Spłacanie kilku kredytów jednocześnie nie musi oznaczać słabej sytuacji finansowej kredytobiorcy. Może być jednak nieco kłopotliwe np. ze względu na różne terminy poszczególnych rachunków. Z pomocą przychodzi proponowana przez banki usługa konsolidacji. Kiedy warto z niej skorzystać?
Na czym polega konsolidacja?
Kredyt konsolidacyjny to usługa, z której można skorzystać tylko w bankach. Niemal każda placówka finansowa proponuje takie rozwiązanie klientom, którzy mają co najmniej dwie pożyczki lub inne zobowiązania pieniężne (np. dług z karty kredytowej). Zjawisko polega na połączeniu kilku rat w jedną o atrakcyjniejszej wysokości.
Kredytobiorcy mogą wnioskować o konsolidację wszystkich zadłużeń lub tylko wybranych. Banki biorą pod uwagę świadczenia, pozyskiwane od banków, ale niektóre uwzględniają te od firm pozabankowych. Oznacza to zatem, że posiadacze chwilówek także znajdą oferty dla siebie.
Cel konsolidacji to zmniejszenie miesięcznych wydatków kredytobiorcy. Zespojenie rat skutkuje obniżeniem ich wartości, ale jednocześnie wydłużeniem okresu spłaty zobowiązań. To rozwiązanie usprawniające zarządzanie comiesięcznym budżetem, które należy dopasować do swoich potrzeb.
Zasady konsolidacji są proste, ale w różnych bankach oferty mogą się od siebie różnić. Klucz to wybranie opcji najkorzystniejszej pod względem finansowym, która pozwoli na osiągnięcie atrakcyjnych warunków oprocentowania zespajanych zadłużeń.
Jak wybrać najlepszą ofertę konsolidacji?
W celu znalezienia najkorzystniejszego kredytu konsolidacyjnego najlepiej odwiedzić stronę internetową https://www.bankier.pl/smart/kredyty-konsolidacyjne. Znajduje się tam aktualizowany regularnie ranking ofert tego typu świadczeń, dostępnych w różnych bankach. Dzięki temu nie trzeba wchodzić na poszczególne witryny placówek ani odwiedzać osobiście oddziałów. Wszystkie najważniejsze informacje znajdują się w jednym miejscu – dostępne całodobowo i każdego dnia.
Serwis SMART Bankier.pl oferuje także kalkulator, który pozwala dopasować zestawienie do własnych potrzeb. Można wprowadzić w nim pożądany okres spłaty zadłużeń i kwotę, jaką chce się zapożyczyć, a system wskaże najlepsze rozwiązania, z jakich opłaca się skorzystać.
Analitycy przygotowali ranking w taki sposób, że przy każdej z ofert znajdują się trzy kluczowe aspekty, które trzeba rozważyć. Pierwszy z nich to RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wskaźnik uwzględnia koszty dodatkowe, jakie musi ponieść klient, gdy decyduje się na skorzystanie z usługi. Im niższe RRSO, tym lepiej dla kredytobiorcy.
Kolejna informacja w zestawieniu dotyczy całkowitej kwoty do spłaty. Z tego względu warto uzupełnić kalkulator, żeby uzyskać wyniki zgodne ze swoją sytuacją finansową. Trzeci parametr to wysokość miesięcznej raty. Konsolidacja polega głównie na tym, by zmniejszać koszty miesięczne kredytobiorców, dlatego to coś, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.
W celu uzyskania jeszcze bardziej szczegółowych danych, należy kliknąć ikonę informacji w niebieskim kolorze. Wtedy na ekranie wyświetlą się np. wartość prowizji czy maksymalny okres kredytowania. Przy niektórych opcjach w rankingu mogą pojawić się dodatkowe oznaczenia typu „Wysoka szansa na kredyt”. To dobra informacja dla wszystkich osób o słabej zdolności kredytowej.
Trzeba pamiętać, że choć konsolidacja nie jest kolejnym typowym kredytem gotówkowym, to również wymaga dysponowania zdolnością do spłaty. Istnieją także formy usług, w ramach których otrzymuje się dodatkowo określoną sumę gotówki. Są to warunki umowy, które trzeba ustalić indywidualnie z wybraną placówką.
Kredyt konsolidacyjny – kiedy warto?
Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie dla osób, które mają wiele kredytów i chcą uporządkować swoje sprawy finansowe. Dzięki tej usłudze mogą spłacać jedną ratę zamiast wielu innych, a dodatkowo wynosi ona mniej niż suma dotychczas uiszczanych należności. Zazwyczaj wiąże się to z jednolitym, korzystniejszym oprocentowaniem dla wszystkich pożyczek.
Kredyt konsolidacyjny powinien zainteresować wszystkich, którzy chcą uprościć swoje procesy zarządzania pieniędzmi. Rozwiązanie pozwala ograniczyć stres i napięcie, związane z opłacaniem wielu rachunków każdego miesiąca. Trzeba jednak pamiętać o tym, że do otrzymania świadczenia niezbędna jest zdolność kredytowa.
Nie można zatem zastosować konsolidacji jako ratunku w sytuacji, gdy popadnie się w spore długi. To narzędzie, które powinno stanowić zabezpieczenie przed zapędzeniem się w tarapaty finansowe. Ułatwia zarządzanie środkami i zmniejsza wydatki. Dlatego warto zdecydować się na usługę, kiedy przewiduje się pogorszenie statusu materialnego.
Nie należy podejmować decyzji o kredycie konsolidacyjnym zbyt pochopnie. Czasami rozwiązanie nie przynosi wystarczająco wielu korzyści, ponieważ np. zaciągnięte wcześniej pożyczki mają bardzo atrakcyjne oprocentowanie lub niebawem się kończą. Każdy powinien samodzielnie przeanalizować swoją sytuację lub skorzystać z porady specjalisty.
Swoje zagwozdki lub wątpliwości każdy użytkownik może wyrazić na stronie SMART Bankier.pl. Pod rankingiem znajduje się sekcja komentarzy, w której redaktor odpowiada na zadawane przez zainteresowanych pytania. Stamtąd wiadomo np. to, że banki odmawiają konsolidacji osobom, nad którymi czuwa lub w ostatnich latach czuwał komornik.
Zagrożenia, jakie niesie konsolidacja
Minusem konsolidacji kredytów jest fakt, że usługa wydłuża czas spłacania zadłużeń. Raty są niższe, ale jednak trzeba się z nimi borykać nieco dłużej. Kiedy wybierze się niekorzystną ofertę, znacznie zwiększą się koszty całkowite świadczeń, a co za tym idzie, straci się pieniądze.
Zmniejszenie rat może dawać złudzenie dysponowania większą ilością gotówki, która niekiedy skłania do zaciągnięcia kolejnego zobowiązania finansowego. W ten sposób niektórzy wpadają w trudne do terminowej regulacji długi. Choć konsolidacja pomaga w poprawie zdolności kredytowej poprzez redukcję liczby otwartych kredytów, w niektórych przypadkach obniża szanse klienta na kolejne świadczenia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS