Niemal co piąty chętny, który w okresie od lutego do maja zgłosił się do lubińskiego punktu krwiodawstwa, został odprawiony z kwitkiem. To „zasługa” nowego analizatora, który na początku tego roku trafił do placówki. Sprzęt w ciągu kilku minut przeprowadza szczegółową morfologię krwi, natychmiast wykluczając partie, które nie nadają się do ratowania życia innym.
Według wyliczeń, na lubińskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w terminie od lutego do maja krew oddało ponad 80 procent chętnych. W innych placówkach liczby te są jeszcze niższe. Niewątpliwie wpływ na to mają nowe maszyny, które przeprowadzają szczegółową morfologię krwi. To pozwala między innymi na szybkie ustalenie, czy ktoś ma więcej białych krwinek w organizmie, co może oznaczać infekcję lub chorobę.
– W tym pierwszym momencie krwiodawcy mogli mieć wrażenie, że zbyt dużo ich odpada, ale musimy pamiętać, że wszystko jest robione po to, by krew była bezpieczna. Bo my przecież ratujemy życie innych ludzi, a nie pobieramy sobie tej krwi jedynie dla dwóch dni urlopu. Jest to podyktowane tylko bezpieczeństwem tego życiodajnego płynu, bo pamiętamy, że krew jest lekiem – mówi Joanna Jarmolińska, kierownik RCKiK we Wrocławiu, oddział terenowy w Lubinie.
Dzięki nowoczesnemu analizatorowi badanie można przeprowadzić na miejscu i tym samym obniżyć wiele kosztów (związanych choćby z transportem do Wrocławia, jak to miało miejsce do tej pory).
– To nie jest tak, że nasz aparat gnębi krwiodawców. Trzeba pamiętać, że gdy pojawi nam się opryszczka lub stosujemy jakiś antybiotyk, to dopiero dwa tygodnie od zakończenia antybiotykoterapii możemy oddać krew. W przypadku opryszczki musi nam ten strup zniknąć z ust. Katar, chrypa czy kaszel to wszystko musimy odczekać. Trzeba być zdrowym, bo ratujemy życie innych – podkreśla szefowa lubińskiego punktu krwiodawstwa.
Krwiodawcy muszą mieć też świadomość, że do oddania krwi trzeba się odpowiednio przygotować.
Obecnie najbardziej pożądani są dawcy z ujemnymi grupami krwi. W magazynach są bardzo niskie stany grup A Rh minus oraz 0 Rh minus. Osoby z takimi grupami są mile widziane w centrach krwiodawstwa, ale przede wszystkim muszą być zdrowe.
W Lubinie krew można oddawać codziennie (oprócz weekendów) w szpitalu przy ul. Bema 5 w następujących godzinach:
Krew może oddać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, ważąca ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku. Dobrze jest też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu minionej doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym lub przyjmuje się leki.
Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem. Trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi stanu zdrowia. Do oddania kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS