A A+ A++

W 2021 roku gmina Kcynia zakupiła defibrylator AED czyli Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator – urządzenie medyczne, którego zadaniem jest wyciszenie śmiertelnych zaburzeń rytmu serca. Dziś (12 sierpnia 2024 r.) na budynku Urzędu Miejskiego w Kcyni umieszczona została specjalna kapsuła ROTAID. Została ona zakupiona przy wsparciu Samorządu Osiedla Nr 2. Tym samym AED dostępne będzie dla mieszkańców 24 godziny na dobę, oczywiście jego użycie możliwe jest tylko i wyłącznie w uzasadnionych i koniecznych przypadkach. Druga kapsuła Rotaid zamontowana została na obiekcie Centrum Kultury w Kcyni przy ul. Libelta 27. Defibrylator trafi do niej 15 sierpnia, podczas oficjalnej inauguracji projektu.

Zakupiony przez gminę defibrylator będzie od teraz ogólnodostępny dla mieszkańców gminy Kcynia, nie tylko w godzinach funkcjonowania urzędu, ale 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Drugi defibrylator wraz z kapsułą Rotaid zakupiony został i zamontowany będzie na budynku Centrum Kultury przy ul. Libelta 26. Zakup możliwy był dzięki środkom budżetowym gminy Kcynia ze środków promocji zdrowia i samorządu osiedla nr 2 w Kcyni, przy zaangażowaniu przewodniczącej samorządu osiedla Mirosławy Bublik oraz pracownika ratusza Ewy Hałas.

AED to w pełni bezpieczne urządzenie zarówno dla ratownika jak i poszkodowanego. W trakcie resuscytacji prowadzi ratującego przy pomocy poleceń głosowych. Jego budowa sprawia, że idealnie sprawdza się w warunkach miejskich nawet w rękach osoby bez przeszkolenia. Słowo defibrylator kojarzy się z zaawansowanym medycznym urządzeniem. Nic bardziej mylnego. Jest to małe, kompaktowe urządzenie zaprogramowane tak, aby w prosty sposób przeprowadzić ratownika przez całą akcję ratunkową. Defibrylator AED w niektórych przypadkach jest jedynym urządzeniem mogącym uratować ludzkie życie – podkreślają ratownicy medyczni.

Montaż 2 kapsuł z AED z zamierzenia, ma być początkiem realizacji dużego projektu, polegającego docelowo na zakupie kapsuł z AED do niemal każdego sołectwa w gminie Kcynia. 

Skąd pomysł na Kropki życia # AED w gminie Kcynia?

– Gmina Kcynia zajmuje obszar blisko 300 kilometrów kwadratowych, jest drugą co do wielkości gminą powiatu nakielskiego, gęstość zaludnienia wynosi 44 osoby na kilometr. Na koniec grudnia 2023 r. była zamieszkiwana przez 12473 mieszkańców, z czego 4242 zamieszkuje w mieście i 8231 na wsi – mówi pomysłodawczyni przedsięwzięcia Ewa Hałas. – Mamy 37 sołectw, na które składają się 54 miejscowości, 3 osiedla, 9 placówek oświatowych. Nie mamy szpitala, a do najbliższego w Szubinie dzieli nas od granic gminy 15 km. Z uwagi na rozległość terytorialną, mieszkańców Dobieszewa dzieli od szpitala aż 30 km!

W Kcyni kilka lat temu, powstał punkt ratownictwa medycznego, jednak w momencie wyjazdu karetki do zdarzenia, rodzi się problem.

– W chwili zadysponowania karetki do zdarzenia, dyspozytor kieruje do zdarzenia inną, dostępną karetkę, która jedzie do nas z Szubina. Do pokonania do Dobieszewa ma więc 30 km. Czas, po którym dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu w przypadku zatrzymania krążenia to ok. 3 minuty. W tak krótkim czasie ratownicy nie mają szans nawet wyjechać z Szubina… Z tej perspektywy dla mieszkańców gminy, ważne jest poznanie zasad RKO. I w tym momencie w grę wchodzi umiejętność pomocy, którą powinien posiadać każdy z nas, ale także dostępność sprzętu do ratowania życia takiego jak AED – mówi koordynator przedsięwzięcia Ewa Hałas. – Projekt, który od dawna kiełkował w mojej głowie, zakłada rozpoczęcie budowy sieci lokalizacji AED i szkoleń w zakresie ich użytkowania. Chciałabym, aby dzięki projektowi, udało się poprawić bezpieczeństwo i świadomość mieszkańców gminy Kcynia w dziedzinie udzielania pierwszej pomocy przy użyciu AED. Uważam, że świadoma edukacja i zapobieganie są lepszym rozwiązaniem, niż brak reakcji, strach i niewiedza, która w wielu przypadkach może skutkować brakiem udzielenia pierwszej pomocy i potencjalną śmiercią osoby potrzebującej. Chciałabym również, aby w razie konieczności, nikt nie bał się udzielić pierwszej pomocy przy użyciu AED, który w niektórych przypadkach jest jedyną skuteczną metodą umożliwiającą uratowanie ludzkiego życia – dodaje.

Sieć AED w gminie Kcynia

Zakup kapsuły z AED i montaż na GCKIB oraz wyprowadzenie na zewnątrz defibrylatora z kcyńskiego ratusza, to pierwsze, malutkie kroczki. Od czegoś zacząć trzeba. Gmina Kcynia złożyła wnioski o wsparcie dalszych etapów realizacji przedsięwzięcia do kilku instytucji grantodawczych.

W ramach inicjatywy zakłada się utworzenie dedykowanej projektowi podstrony na www.kcynia.pl, gdzie umieszczony zostanie opis każdej z #KROPEK ŻYCIA, czyli każdego AED wraz z mapką lokalizacyjną i zdjęciami. Ponadto w każdej lokalizacji przeprowadzony zostanie cykl szkoleniowy z zakresu pierwszej pomocy i użycia AED.

– Defibrylatory będą miały za zadanie poprawiać bezpieczeństwo w naszym mieście i w całej gminie Kcynia. Każdy z nich uzyska swoją unikatową nazwę i przypisany mu numer np. „Kropka życia #1”. Niewątpliwą zaletą naszego projektu będzie fakt, że “Kropki Życia” będą do dyspozycji 24/7. Taka dostępność oznaczać będzie realną poprawę bezpieczeństwa mieszkańców gminy Kcynia.

Każda Kropka Życia będzie monitorowana, ubezpieczona i będzie miała wbudowany system powiadamiania, dzięki któremu każde otwarcie kapsuły (podgrzewanej) czy użycie defbrylatora AED zostanie automatycznie zgłoszone do właściwych służb.

Tego typu punkty funkcjonują w wielu większych miastach w Polsce. W Koszalinie jest ich cała sieć. Akty wandalizmu zdarzają się, choć bardzo rzadko. AED nie nadaje się na sprzedaż, ponieważ posiada indywidualny numer, zarejestrowany w bazie. Ponadto jest to sprzęt, który każdemu z nas, naszym bliskim, znajomym, sąsiadom, może uratować życie.

Uroczysta inauguracja projektu Kropki życia AED będzie miała miejsce 15 sierpnia podczas corocznego Festynu z Dmuchańcami. Tego dnia od 17.00 do 20.00 przeprowadzony zostanie pokaz użytkowania AED i szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej, które przeprowadzą ratownicy z zaprzyjaźnionej z samorządem firmy HelpMed – kursy, zabezpieczenia, transport medyczny z Bydgoszczy. Ratownicy z HelpMed, jak również z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy i Grupy Prewencyjnej WOPR Woj. Kuj.-Pom. Bory Tucholskie, są partnerami przedsięwzięcia i udzielają wsparcia merytorycznego.

– W ramach promocji zdrowia gminy, ze środków budżetowych oraz w otwartych konkursach ofert, szkolone są co roku dzieci i młodzież. Uczniowie kcyńskich szkół rokrocznie zajmują wysokie miejsca w konkursach wiedzy z zakresu RKO. To wszystko jednak wciąż za mało. Umiejętności ludzkie to czynnik bardzo ważny, ale nie jedyny i nie kluczowy w przypadku ratowania życia. Ważny w tej sytuacji jest dostępny sprzęt, a więc AED – informując pomysłodawcy przedsięwzięcia.

AED a nagłe zatrzymanie krążenia

Coraz powszechniej dostępne w przestrzeni publicznej defibrylatory mogą pomóc uratować komuś życie. Urządzenie po uruchomieniu wydaje komendy głosowe, co mamy robić, krok po kroku. Defibrylator nie zwalnia nas z konieczności ucisków klatki piersiowej u osoby, u której doszło do zatrzymania krążenia.

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) to nagły stan chorobowy, w którym dochodzi do zatrzymania czynności mechanicznej serca powodującego ustanie krążenia krwi. Następnie występuje wtórne zatrzymanie oddechu, a w konsekwencji dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu. Właściwym postępowaniem po rozpoznaniu NZK jest rozpoczęcie resuscytacji.

Badania prowadzone przez największe towarzystwa naukowe na świecie dowodzą, że 90% wszystkich nagłych zatrzymań krążenia (NZK) na świecie występuje w mechanizmie migotania komór. W praktyce wygląda to tak, że z każdą minutą bez pomocy ucieka około 10% szans na powrót spontanicznego krążenia i powrót pacjenta do zdrowia. Przy obecnej liczbie wezwań Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM) prawdopodobieństwo wystąpienia NZK i braku wolnego Zespołu Ratownictwa Medycznego jest bardzo duże. Średni czas dojazdu ZRM do poszkodowanego w gminie Kcynia z uwagi na odległości, wynosi kilkanaście minut. Kiedy ambulans stojący w punkcie ratownictwa w Kcyni jest zadysponowany do innego wezwania, czas ten znacznie się wydłuża. W takich przypadkach dysponowane są najbliższe ZRM z Nakła lub Szubina, a czas dojazdu tych zespołów do najbardziej odległych zakątków gminy to już kilkadziesiąt minut. 

Defibrylatory AED coraz częściej goszczące w przestrzeniach miejskich to realna szansa na ratunek ludzkiego zdrowia i życia. Z tej perspektywy są one bezcenne.

Dominik Księski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTroje Kolumbijczyków zostało zatrzymanych w Bochni
Następny artykułZUS wysyła do rodziców listy