Dramatycznie brakuje krwi. W kraju ruszył również pobór osocza krwi od osób, które przeszły koronawirusa i mogą wspomóc leczenie chorych na COVID-19. Dawcy mają jednak utrudniony dostęp do punktów poboru w regionie z uwagi na pandemię. Jak sobie radzić w tej sytuacji?
Krew daje życie
Honorowych dawców krwi nie brakuje w regionie i powiecie. Jest gros osób, które chętnie dzielą się tym, co bezcenne. Ci, którzy mogą pomóc, robią to również pomimo trudności. A te dotyczą m.in. ograniczonej liczby punktów pobrań, np. Starachowicach.
- Faktycznie trzeba dojechać, bo na miejscu nie ma możliwości oddać krwi. Ja oddawałem krew w ub. tygodniu w Kielcach. Wcześniej zadzwoniłem i umówiłem się na konkretny dzień i na godzinę. Tak najlepiej, bo chętnych jest dużo. Ta procedura się wydłuża, bo trzeba się stosować do zaleceń, obostrzenia obowiązują. Jedyny problem to dojazd – mówi 35-letni Mariusz Szmalec, który oddał już ponad 26 litrów krwi.
-
Ostatni raz oddawałem krew ponad miesiąc temu, kiedy jeszcze nie było tej sytuacji związanej z pandemią. Teraz jeszcze muszę poczekać na kolejne oddanie, ale jak zwykle pojadę do Radomia, bo niestety mam złe doświadczenia ze Starachowicami – mówi Piotr Bąk, który ma na swoim koncie już 15 litrów.
Gdzie możesz oddać krew?
REGIONALNE CENTRUM KRWIODAWSTWA I KRWIOLECZNICTWA W KIELCACH – ul. Jagiellońska 66 w Kielcach, tel. (0-41) 33-59-400, informacja telefoniczna dla Honorowych Dawców Krwi (0-41) 33-59-420
Godz otwarcia: pon. – czw. 7.00-15.00, pt. 7.00 – 16.30
Oddziały Terenowe Poboru Krwi:
Końskie (CZYNNE od 20 kwietnia) – Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Gimnazjalna 41b, tel. (0 41) 390-23-43, rejestracja dawców w dni robocze w godz. 8.00 – 11.00
Sandomierz (od pon. do pt.) – Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu, ul. Schinzla 13, tel. (0 15) 832-36-56, rejestracja dawców w dni robocze w godz. 7.30-11.00
Jak pobierane jest osocze?
Oprócz krwi w całym kraju ruszył pobór osocza, które jest bardzo cenne w przypadku leczenia osób zakażonych koronawirusem. Pobierane jest ono od osób, które zachorowały i wyzdrowiały. Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza. Zabieg trwa zazwyczaj od 30 – 40 min.
Osocze może być pobrane wyłącznie od osoby zdrowej (wcześniej zakażonej), u której od zrobienia testu z negatywnym wynikiem upłynęło przynajmniej 14 dni.
– Bardzo chciałabym oddać osocze, ale nie wiem, czy nie będę wykluczona ze względu na przebyte choroby, poza tym od wyzdrowienia nie upłynął jeszcze wystarczający czas. Na razie muszę poczekać. Ale jeśli tylko będzie taka możliwość, to chcę pomóc tym, którzy borykają się z chorobą – mówi pani Jolanta, która była zakażona COVID-19 i wyzdrowiała.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS