A A+ A++

 Cieszyński Uniwersytet III Wieku zaprasza na ciekawy wykład do Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, gdzie spotyka się sekcja “Przeszłość i teraźniejszość”.17 października o 16.00 będzie można posłuchać wykładu Władysława Michała Żagana, a jego tytuł brzmi “Kat w dawnym Księstwie Cieszyńskim”.

„Jeśli zbrodniarze nie mają być bezkarni, musi być kat z urzędu ustanowiony” – pisał kiedyś Andrzej Frycz Modrzewski. W Cieszynie taki kat funkcjonował. – Budził zarówno strach, a jednocześnie zyskiwał niebywały podziw. Dawniej to właśnie ta postać gromadziła na cieszyńskim rynku tłumy gapiów, żądnych krwawego widowiska. I choć na co dzień unikano jego spojrzenia, a postać ta zepchnięta była na margines społeczny, to podczas egzekucji stawał się on głównym aktorem makabrycznego spektaklu. Jednocześnie kat był jednym z bogatszych mieszkańców Cieszyna, a jego usługi kosztowały kasę miejską niemałe sumy – mówi Władysław Michał Żagan, który zabierze słuchaczy w mroczną opowieść z kart dziejów miasta Cieszyna.

Prelegent jest antropologiem kultury z wykształcenia i historykiem z zamiłowania. Na co dzień prowadzi bloga Principatus Teschinensis, poświęconego lokalnej historii oraz Muzeum Historii Piastów Cieszyńskich w Zamku Kończyce Małe, a jednocześnie zajmuje się rekonstrukcją historyczną, współtworząc Chorągiew Księstwa Cieszyńskiego. Władysław Michał Żagan zwróci uwagę na historyczne i kulturowe aspekty związane z urzędem cieszyńskiego kata, a także zapozna słuchaczy z ciekawostkami dotyczącymi dawnych organów sprawiedliwości miasta Cieszyna.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJutro mija termin, w którym można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą
Następny artykułJak dawniej wyglądała jesień na polskiej wsi?