A A+ A++

Polski Komitet Olimpijski, instytucja zajmująca się organizacją udziału Polaków w olimpiadach ma swej historii wątek związany z naszymi okolicami. Na murze przy wjeździe na teren pałacu w Kruszynie znajduje się pamiątkowa tablica ufundowana w setną rocznicę utworzenia PKOl. Jej pierwszym prezesem był Stefan Lubomirski, właściciel majątku w Kruszynie. Tablica ta została odsłonięta 15 września 2019 roku, a ja odkryłem ją zupełnie przypadkiem kilka tygodni później.

Październik 2019 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2019 r., fot. Paweł Dudek

w 100. ROCZNICĘ UTWORZENIA PKOL
ZAŁOŻYCIELOWI
I PIERWSZEMU PREZESOWI
KSIĘCIU
STEFANOWI ANDRZEJOWI
LUBOMIRSKIEMU

TO TUTAJ ŻYŁ WRAZ Z RODZINĄ
KRUSZYNA 15.09.2019 R.

Polski Komitet Olimpijski został założony 12 października 1919 roku. Działo się tow trakcie zjazdu założycielskiego, który był zorganizowany w Krakowie przez działaczy turystycznych, lekkoatletycznych oraz narciarskich (ta sama grupa osób dzień wcześniej założyła Polski Związek Lekkiej Atletyki). Do 1924 roku instytucja ta nosiła nazwę Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich (Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich). Prezesem został wybrany książę Stefan Andrzej Lubomirski – właściciel majątku Kruszyna. Protektorat nad instytucją objął Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Ze względu na wojnę polsko-bolszewicką nie udało się Polakom wystartować na olimpiadzie w Antwerpii w 1920 roku. Ośmioro naszych reprezentantów zadebiutowało w 1924 roku podczas tzw. tygodnia sportów zimowych w Chamonix (de facto były to pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie) oraz na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, również w 1924 roku. W stolicy Francji zdobyliśmy dwa medale – srebrny w kolarstwie torowym oraz brązowy w jeździectwie. Pierwszy polski złoty medal zdobyła Halina Konopacka w rzucie dyskiem na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku. Konopacka też ma trochę wspólnego z naszymi okolicami, ale o tym napiszę już kiedy indziej.

20 razy oglądano od początku 3 razy oglądano dzisiaj

Zobacz podobne artykuły:

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHardcorowa Kumowa. 340 zawodników na starcie [zdjęcia, wideo]
Następny artykułW Fałkowie uczcili Dzień Kobiet pod siatką [zdjęcia]