Pandemia koronawirusa zdominowała 2020 rok. Jak wyglądał jej przebieg w powiecie oleśnickim? Jak koronawirus zawłaszczał kolejne dziedziny naszego życia? Z czego musieliśmy rezygnować i jakim restrykcjom się poddawać? Zobaczcie nasz przegląd.
• 4 marca
Jedna z karetek z powiatu oleśnickiego została oddelegowana do obsługi pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Pierwszy przypadek osoby zakażonej wykryto w lubuskiem. Jak do tej pory na terenie Dolnego Śląska hospitalizowanych jest pięć osób, u których powstaje podejrzenie zakażeniem koronawirusem. Sanepid ogłasza wzmożony reżim sanitarny w szkołach, urzędach, sklepach i innych obiektach użyteczności publicznej. To wszystko w związku z potencjalnym ryzykiem wystąpienia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Tego samego dnia wojewoda dolnośląski wprowadza zakaz odwiedzin w szpitalach. Kilka dni później Jarosław Obremski zaapelował, by w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, nie wyjeżdżać z Polski.
• 6 marca
W oleśnickich szkołach i przedszkolach postępuje się zgodnie z rekomendacjami Ministra Edukacji Narodowej. Nauczyciele przeprowadzili pogadanki z uczniami na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny (częstego mycia rąk, korzystania z ciepłej wody i mydła, ochrony podczas kaszlu, kichania i wycierania nosa). W łazienkach wywieszono instrukcje dotyczące mycia rąk i zasad higieny osobistej. Nauczyciele obserwują uczniów i reagują na sytuacje, w których przeziębione dzieci przychodzą na lekcje, apelując do rodziców, aby nie przysyłali chorych dzieci na zajęcia. Chorzy nauczyciele przebywają na zwolnieniach lekarskich.
• 10 marca
Wzmożone środki ostrożności w oleśnickim szpitalu w związku z koronawirusem. Zamontowano domofon przy głównym wejściu. Drzwi do budynku będą zamknięte, a decyzję o wpuszczaniu osób do środka będzie podejmował oddelegowany sanitariusz. Odwołano z powodu koronawirusa pierwszą imprezę. To XXII Turniej Tańca o Puchar Starosty Oleśnickiego, którego organizatorem jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Tego samego dnia mieszkaniec powiatu oleśnickiego trafił do szpitala przy ul. Koszarowej z podejrzeniem koronawirusa. Siedmioosobową rodzinę objęto kwarantanną.– Mają oni obowiązek pozostania w swoim mieszkaniu – mówiła nam dyrektorka sanepidu. Kilka godzin później poznaliśmy wynik. Okazało się, że test który wykonano mieszkańcowi Sycowa ma wynik negatywny.
W kolejnych dniach lawinowo odwoływane zostają kolejne imprezy. Nie odbędzie się m.in. mityng pływacki w Oleśnicy, który organizatorzy przenieśli na październik. Jak się później okazało i ten termin trzeba było przesunąć. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej zdecydował też o przełożeniu inauguracji rozgrywek w niższych ligach. Jak się później okazało cała runda wiosenna została anulowana, a piłkarzy mogliśmy zobaczyć dopiero latem.
• 11 marca
11 marca wieczorem poinformowaliśmy o pierwszym przypadku koronawirusa w Oleśnicy. Zakażonym okazał się młody mężczyzna, który z wysoką gorączką, sam zgłosił się do szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Jak udało nam się dowiedzieć mężczyzna wrócił z wyjazdu turystycznego z Anglii. Sanepid rozpoczyna dochodzenie epidemiologiczne, w celu ustalenia osób z którymi zarażony miał kontakt. To prawdopodobnie trzecie ognisko choroby w naszym województwie i pierwszy przypadek koronawirusa w Oleśnicy.
Biblioteka i Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki zawieszają działalność aż do odwołania. Odwołane zostają także imprezy masowe, sportowe i kulturalne. Dom Dziennego Pobytu Senior+ też zawiesza swoje zajęcia. – Apeluję do wszystkich mieszkańców o szczególną opiekę nad samotnymi starszymi ludźmi. Zainteresujmy się losem naszych starszych sąsiadów, sprawdźmy, czy nie trzeba zrobić im zakupów – apelowała na naszych łamach wiceburmistrz Oleśnicy Edyta Małys Niczypor. O zamykaniu swoich jednostek informują też inni samorządowcy. Podczas narady Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Ze strony samorządowców padła sugestia, że może warto by także rozważyć ograniczenie pracy urzędów.
