Podwyższenie stopy referencyjnej w Polsce ponad 5,50 proc. wymagałoby wprowadzenia działań osłonowych w postaci moratoriów na spłaty rat kredytów hipotecznych podobnych do tych, których użyto w 2020 r. – uważają ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego.
BGK: Stopa referencyjna wyższa niż 5,5% wymagałaby moratoriów na spłaty kredytów hipotecznych
“Podobnie jak w poprzednim komunikacie Rada stwierdziła, że celem decyzji jest przeciwdziałanie utrwalenia się inflacji powyżej celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. W komunikacie znalazła się informacja, że dalsze działania będą zależne od napływających informacji, co w obecnym wojennym otoczeniu oznacza, że zdaniem RPP wszystkie scenariusze są możliwe. Naszym zdaniem oznacza to zamknięcie cyklu podwyżek na 5,50 proc. w horyzoncie najbliższego kwartału. Uważamy, że większa skala podwyżek wymagałaby działań osłonowych w postaci moratoriów na spłaty rat kredytów hipotecznych podobnych do tych, których użyto w 2020 roku” – napisano w porannym biuletynie ekonomicznym BGK.
Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła 6 kwietnia 2022 r. (ze skutkiem od 7 kwietnia) stopy procentowe o 100 pb (1 pkt proc.), w tym stopę referencyjną do 4,50 proc. To najwyższy poziom stóp od października 2012 r.
Tak zwana Tarcza Antykryzysowa 4.0., wdrożona w ramach pakietu działań do walki z pandemią koronawirusa, wprowadziła w 2020 r. przepisy regulujące udzielanie tzw. wakacji kredytowych dla konsumentów.
(PAP Biznes) tus/ ana/
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Tylko teraz
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS