A A+ A++
Tweet

“To kłamstwo, że musisz być specjalistą, żeby zrozumieć jak działają hakerzy.” Reportaż Kate Fazzini zabiera czytelnika w podróż po świecie cyberniebezpieczeństw, po świecie nie znanym i zaskakującym. Świat co raz częściej obiegają informacje o nowych zagrożeniach, a w 2016 roku spekulowano nawet o ingerencji rosyjskich hakerów w wybory prezydenckie w USA. Książka Kate Fazzini przybliża nam nie tylko cyberprzestępstwa, ale także osoby hakerów, wraz z ich motywami i filozofią życia.

W książęce “Królestwo Kłamstw” poznajemy losy wielu różnych bohaterów, od hakerów zajmujących się programami szantażującymi do specjalistów od cyberbezpieczeństwa w banku. Pod każdym fikcyjnym nazwiskiem, kryje się prawdziwa osoba związana ze środowiskiem hakerów. Postaci mają różne charaktery, są z różnych stron świata i wyznają różne systemy wartości. Taki zabieg pozwolił autorce oddać prawdę o pełnej kontrastów społeczności hakerów z całego świata.

Reportaż Kate Fazzini czyta się bardzo lekko. Jest on napisany niemal jak powieść, której bohaterowie obracają się w cyberprzestrzeni. Fabuła książki rozgrywa się na przestrzeni lat 2014-2016. Opisywane wydarzenia są ułożone chronologicznie i często ukazane z perspektywy wielu osób. Czasem mamy do czyneinia z kilkoma równolegle biegnącymi wątkami, które się przeplatają. Chwilami książka wydaje się trochę chaotyczna, ale nie utrudnia to znacząco odbioru. Wręcz przeciwnie dodaje nuty tajemniczości opisywanym wydarzeniom.

Autorka stwierdza, że napisała tę książkę, żeby zwrócić uwagę czytelników na zagrożenia, których mogą być nie świadomi. Równocześnie podkreśla, że nie należy wierzyć doniesieniom o rewolucji hakerskiej lub innych tego typu rewelacjach. Jej książka pozwala zaznajomić się i być może zrozumieć hakerskie podejście do życia. Zrywa ze stereotypowym myśleniem o cyberprzestępcach jako “Nerdach”, nie mających życia po za komputerami. Każdy z nich jest inny i z innych powodów został hakerem.

“Królestwo kłamstw” to pozycja bardzo przystępna. Na końcu książki zamieszczono apendyks, zawierający objaśnienia do pojęć i nazw charakterystycznych dla języka cyberprzestępstw. Każdy kto ma pocztę internetową lub używa wyszukiwarek internetowych zrozumie istotę opisywanych wydarzeń.

Książka ta jest warta polecenia wszystkim, którzy interesują się cyberzagrożeniami. Jednak sposób opisu świata, sprawia, że również miłośnicy psychologii lub socjologii znajdą w niej coś dla siebie. “Królestwo kłamstw” pobudza do myślenia nad zagrożeniami, które na nas czyhają, ale nie pozostawia nas w niepokoju. Jest bardzo wciągająca i przyjemnie się ją czyta w jesienne wieczory, polecam.

Wydawnictwo Literackie

Tytuł oryginalny: Kingdom of Lies: Unnerving Adventures in the World of Cybercrime
Autor: Kate Fazzini
Tłumaczenie: Dorota Malina
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Stron: 256
Data wydania: 14 października 2020

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe informacje ws. sporu Świątek – WSG o wielkie pieniądze. “Wiemy, jakie mamy mocne karty”
Następny artykułJutro na pabianickich rynkach będzie można kupić kwiaty