A A+ A++

Rynek kredytowy w naszym kraju przeżywa wzmożony rozwój. Dzieje się tak dlatego, że polskie społeczeństwo się wzbogaca i w końcu stać nas na regularną spłatę tego rodzaju zobowiązań. Zwiększony popyt sprawia również, że banki komercyjne działające na terenie Polski, oferują coraz lepsze warunki udzielanego wsparcia finansowego. Sami kredytobiorcy uznawani są zaś za wiarygodnych i wypłacalnych, a procedury uzyskiwania kredytów stają się coraz bardziej uproszczone.

Rynek kredytowy w naszym kraju przeżywa wzmożony rozwój. Dzieje się tak dlatego, że polskie społeczeństwo się wzbogaca i w końcu stać nas na regularną spłatę tego rodzaju zobowiązań. Zwiększony popyt sprawia również, że banki komercyjne działające na terenie Polski, oferują coraz lepsze warunki udzielanego wsparcia finansowego. Sami kredytobiorcy uznawani są zaś za wiarygodnych i wypłacalnych, a procedury uzyskiwania kredytów stają się coraz bardziej uproszczone.

Dzisiaj przedstawiamy charakterystykę kredytu hipotecznego, bo to właśnie takie zobowiązanie cieszy się największą popularnością. Czy wiesz, że kredyt posiada praktycznie co drugi dorosły Polak, a zobowiązanie celem nabycia mieszkania spłaca już ponad 4 miliony osób? Chociaż coraz więcej osób stać na kupno nieruchomości za gotówkę, to zainteresowanie kredytem hipotecznym nie maleje. Dowiedz się o nim więcej, jeśli i Ty marzysz o własnych „czterech kątach”.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem celowym. Oznacza to, że kredytobiorca musi przedstawić konkretny cel, który chce zrealizować za otrzymane środki, a następnie udokumentować taką realizację.

Kredyt hipoteczny jest jednym ze zobowiązań, które można zaciągać jedynie w instytucjach bankowych. Takie wsparcie finansowe nie jest udzielane przez firmy pożyczkowe czy inne instytucje pozabankowe.

Co ciekawe, średnia wartość zaciąganego w Polsce kredytu hipotecznego to 340 000 złotych, natomiast przeciętny okres jego spłaty wynosi 13 lat. Jak widać, jest to kredyt na wysoką wartość i długi czas współpracy z bankiem. Nic dziwnego, że tego rodzaju instytucje stawiają pewne ograniczenia i restrykcyjne warunki, poprzez które nie każdy potencjalny klient takie zobowiązanie w ogóle ma szanse otrzymać.

Na co można zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, który przewiduje finansowe wsparcie w celu nabycia nieruchomości – polecamy sprawdzić ranking kredytów hipotecznych na: https://www.17bankow.com/kredyty-hipoteczne . Mowa tu o mieszkaniu, domu czy lokalu usługowym i każdej innej nieruchomości, która posiada własną księgę hipoteczną. Kredyt hipoteczny może być też zaciągnięty na potrzeby zakupu gruntu budowlanego.

Nabywane ze środków uzyskanych z tytułu kredytu hipotecznego nieruchomości, mogą być z rynku pierwotnego albo wtórnego. Znaczenia nie ma ich powierzchnia, standard ani cena – wszystko zależy od wykazywanej zdolności kredytowej klienta banku. Banki nie udzielają kredytów hipotecznych jedynie na lokale znajdujące się w budynku przeznaczonym do rozbiórki. Nie wszystkie zgadzają się również na danie kredytu na nieruchomość, która jest zabytkiem.

Kto może zaciągnąć kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny przewidziany jest dla wszystkich osób pełnoletnich, które tylko chcą nabyć nieruchomość na terenie Polski. Większość banków udziela takie zobowiązanie jedynie obywatelom naszego kraju.

I to nie wszystkie warunki, jakie stawiają banki. Kredyty hipoteczne są udzielane nie tylko zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa bankowego i prywatną polityką kredytową każdego banku, ale także tzw. Rekomendacją S, która dotyczy konkretnie kredytów hipotecznych i musi być uznawana przez wszystkie instytucje bankowe, które takowe produkty oferują.

Jednym z obowiązkowych warunków, które musi spełnić potencjalny kredytobiorca, jest wykazywanie określonej zdolności kredytowej. To zresztą czynnik, który jest obowiązkowy bez względu na rodzaj zobowiązania kredytowego. Wszystkie kredyty udzielane przez instytucje bankowe zostają uruchomione tylko wtedy, gdy ubiegający się o takie wsparcie jest zdolny do jego regularnej spłaty.

Zdolność kredytowa jako warunek konieczny

Wiarygodność oraz wypłacalność potencjalnego klienta banki weryfikują na podstawie analizy zdolności kredytowej. W jej skład wchodzi wysokość generowanych dochodów oraz ich źródło. To jednak nie wszystko, bo zdolność finansową znacznie obniżać będą koszty prowadzenia gospodarstwa domowego, utrzymania dzieci, samochodu czy spłaty innych zobowiązań. Do zdolności kredytowej wliczana jest także historia kredytowa. Taką weryfikuje się na podstawie raportów z BIK, a te uwzględniają nie tylko liczbę i wartość wszelkich zobowiązań, jakie dotychczas zaciągnął przyszły kredytobiorca, ale również zachowania względem ich spłaty. Jeśli chętny na kredyt hipoteczny zalega ze spłatą comiesięcznych rat albo reguluje je ze znacznym opóźnieniem, raczej ma niewielkie szanse na kredyt na mieszkanie.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czy to możliwe?

W przypadku kredytu hipotecznego priorytetem jest także wkład własny i on również wchodzi w skład zdolności kredytowej. Zgodnie z Rekomendacją S, dzisiaj konieczny wkład własny wynosi minimum 20% wartości całego zobowiązania. Oczywiście w niektórych bankach udaje się go nieco zminimalizować, ale zawsze wiąże się to z pogorszeniem warunków kredytowych bądź koniecznością nabycia dodatkowych produktów banku.

Cieszy fakt, że wkładem własnym nie musi być jedynie gotówka. Banki przeważnie akceptują wartość takiego zabezpieczenia w formie środków zgromadzonych na lokatach, kontach oszczędnościowych, IKE, IKZE. Wkładem własnym może być też zabezpieczenie hipoteki innej nieruchomości, która jest własnością kredytobiorcy. Może być nim również koszt, jaki kredytobiorca poniósł już w związku z nabyciem terenu pod budowę domu czy rozpoczęciem budowy nieruchomości.

Czytaj także: Darmowe wsparcie psychologiczne
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWorkoplecak za reklamówki
Następny artykułNiższe wynagrodzenia na pracy zdalnej? Prawnik wyjaśnia