A A+ A++

Dzięki mobilnej aplikacji można poznać miejsca związane z mniej i bardziej znanymi ludźmi z historii miasta i regionu. Krośnieńska Biblioteka Publiczna zachęca do wirtualnego spaceru tematycznymi ścieżkami.

Aplikacja-przewodnik (jest do pobrania za darmo w sklepie Google Play i App Store) powstała dzięki wspólnemu projektowi Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i Biblioteki Regionalnej P. O. Hviezdoslava w Preszowie, w ramach programu współpracy transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Głównym celem projektu jest połączenie wiedzy o znaczących osobistościach z przeszłości Krosna i Preszowa z informacjami o książkach i innych dokumentach ze zbiorów bibliotek związanych z tymi osobami, a także pokazanie turystom miejsc w obu miastach, które upamiętniają tych ludzi – tłumaczy Monika Machowicz z KBP.

W aplikacji jest 80 biogramów osób (30 związanych z Krosnem i regionem oraz 60 z Preszowem), pogrupowanych w ścieżki tematyczne.

W przypadku strony polskiej to ścieżka: artystów, literatów, techników, lekarzy, historii oraz ścieżka pn. Sławni w Krośnie – wylicza Monika Machowicz. I dodaje, że głównym kryterium przy wyborze osób, było znalezienie miejsc lub obiektów w mieście związanych z tymi osobami, jak nazwa ulicy, tablica pamiątkowa, pomnik.

Aplikacja pozwala na lokalizację tych miejsc bezpośrednio z poziomu danych biograficznych. – Z poziomu biogramu można się również przenieść do katalogu online Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i kolekcji dokumentów na temat danej osoby, które zgromadzone są w zasobach biblioteki – opisuje Monika Machowicz.

Aplikacja dostępna jest w trzech językach: polskim, słowackim i angielskim, a biogramy mają wersję audio.

Dodatkowo dla każdej ścieżki powstały quizy online, w których można sprawdzić swoją wiedzę.

Wirtualny spacer po KBP – Bibliotece Głównej, Filii nr 4 i Krośnie jest też dostępny z poziomu wyszukiwarki komputera – TUTAJ.

tom

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkarbnica wiedzy o miejskiej przestrzeni
Następny artykułNie najlepiej się żyje w kujawsko-pomorskiem