• 12 marca
Dzień później oleśnicki przypadek pojawia się w statystykach ministerstwa zdrowia, które poinformowało o 44 przypadkach zakażeń na terenie całego kraju. W tym czasie trwa inna walka. Walka o życie Tosi Wiśniewskiej, której rodzice mimo uzbieranych 9 milionów złotych mają problemy z wylotem na terapię do Stanów Zjednoczonych.
12 marca zamknięty do odwołania zostaje Oleśnicki Kompleks Rekreacyjny Atol. Niestety zmuszeni jesteśmy podać smutne informacje o pierwszej ofierze koronawirusa w Polsce. To 57-letnia kobieta, która zmarła w szpitalu w Poznaniu. Miała choroby współistniejące. Tego samego dnia informujemy o pierwszych decyzjach o czasowym zamknięciu lub ograniczeniu działania oleśnickich firm, salonów fryzjerskich czy studiów urody. Konferencja Episkopatu Polski wydaje też komunikat, w którym rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej m.in. osobom w podeszłym wieku, z objawami infekcji, dzieciom i młodzieży oraz osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
• 13 marca
W Oleśnicy zawiązuje się grupa Antywirus, czyli pomoc sąsiedzka. Jej inicjatorem jest Dariusz Karczyński. Jej celem jest pomoc w robieniu zakupów, pomoc w wyprowadzaniu zwierząt. Do końca marca odwołane zostają rozprawy w oleśncikim sądzie, zamknięty zostaje urząd skarbowy. Swoje rozgrywki odwołuje oleśnicki SPR, a Powiatowy Urząd Pracy prosi klientów o ograniczenie wizyt. Również MGK ogranicza bezpośredni dostęp klientów i zamyka PSZOK. W weekend przy oleśnickim szpitalu zostają rozstawione dwa ogrzewane namioty. W ten sposób dyrekcja placówki chce dokonywać podziału pacjentów, którzy zgłaszają się do szpitala. Od 14 marca rząd wprowadza stan zagrożenia epidemicznego. Zamknięte zostają granice, restauracje i galerie handlowe.
Tego samego dnia podajemy komunikat o 71 mieszkańcach powiatu oleśnickiego, którzy decyzją sanepidu muszą przebywać na kwarantrannie.
• 15 marca
Informujemy mieszkańców o drugim przypadku koronawirusa w Oleśnicy. To żona zakażonego wcześniej mężczyzny, która z objawami chorobowymi trafiła do wrocławskiego szpitala. Tego samego dnia rozpoczynamy akcję portalu OlesnicaInfo.pl, w której tworzymy spis lokali z Oleśnicy i okolic, w których można zamówić jedzenie na wynos. W kolejnym dniu podajemy informację o trzecim przypadku koronawirusa w naszym mieście. Zakażona jest 7-miesięczna dziewczynka, córka zakażonego małżeństwa. Oleśnica wyraźnie zwolniła. Opustoszałe ulice, puste place zabaw i parki. W w hali sportowej OKR ATOL przy ul. Kochanowskiego gromadzony jest sprzęt na wypadek konieczności wyznaczenia dodatkowych miejsc kwarantanny.
• 16 marca
Od 16 marca, decyzją premiera Mateusza Morawieckiego zawieszono zajęcia w szkołach i przedszkolach. Wstępnie przerwa miała potrwać dwa tygodnie. Zaczyna się bardzo nerwowa atmosfera. Co chwilę informujemy naszych Czytelników o kolejnych ograniczeniach m.in. o zamknięciu kin. Pojawiają się apele aby ograniczyć działalność klubów seniora. 11 marca w przychodni przy ul. Daszyńskiego pojawia się pacjentka z objawami koronawirusa. Przychodnia zostaje zamknięta, a kobietę skierowano na testy. Ich wynik, tym razem okazuje się negatywny. Oleśniczaanie wracający z zimowych wojaży po świecie odpowiedzialnie sami poddają się kwarantannie. Tłumy ludzi w sklepach wykupują makaron, ryż, mąkę i konserwy oraz papier toaletowy. Wszystko w obawie, że już wkrtóce mogą zostać zamknięte sklepy lub rząd ogłosi kwarantannę. Jedna z zapytanych przez nas oleśniczanek mówi, że przyszła na normalne zakupy, ale jak zobaczyła, że towar znika z półek, sama uległa panice. – Postanowiłam wziąć trochę kaszy, makaronów – mówi. – Szczerze mówiąc, zaczyna być to trochę przerażające.
• 17 marca
Informujemy o zmianach organizacji pracy oleśnickich przychodni. Rozpoczynają się teleporady, a cześć wizyt zostaje odwołana. – Pacjenci są wpuszczani do przychodni przez pracowników, którzy przy wejściu ustalają, co mogą załatwić zdalnie – mówi w rozmowie z naszym portalem Mariola Aiyegbusi z Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej. W tym czasie samorządy odwołują swoje sesje, zamknięte zostaje targowisko przy ul. Wrocławskiej, odwołane zostają egzaminy na prawo jazdy w oleśnickiej filii WORD-u, a w związku z trudną sytuacją przedsiębiorców, burmistrz decyduje o obniżce czynszu w miejskich lokalach do złotówki. Oleśnickie Służby Ratownicze dyżurują w tzw. strefie triagu, czyli segregacji pacjentów zgłaszających się do szpitala oraz na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.
• 18 marca
Dowiadujemy się, że stan zagrożenia epidemicznego może zostać przedłużony. W tym czasie w powiecie są 3 przypadki koronawirusa, a 162 osoby objęte są kwarantanną. W ratuszu zapada decyzja o zamknięciu placów zabawa, a oleśnicka policja coraz częściej kontroluje parki i sprawdza czy nie gromadzi się w nich młodzież. Odwoływane są święta miast. Pierwsza taka decyzja została podjęta w Sycowie. Później potoczyło się lawinowo. W 2020 nie będzie też Dni Oleśnicy. Mieszkańcy powiatu znów pokazują swoją determinację. Koło Gospodyń Wiejskich z Bystrego rozpoczyna akcję szycia maseczek ochronnych dla szpitala w Oleśnicy. Podobnie zachowują się inni. między innymi oleśnicka Jersa, która zgłosiła chęć szycia maseczek i kombinezonów ochronnych dla medyków. Oleśnicki GKN również przekazał sprzęt ochronny dla Służb Ratowniczych. W tym czasie na wniosek kuratora oświaty zamknięte zostają szkolne boiska, a 20 marca rząd wprowadza w Polsce stan epidemii. Uczniowie do szkół nie wrócą aż do świąt wielkanocnych.
Burmistrzowie i wójtowie z naszych gmin wystosowują do swoich mieszkańców apele, wierząc, że wspólnie uda się przetrwać ten trudny czas. Nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 8 Joanna Stojanowska nagrywa na youtube filmiki z powtórkami dla swoich uczniów. To przygrywka przed zbliżającą się zdalną nauką uczniów.
• 22 marca
W Oleśnicy mamy 9 przypadków zakażenia. Kwarantanną objętych jest na naszym terenie 301 osób. W związku z trwającym stanem epidemii Urząd Stanu Cywilnego w Oleśnicy informował, że na obecną chwilę nie są odwoływane ceremonie zawarcia małżeństwa, jednak ze względów bezpieczeństwa burmistrz Jan Bronś podjął decyzję, że w uroczystościach tych mogą uczestniczyć wyłącznie najbliżsi pary młodej oraz kierownik USC.
Od 25 marca do 11 kwietnia zostają wprowadzone nowe ograniczenia w przemieszczaniu się w związku z epidemią koronawirusa. W zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie dwie osoby. A mieszkańcy nadal się organizują. Szyją maseczki, drukują przyłbice. Kolejna firma działająca w powiecie oleśnickim przyłączyła się do akcji. To piękny gest Mebli Wajnert z Międzyborza.
• 26 marca
Zamyka się Poczta Główna w Oleśnicy. Pracownicy i jeden z listonoszy muszą udać się na kwarantannę. Naczelnik oleśnickiej poczty uspokaja jednak, że dostarczanie emerytur jest nie zagrożone, a terminy odbiorów listów zostają przedłużone. Później okazuje się, że był to fałszywy alarm.
Niestety w Oleśnicy mamy sześć kolejnych przypadków koronawirusa. W sumie jest ich już 17 (15 w Oleśnicy i 2 w gminie Oleśnica). Trafiamy na drugie miejsce w województwie, jeśli chodzi o liczbę zakażonych.
Izabela Rasała z Bazarku u Niny skrzykuje oleśniczan i zaprasza do gotowania posiłków dla oleśnickich medyków. Na facebooku powstała grupa dedykowana tym kulinarnym działaniom. To Kuchenne SOS. W tym czasie oleśnickie kościoły zapowiadają transmisje mszy świętych online. Tak jest między innymi w bazylice i w parafii NMP Matki Miłosierdzia. Hierarchowie przedłużają dyspensę do odwołania i zapowiadają, że Triduum Paschalne odbędzie się bez udziału wiernych.
Pod koniec marca rząd wprowadza tzw. godziny dla seniorów. Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Wprowadzono również zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego. Rozpoczyna się tzw. dystansowanie, czyli utrzymywanie 2 metrowego odstępu od innych osób. Od 2 kwietnia wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach i maseczkach, a w sklepach będzie mogła przebywać ograniczona ilość osób. Zamknięte są hotele i inne miejsca noclegowe. W oleśnickich parkach pojawiły się 1 kwietnia barierki uniemożliwiające dostęp do tych miejsc.
• 3 kwietnia
3 kwietnia w powiecie mamy już 25 zakażonych mieszkańców, a minister zdrowia apeluje by zrezygnować ze świątecznych spotkań. W powiecie sypią się mandaty, które policja nakłada na wszystkie osoby, które nie przestrzegają zasad wprowadzonych przez rząd. W ramach akcji Zostań w Domu ośrodki kultury organizują warsztaty online.
• 9 kwietnia
Oddział wewnętrzny, OIOM i dobroszycki Caritas na kwarantannie. 9 kwietnia podaliśmy informację o pozytywnym wyniku na obecność koronawirusa u pacjenta oleśnickiego OIOM-u. Z kolei Mateusz Morwiecki poinformował, że przedłuża zamknięcie galerii handlowych do 19 kwietnia, a szkoły będą zamknięte do 26 kwietnia.
Ten miesiąc był z pewnością bardzo trudny dla pracowników oleśnickiego Sanpeidu. Pisaliśmy o tym w tekście „Sanepid jak jak na wojnie. Praca po kilkanaście godzin dziennie, braki kadrowe, stres i pretensje”. – Pracy jest bardzo dużo, a ludzi niewielka grupa – mówiła nam wtedy Urszula Kozioł z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnicy. Na szczęście na koronawirusowym froncie mieliśmy w tym czasie również dobre informacje. 10 kwietnia pisaliśmy o siedmiu ozdrowieńcach z powiatu oleśnickiego. Niestety dwa dni później ognisko koronawirusa ujawniło się w oleśnickim szpitalu, gdzie zakażeni byli pracownicy i pacjenci oraz w dobroszyckim Caritasie, gdzie wykryto 20 przypadków wirusa Sars CoV-2.
W międzyczasie rząd zapowiada powolne odmrażanie gospodarki od 19 kwietnia. Z kolei od 16 kwietnia wprowadza nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Otwarte zostają parki i lasy. W Oleśnicy i w innych miejscowościach powiatu oleśnickiego rozpoczynają się akcje przekazywania maseczek seniorom.
• 13 kwietnia
Nieco ponad miesiąc od wybuchu pandemii mamy w Oleśnicy dwie ofiary śmiertelne, które były zakażone koronawirusem. To kobiety w wieku 79 i 88 lat, które były hospitalizowane. – Te panie miały szereg innych, poważnych dolegliwości. Trudno jednoznacznie stwierdzić, że przyczyną ich śmierci był koronawirus, ale faktem jest, że były one pacjentkami dodatnimi – mówiła OlesnicaInfo.pl Urszula Kozioł.
