A A+ A++

W dniu 14.08 br. odbyło się podsumowanie działań związanych z organizacją wyjazdu rolników z MiG Krotoszyn do powiatu Buyeo-gun w Korei Południowej, zlokalizowanego w regionie Chungcheongnam-do, współpracującym z Województwem Wielkopolskim od 2002 roku.

W delegacji (04-09.07.2024 r.) udział wzięło dwóch reprezentantów krotoszyńskich gospodarstw: pan Maciej Pohl i pan Marek Osuch wraz z przedstawicielem MiG Krotoszyn – Katarzyną Grobelną. Przedmiotem działania była wymiana doświadczeń z obszaru rolnictwa. Buyeo-gun w 49% jest obszarem rolniczym, a działania z zakresu dzielenia się dobrymi praktykami od wielu lat prowadzi już z zaprzyjaźnionymi miastami w Uzbekistanie i w Chinach.

Podczas pobytu w Korei delegacja złożyła wizytę u burmistrza powiatu – Park Jung-hyun oraz wiceburmistrz Hong Eun-Ah. Odwiedzono kilka farm, m.in. „Smart Farm” – smart hodowlę pomidorów oraz Buyeogarden – hodowcę sałat, szczypiorku, karczocha, cebuli, buraka na styropianie. Zapoznano się z pracą gospodarstw oraz instytucji wsparcia rolnictwa, podpatrując dobre rozwiązania wdrożone w Azji.

Rolnicy mogli spotkać się z Lee Yeong-Seong – Liderem zespołu zadaniowego ds. rolnictwa Wydziału Polityki Rolnictwa Urzędu Miasta Buyeo. Pan Yeong przekazał informacje o krajowym wsparciu obszarów wiejskich.

Zaprezentowane zostało także działanie Centrum Technologii Rolniczej Buyeo-gun, które świadczy darmowe usługi dla wszystkich rolników z powiatu polegające na m.in. badaniu gleby – stopnia zanieczyszczenia pestycydami czy jej zasobność w składniki mineralne. Dyrektor Centrum – Park Gap-Soon poinformował grupę, że Centrum produkuje także preparaty z grzybami do wzbogacania nawozów lub wspomagające fermentację produktów mlecznych.

W Korporacji Stowarzyszenia Rolniczego Seoktap zapoznano się z technologią produkcji nawozu z grzybni pozostałej po produkcji pieczarek. W rozmowie z prezesem Stowarzyszenia – Joong Baek-huyon, wyjaśniono, że w Korei Południowej unika się tworzenia odpadów i omówiono szczegóły działania Seoktap. Po zaprezentowaniu procesu produkcyjnego nawozu delegacja odwiedziła fermę pieczarek współpracującą z Seoktap.

Ostatniego dnia pobytu spotkano się z hodowcą krów mięsnych rasy Han-u (kor. Hanwoo). Ciekawym aspektem było tu użycie komory bioasekuracyjnej przed wejściem do obory. Hodowca posiada 650 krów, dla wyżywienia których nie prowadzi hodowli traw czy roślin paszowych. Część traw sprowadza z Włoch (italian ryegrass – życica wielokwiatowa). Nie sprzedaje się także powstałego po hodowli obornika.

Wizyta w powiecie Buyeo-gun związana była z otwartymi możliwościami dla MiG Krotoszyn dotyczącymi wymiany rolników oraz innych grup zawodowych i artystycznych z Koreą Południową.

Krotoszyńscy rolnicy w Korei Południowej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNIK: resort zdrowia nie widzi problemu zanieczyszczeniach powietrza w uzdrowiskach
Następny artykułPolicja szuka obywatela Egiptu. Pozostawiono go w lesie i ślad po nim zaginął