A A+ A++

Konferencja Episkopatu Polski wydała dekret w sprawie dopuszczenia kobiet do urzędowej posługi lektoratu i akolitatu. Dekret dotyczy osób, które nie są kandydatami do święceń – poinformowało w piątek biuro prasowe KEP. Posług można udzielić kandydatom i kandydatkom, którzy ukończyli 25 lat.

“Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wieku i przymiotów kandydatów do posługi stałego lektoratu i akolitatu, nie będących kandydatami do święceń” został wydany przez Konferencję Episkopatu Polski 11 czerwca 2021 r.

Dekret papieża Franciszka

W dekrecie czytamy, że w związku z Listem Apostolskim w formie motu proprio “Spiritus Domini” papieża Franciszka o zmianie kanonu 230 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego na temat dopuszczenia osób płci żeńskiej do urzędowej posługi lektoratu i akolitatu, ustala wiek i przymioty osób, mających przyjąć posługę stałego lektoratu i akolitatu. “Dekret niniejszy dotyczy osób, które nie są kandydatami do święceń” – wyjaśnili autorzy.

Podkreślili, że “ze względu na ważne zadania, jakie Kościół powierza ustanowionym stałym lektorom i akolitom, oraz ze względu na stałość tych posług, można posług stałego lektoratu i akolitatu udzielić kandydatom i kandydatkom, którzy ukończyli dwudziesty piąty rok życia”.

Zobacz: Sędziowie na imprezie KOD z politykami? B. minister sprawiedliwości: Sędziom wolno mniej!

Jego autorzy dodali, że kandydaci i kandydatki do posług stałego lektora i akolity powinni być przede wszystkim osobami ochrzczonymi bierzmowanymi. Ponadto muszą “odznaczać się wzorowym życiem moralnym, apostolskim oddaniem, bezinteresownością, szczerą pobożnością i gorliwym życiem sakramentalnym, szczególnym umiłowaniem Pisma Świętego i Eucharystii oraz duchem posłuszeństwa Kościołowi”.

Kandydaci “muszą posiadać odpowiednie przymioty intelektualne”

“Muszą oni posiadać także odpowiednie przymioty intelektualne, wystarczającą wiedzę o tej posłudze w Kościele, wyróżniać się solidnością w pracy oraz umiejętnością współpracy z innymi. Winni cieszyć się dobrą opinią i być akceptowani przez wiernych wspólnoty, do której należą i w której będą wypełniać powierzone im zadania” – zastrzegli autorzy dokumentu.

Dodali, że do pełnienia swych zadań kandydaci do tych posług powinni zostać przygotowani przez odpowiednią formację.

Zobacz: Pożar na planie Netfliksa niedaleko Krakowa! Zdjęcia zostały przerwane, straty na miliony

Prawna promulgacja dekretu nastąpiła w piątek przez zamieszczenie go na oficjalnej stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski. Dekret wejdzie w życie 12 grudnia.

Będzie polska wersja

Biuro prasowe KEP poinformowało, że zgodnie z listem papieża Franciszka z 10 stycznia 2021 r. do prefekta Kongregacji Nauki Wiary na temat dopuszczenia kobiet do posług lektoratu i akolitatu Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ma wydać odpowiednio zmodyfikowane łacińskie wydanie “Obrzędów ustanowienia lektorów i akolitów”, które pozwoli przygotować wersję polską.

Akolita jest osobą ustanowioną do pomocy kapłanowi i diakonowi w sprawowaniu liturgii. Do 1972 r. w Kościele było to ostatnie z czterech tzw. święceń niższych, udzielane jedynie kandydatom do kapłaństwa. Po wejściu w życie motu proprio “Ministeria quaedam” papieża Pawła VI z 15 sierpnia 1972 r. do posługi tej dopuszczeni zostali mężczyźni świeccy. Od 11 stycznia 2021 r. papież Franciszek w motu proprio “Spiritus Domini” dopuścił do tej posługi również kobiety.

WP

Czytaj dalej:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOgromne wyróżnienie dla bramkarza Radomiaka Filipa Majchrowicza!
Następny artykułJednorazowe świadczenie dla personelu niemedycznego