• 23 kwietnia
Informowaliśmy że w Oleśnicy rozpoczyna się pobieranie wymazów w punkcie mobilnym. Z kolei nowe ognisko pojawia się w PDPS-ie w Ostrowinie. Pięciu pensjonariuszy miało wynik pozytywny. Spółdzielnia Mieszkaniowa Zacisze obniża czynsze najemcom lokali użytkowych, a Urząd Pracy rozpoczął wypłatę pieniędzy w ramach pierwszej tarczy antykryzysowej. Oleśnicki samorząd zdecydował też o zwolnieniu przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. 24 kwietnia informowaliśmy o przedłużeniu nauki zdalnej w szkołach do 24 maja. Z niecierpliwością na wieści czekali też tegoroczni maturzyści. Matury rozpoczną się 8 czerwca, a absolwenci liceów nie będą musieli zdawać egzaminów ustnych. Rząd zezwolił również na otwarcie od 6 maja przedszkoli. Władze Oleśnicy postanowiły otworzyć placówki nieco później.
• 4 maja
Krzywa zachorowań się wypłaszcza. Od początku pandemii koronawirusa w powiecie mamy 165 zarażonych pacjentów. Obecnie na kwarantannie przebywa 220 osób, w izolacji 105, a nadzorem epidemiologicznym objętych jest 160 osób. – Ostatnio dynamika jest dużo mniejsza, dziennie przybywa nam jeden czy dwóch dodatnich pacjentów, a to powoduje wypłaszczanie się krzywej – mówiła dyrektor oleśnickiego Sanpeidu. Niestety kilka dni później blisko 50 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w domu pomocy społecznej w Ostrowinie.
• 18 maja
Tłumy oleśniczan szturmują fryzjerów. Zapisy trwają nawet do połowy czerwca. To prawdziwe szaleństwo. Po blisko dwóch miesiącach od zamknięcia, salony fryzjerskie w Oleśnicy przeżywają oblężenie.
• 27 maja
Rząd znosi obostrzenia związane z koronwirusem: noszenie maseczek nieobowiązkowe, znikają limity w sklepach i kościołach. Przywrócone zostają zgromadzenia publiczne do 150 osób. Również z zachowaniem odległości. Od 6 czerwca kina, teatry i filharmonie oraz obiekty sportowe, solaria czy salony masażu zostaną otwarte. Nadal zamknięte będą jedynie dyskoteki i kluby. Z kolei Profesor Krzysztof Simon ordynator oddziału zakaźnego szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu zdumiony jest reakcją premiera i informacjami jakoby w Polsce miała spadać liczba zakażonych koronawirusem. Trwa kampania prezydencka, a temat koronawirusa zszedł na drugi plan. Przynajmniej w głowach polityków. Bo nowe przypadki wciąż się pojawiają. 1 lipca informowaliśmy o śmierci jednej z ekspedientek z Oleśnicy. Ponieważ kobieta miała kontakt ze swoimi klientami sanepid apelował o kontakt ze stacją.
• Lipiec
Pod koniec lipca wiceminister zdrowia Waldemar Kraska nie wyklucza przywrócenia nakazu noszenia maseczek na ulicy. Wszystko okaże się po spotkaniu specjalnego zespołu, który przygotowuje strategię na jesień w związku z drugą falą koronawirusa w Polsce.
• 8 siernia
Informujemy o śmierci 51-letniego pracownika fabryki z Międzyborza. Mężczyzna kilka dni wcześniej trafił z niepokojącymi objawami do szpitala. Nie miał chorób współistniejących.
• 17 sierpnia
17 sierpnia informowaliśmy o sześcioletniej Hani z Sycowa. Dziewczynka wraz ze swoją mamą zaraziła się koronawirusem i jak dotąd jest to najcięższy przypadek zakażenia wśród dzieci. Szkoły przygotowują się na ponowne przyjęcie uczniów po 1 września. W placówkach powstają izolatoria, przygotowywane są osłony dla nauczycieli i strefy dla uczniów. Z kolei w Bierutowie na kwarantannę udaje się burmistrz Piotr Sawicki i czterech jego współpracowników.
• 3 września
Odnotowano 391 chorych na COVID-19 od początku pandemii. Liczba aktywnych zakażeń w powiecie oleśnickim wynosi 29 (tyle jest osób faktycznie zarażonych).
