Krośnieński samorząd zaktualizował kosztorysy budowlane związane z odbudową Zamku Piastowskiego. Kwota potrzebna na renowację całego obiektu jest astronomiczna i sięga 50 milionów złotych.
Na remont dwóch tylko skrzydeł objętych projektem „Piastowskie dziedzictwo św. Jadwigi Śląskiej” potrzeba dwa razy tyle, ile szacowano w 2017 r., tj. 25 mln zł. Dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko opiewa na kwotę 15 mln zł. Na to, by pokryć wszystkie niedobory z budżetu Gminy może nie być szans. A gdzie mowa o pozostałej części zabytku? Ratunkiem ma być Program Inwestycji Strategicznych. Krosno Odrzańskie walczy o pieniądze na trzy projekty – odbudowę Zamku Piastowskiego, remont drogi od ulicy Kościuszki do Łochowic oraz przebudowę placów w centrum miasta – tego przy ul. Poznańskiej oraz tzw. „szachownicy”.
Pierwszy krok ku odbudowie Zamku, przynajmniej tej częściowej, został wykonany. Pieniądze z Unii Europejskiej, poprzez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego popłyną na renowację skrzydeł północnego i zachodniego. Konieczna jest natomiast pilna interwencja przy dwóch kolejnych skrzydłach, które grożą zawaleniem. Tylko w ten sposób można uratować jeden z najstarszych murowanych obiektów średniowiecznych w Polsce – zaznacza Anna Januszkiewicz, Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim. Zadanie musi być również poprzedzone szczegółowymi badaniami archeologicznymi.
Trzeba dodać, że samorząd już wcześniej podjął działania związane z ochroną zabytku. Pierwsze, duże prace były wykonywane w 2007 roku. Odbudowano wówczas wieżę zamkową oraz krużganki. Funkcjonuje tam Punkt Informacji Turystycznej, organizowane są liczne wystawy i koncerty. Dziedziniec natomiast od kilkunastu lat jest miejscem koncertów muzyki poważnej, które odbywają się w ramach Festiwalu Jadwigensis, a także znanego w regionie Turnieju Rycerskiego.
Oprócz prac typowo budowlanych dążymy do połączenia historii z nowoczesnością, w atrakcyjny sposób prezentującymi fakty z „życia” Zamku – opowiada Tomasz Miechowicz, dyrektor Centrum Artystyczno-Kulturalnego „Zamek”. W nowo powstałych pomieszczeniach zostaną zamontowane liczne multimedia, w oparciu o które powstanie spójny szlak zwiedzania dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Odbudowa Zamku jest elementem realizowanej od kilku lat przez krośnieński samorząd koncepcji „Piastowskiego dziedzictwa św. Jadwigi Śląskiej”. Odrestaurowany zabytek zostanie połączony szklakiem komunikacyjnym z pobliskim kościołem św. Jadwigi Śląskiej, gdzie trwa już inwestycja związana z zabezpieczeniem przeciwwilgociowym świątyni, a także remontem wieży widokowej oraz udostępnieniem jej dla turystów. W planach jest również restauracja zabytkowych organów piszczałkowych firmy Sauer – największych w pasie polski zachodniej.
Polski Ład. Co jeszcze?
Krośnieński samorząd złożył też wnioski o dofinansowanie jeszcze dwóch inwestycji, ważnych dla mieszkańców Gminy. Jest to droga od ulicy Kościuszki do Łochowic (tam znajduje się plaża miejska oraz jedno z pięciu najczystszych jezior w Województwie Lubuskim – Glibiel). Realizacja zadania pozwoli nie tylko na przebudowę szlaku komunikacyjnego, ale również na wymianę przestarzałej (zbudowanej z rur azbestowo-cementowych) sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz wykonanie nowego chodnika i ścieżki rowerowej. Powstały odcinek o długości 1850 m pozwoli na połączenie z istniejącą już ścieżką rowerową i domknie w ten sposób tzw. „pętlę łochowicką” o długości ok. 8 km oraz wpisze się w rozwój sieci infrastruktury rowerowej w regionie.
Najmniejszy kwotowo wniosek dotyczy modernizacji przestrzeni miejskiej wzdłuż ulicy Poznańskiej. Ważną częścią zadania będzie modernizacja placów – po byłym BZWBK oraz „Szachownicy”. Planuje się także nasadzenia zieleni izolacyjnej, które pozwolą osłonić nowopowstałą przestrzeń miejską od zgiełku pojazdów, a jednocześnie przyczynią się do poprawy jakości powietrza oraz montaż elementów małej infrastruktury, pozwalających na organizację kameralnych przedsięwzięć artystyczno – kulturalnych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS