po 24 lutego 2022. Szczególna rola Polski i Litwy w kontekście agresji Rosji na Ukrainę”.

„Kolejne wspólne wizyty w Kijowie uzmysłowiły nam, że współpraca naszych państw, które przyjaźnią się z Ukrainą oraz graniczą z Białorusią i Rosją, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa nie tylko naszego regionu, ale być może dla większości świata” – mówił prezydent Andrzej Duda podczas dyskusji.

To właśnie bezpieczeństwo, w każdym tego słowa znaczeniu, stanowiło główną oś całego trzydniowego kongresu. Świadczy o tym zainteresowanie, jakim cieszyło się Forum Polsko-Koreańskie, czyli cykl przemówień, debat i spotkań pomiędzy przedstawicielami naszych polityków, samorządowców i przedsiębiorców z azjatyckimi partnerami. Jest to o tyle istotne, że z Republiką Korei łączą Polskę coraz liczniejsze i bardziej intratne związki, zarówno w dziedzinie wojskowości, jak i związane z rozwojem energetyki atomowej.

„Partnerska współpraca Korei i Polski tylko w ciągu ostatniej dekady to wielomiliardowe inwestycje w najbardziej innowacyjne sektory naszych gospodarek oraz wzajemne wsparcie we wzmacnianiu potencjału militarnego. Tylko w 2022 roku obroty handlowe pomiędzy naszymi krajami przekroczyły 10 miliardów dolarów” – powiedział Han Duck-soo, premier Korei Południowej.

Wśród uczestników ponad setki debat znaleźli się obecni i byli parlamentarzyści, naukowcy, biznesmeni, przedstawiciele prywatnych firm i państwowych spółek, naukowcy, artyści.

„Krynica Forum to platforma otwartej wymiany myśli, dyskusji na najważniejsze tematy społeczno-gospodarcze oraz budowania relacji na najwyższym szczeblu. Celem naszego projektu jest wzmacnianie bezpieczeństwa, spójności społecznej oraz pozycji gospodarczej Polski i krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej” – podkreśla Marietta Gieroń, prezes Krynica Forum.

Dlatego właśnie w kolejnych przemówieniach powracała idea budowy tzw. Trójmorza, rozumianego jako przestrzeń współpracy państw położonych między Bałtykiem, Adriatykiem a Morzem Czarnym, z racji historycznych zaszłości mocniej uodpornionych na rosyjską propagandę od naszych zachodnich sojuszników. Projekt ten od samego początku cieszy się wsparciem prezydenta RP.

„Ta inicjatywa pokazała swoje znaczenie szczególnie w ostatnim czasie, gdy okazało się, jak bardzo potrzebne są wszelkie projekty infrastrukturalne, które zrealizowaliśmy, także w kontekście przemieszczania sprzętów, zapasów i pomocy na Ukrainę” – zauważył Andrzej Duda.

Partnerem Głównym Krynica Forum 2023 jest Województwo Małopolskie, a w jego przygotowanie aktywnie włączyły się również władze Miasta Krakowa.

Wszystkie informacje oraz retransmisje najważniejszych debat śledzić można na stronie wydarzenia.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProkuratura: Kierowca jechał z prędkością 162 km/h
Następny artykułKrakowskie Centrum Muzyki wyznaczy muzyczny puls miasta