• 3 października
W powiecie oleśnickim jest tylko 18 osób chorych na COVID-19.
• 7 października
Sanepid zamyka oleśnicką ginekologię. Na oddziale przebywała zakażona pacjentka. Testom muszą się również poddać starosta i zarząd powiatu, którzy kilka dni wcześniej mieli kontakt z zakażonym wicemarszałkiem. Oleśnickie licea podejmują też decyzje o odwołaniu bali studniówkowych. A już 8 października uczniowie I LO w Oleśnicy przechodzą na zdalne nauczanie.
Od 10 października oleśnicki znajduje się w żółtej strefie. Co to oznacza? Obowiązuje nas nakaz zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu. Obowiązkowo też każdy, kto nie nosi maseczki, będzie musiał na żądanie policji, okazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument, który potwierdzi jego niepełnosprawność. Równocześnie jednak nie trzeba będzie zakrywać ust i nosa na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego albo plaży.
• 13 października
Informujemy, że uczniowie SP 1 również przechodzą na zdalne nauczanie. Zakażona jest jedna z nauczycielek. Od 15 października powracają godziny dla seniorów, a od 24 października cała Polska znajduje się w Czerwonej Strefie. Klasy 4-8 ze szkół podstawowych przechodzą na naukę zdalną. W godz. od 8 do 16 dzieci i młodzież do 16. roku życia nie będą mogły same wychodzić z domu, tylko pod opieką dorosłego
Wszystkie obiekty gastronomiczne jak bary i restauracje, będą mogły działać tylko na wynos. Wprowadzony zostaje zakaz aktywności w grupach powyżej pięciu osób. Seniorzy powyżej 70. roku życia mają pozostać w domach.
• 24 października
Informujemy o rekordowej liczbie nowych przypadków koronawirusa w powiecie oleśnickim. Przybyło 77 nowych zakażeń. 25 października o swoim zakażeniu informuje burmistrz Sycowa Dariusz Maniak. W tym dniu oleśnicki Urząd Stanu Cywilnego zawiesza działalność, a jego obowiązki przejmuje urząd we Wrocławiu. Portal OlesnicaInfo.pl dotarł również do informacji, że oleśnicki szpital wkrótce zostanie przekształcony w placówkę zakaźną.
• 30 października
Premier w związku z ogromną liczbą zakażeń podjął decyzje o zamknięciu cmentarzy na najbliższe trzy dni. Mieszkańcy tłumnie więc ruszają na nekropolie.
• 6 listopada
Informowaliśmy o kolejnym koronawirusowym rekordzie. W ciągu jednego dnia przybyło aż 108 nowych przypadków. To największy dzienny przyrost zakażeń – mówi w rozmowie z portalem OlesnicaInfo.pl Urszula Kozioł – dyrektor oleśnickiego sanepidu. Nowe ognisko pojawiło się w sycowskim szpitalu. Od 7 listopada obowiązują też nowe obostrzenia. To drugi lockdown. Szkoły przechodzą na całkowitą naukę zdalną, zamykane zostają placówki kultury.
• 13 listopada
Kolejny rekord zakażeń. W ciągu doby przybyły 132 przypadki. Odnotowano również 202 ozdrowienia i zgon mieszkańca Oleśnicy. 14 listopada informowaliśmy, że minister zdrowia zapowiedział zaszczepienie całej populacji dorosłych Polaków. Od 28 listopada otwarte zostaną galerie handlowe, ale warunkiem ich funkcjonowania będzie rygor sanitarny. Zamknięte pozostaną lokale gastronomiczne, siłownie, baseny.
• 5 grudnia
Informowaliśmy, że punkty szczepień przeciwko SARS-Cov-2 powstaną w każdej gminie. 17 grudnia premier ogłasza, że w noc sylwestrową nastąpi zakaz przemieszczania się, a od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzona zostaje kwarantanna narodowa. Zamknięte zostają galerie handlowe, hotele i stoki. W związku z pandemią zmianie ulega również termin narodowej zbiórki jaką jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 28 grudnia informujemu, że niebawem ruszą szczepienia personelu medycznego oleśnickich placówek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS