A A+ A++

Uroczystość nadania imienia III Liceum Ogólnokształcącemu oraz Technikum nr 5, które wchodzą w skład Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących, połączona była z wręczeniem sztandaru oraz odsłonięciem tablicy poświęconej Generałowi Stanisławowi Maczkowi i jego żołnierzom. Gości wydarzenia zaproszono też na wystawę i sesję naukową.

Termin uroczystości wybrano nieprzypadkowo – Stanisław Maczek urodził się 31 marca 1892 w Szczercu.

W wydarzeniu, które uświetniła orkiestra wojskowa i pododdział reprezentacyjny Strzelców Podhalańskich, wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, władze PANS w Krośnie, dyrektorzy krośnieńskich szkół, abp Adam Szal, bp Edward Białogłowski, proboszczowie parafii, uczniowie i mieszkańcy Krosna.

Współorganizatorem uroczystości był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jego szef – Jan Józef Kasprzyk – ufundował dla krośnieńskiej szkoły sztandar.

Generał Stanisław Maczek to postać niezwykle ważna w polskiej historii – podkreśla Jan Józef Kasprzyk. – To generał, który nie przegrał żadnej bitwy, który prowadził swoich żołnierzy do zwycięstwa nie tylko w imię niepodległości Polski, ale również w imię niepodległości Europy, bo wolność Francji, Belgii, Holandii to była jego zasługa – zaznacza.

O nadanie imienia gen. Stanisława Maczka zwróciła się do władz miasta Rada Szkoły. Projektem uchwały zajęli się radni podczas sesji w lutym. Przyjęli ją jednogłośnie.

Imię generała Stanisława Maczka to niewątpliwie wielki zaszczyt i honor dla szkoły – mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Dodaje, że generał jest przede wszystkim wzorem dla młodzieży, jak postępować, jak być Polakiem i patriotą.

Prezydent Piotr Przytocki podczas swojego wystąpienia przypomniał, że Stanisław Maczek karierę wojskową rozpoczął w Krośnie.Ówczesny podporucznik wraz z chłopakami z okolicznych miejscowości – Turaszówki, Polanki, Odrzykonia – 11 listopada 1918 roku wyruszył do Lwowa – mówił.

Był to człowiek, który nigdy nie brał udziału w kłótniach politycznych. Nigdy nie zabiegał o własne ambicje, nigdy nie kierował się zazdrością. Zawsze walczył niezłomnie o wolną Polskę – dodaje poseł Piotr Babinetz.

Marek Kubit, dyrektor krośnieńskiego “Elektryka” zdradza, że to on opowiadał się za wyborem gen. Stanisława Maczka na patrona szkoły. – Widziałem z jakim szacunkiem mój 90-letni wujek odnosił się do swojego dowódcy – opowiada.

Zwracając się do zebranych podczas uroczystości przyznał, że nie krył wzruszenia gdy odbierał sztandar. – Nie wyobrażałem sobie, że kiedyś będę mógł pracować i mieć zaszczyt bycia dyrektorem szkoły, która ma imię tak zacnej osoby – mówił.

Dodał, że na całym szlaku bojowym gen. Stanisława Maczka stawiane są pomniki, organizowane uroczystości. – My powinniśmy być równie zaangażowani w kultywowanie tej postaci oraz jego żołnierzy – podkreślił.

Podczas dzisiejszych (31 marca) uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Generałowi i Jego żołnierzom.

Jan Józef Kasprzyk, szef UdSKiOR uhonorował też medalami “Pro Patria” osoby szczególnie zasłużone w kultywowanie pamięci o niepodległość ojczyzny. Odznaczenia odebrali: ks. prał. dr hab. Waldemar Jan Janiga, ks. prof. dr hab. Józef Marecki, Jacek Ślączka i Katarzyna Zajdel.

Wydarzenie zakończyła sesja naukowa z panelem dyskusyjnym, którą prowadził Franciszek Tereszkiewicz, kanclerz Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Prelegentami byli: Jan Józef Kasprzyk („Etos polskiego żołnierza jako patrioty w XX wieku”), ks. prof. dr hab. Józef Marecki (”Sylwetka psychofizyczna Generała Stanisława Maczka”) oraz prof. dr hab. Mariusz Wołos („Żołnierska droga Stanisława Maczka w latach 1914-20”).

Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPremiery gier kwietnia 2023, czyli Minecraft rusza na wojnę, zombie zalewają Kalifornię, a Vader trzęsie portkami
Następny artykułŚmiertelny wypadek pod Warszawą. Dwa auta zderzyły się czołowo, trzecie wpadło do rowu