A A+ A++

Setki litrów krwi popłynęły w tym roku w Gdyni w szczytnym celu. Krwiodawcy podsumowują rok i dzielą się statystykami. Z sukcesu cieszy się między innymi Akademia Marynarki Wojennej, w której zebrano prawie 260 litrów życiodajnego płynu. Aktywny rok mają za sobą również krwiodawcy działający przy Urzędzie Miasta Gdyni. Przeprowadzili oni 28 zbiórek i zebrali ponad 300 litrów krwi.

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, więc na dobre rozpoczyna się okres wszelkich podsumowań. Statystycy mają co robić, a rezultaty z ostatnich 12 miesięcy zbierają nie tylko firmy, ale i różne organizacje. Takie, jak choćby zrzeszenia krwiodawców. W ich przypadku rachunek jest prosty – warto starać się o poprawianie rocznych rekordów, bo każdy dodatkowy litr krwi to szansa na uratowanie ludzkiego życia. A w tym roku lokalne zbiórki wypadły naprawdę dobrze i nie narzekano na brak ochotników.

Akademicka krew, czyli studenci i wykładowcy w akcji

Rok 2021 do udanych zaliczą na pewno osoby koordynujące zbiórki krwi w jednej z gdyńskich uczelni wyższych – Akademii Marynarki Wojennej. Łącznie udało się zaprosić krwiodawców do szlachetnego gestu 11 razy, a ostatnia zbiórka miała miejsce jeszcze w poprzednim tygodniu. Na chwilę przed świętami Bożego Narodzenia krew oddały 42 osoby – nie tylko podchorążowie i studenci cywilni, ale też wykładowcy i pracownicy.

Co roku kolejni studenci AMW dołączają do grona krwiodawców i kontynuują trwającą kilkadziesiąt lat tradycję, fot. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni / mat. prasowe

Dzięki kilkudziesięciu dawcom do zebranej w tym roku puli dopisano dodatkowe 18,9 litra życiodajnego płynu. Łącznie Akademia Marynarki Wojennej przekazała w 2021 roku podczas wspomnianych 11 akcji aż 259,45 litra krwi, z czego nieco ponad 47 litrów to wynik uczelnianych krwiodawców, którzy odwiedzali stacje indywidualnie, poza zorganizowanymi akcjami. To wynik, który potwierdza, że 45-letnia historia zbiórek w ramach Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK jest ciągle żywa.

W ramach organizowanych przez uczelnię akcji mobilny krwiobus parkuje przy budynkach Akademii Marynarki Wojennej na Oksywiu, fot. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni / mat. prasowe
W ramach organizowanych przez uczelnię akcji mobilny krwiobus parkuje przy budynkach Akademii Marynarki Wojennej na Oksywiu, fot. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni / mat. prasowe

– Obecnie klub liczy 370 członków oraz 226 osób wspierających działania i skupia w swoich szeregach nie tylko osoby stanowiące społeczność AMW, lecz również żołnierzy i pracowników innych jednostek wojskowych oraz instytucji z całego kraju. Jednakże zdecydowanie największą część stanowią podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej w liczbie 108 członków i 132 osób wspierających klub, czyli 240 studentów wojskowych jest zaangażowanych w krwiodawstwo. To ponad połowa stanu osobowego! – informuje Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Zbiórki przy urzędzie, dostępne dla każdego

Nikogo nie powinien już dziwić widok charakterystycznego, czerwonego krwiobusa przed budynkiem Urzędu Miasta Gdyni na rogu al. Piłsudskiego i ul. Świętojańskiej. Mobilny punkt zbiórki krwi pojawia się w tym miejscu kilkadziesiąt razy w ciągu roku, a z okazji do podzielenia się tym ważnym płynem może skorzystać każdy.

O to, żeby możliwość dołączenia do grona honorowych dawców była możliwa dla każdego chętnego dbają od lat Iwona Kondracka i Klub Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Miasta Gdyni. I chociaż urzędnicy chętnie dołączają do zbiórek i niektórzy z nich mogą pochwalić się legitymacjami honorowych dawców, to z obecności krwiobusa regularnie korzystają też mieszkańcy, którzy przyłączają się do takiej formy pomagania.

W akcjach organizowanych przy Urzędzie Miasta Gdyni biorą udział nie tylko pracownicy urzędu, ale także wszyscy zainteresowani mieszkańcy, a czasami nawet turyści, fot. Paweł Kukla / archiwalne
W akcjach organizowanych przy Urzędzie Miasta Gdyni biorą udział nie tylko pracownicy urzędu, ale także wszyscy zainteresowani mieszkańcy, a czasami nawet turyści, fot. Paweł Kukla / archiwalne

W samym 2021 roku przed gdyńskim Urzędem Miasta udało się zorganizować aż 28 akcji. Wyniki robią wrażenie, bo w ten sposób zapasy krwi w regionie uzupełniło nawet około 320 litrów. Około 220 litrów to liczba, którą zanotowano w tym roku w samym mobilnym punkcie, a do tego dochodzi też prawie 100 litrów od klubowiczów, którzy zostali dawcami podczas wizyt w stacjonarnym punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Ostatnia z tegorocznych akcji odbyła się 2 grudnia, gdy przy gdyńskim Placu Wolnej Polski licznik zatrzymał się na 23 dawcach i 10,35 litrach zebranego płynu. Warto dodać, że część ze „stałych bywalców” oddaje też niezwykle potrzebne osocze, które jest pobierane w punktach stacjonarnych, a sam pobór trwa nieco dłużej niż w przypadku „zwykłego” poboru krwi.

Jak można przyłączyć się do pomocy? Urzędowi krwiodawcy mają już ambitne plany na kolejny rok – planują na ten moment aż 25 akcji, podczas których symboliczny czerwony autobus znów pojawi się w centrum miasta. Żeby zostać dawcą, wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków dotyczących m.in. wieku, wagi, historii przebytego leczenia czy diagnostyki, które można skonsultować ze specjalistami obecnymi na miejscu.

Najbliższa okazja na ten szlachetny gest już za kilka tygodni, dokładnie w czwartek, 13 stycznia, od godziny 9:00 do 13:00. Kolejny termin to 27 stycznia, w tych samych godzinach. Może warto dopisać tę formę wsparcia do listy noworocznych postanowień?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUczniowie walczą podczas Olimpiady Wiedzy o Mediach
Następny artykułJeździecki sukces jaworznianina