Niska zdolność kredytowa to ogromna przeszkoda w ubieganiu się o kredyt gotówkowy. Osoby w takiej sytuacji finansowej niekiedy decydują się na kredyt gotówkowy z poręczycielem. Kto może zostać takim poręczycielem? Jakie ma obowiązki oraz prawa? Czy warto korzystać z takiej możliwości? Kiedy lepiej jednak poczekać na podniesienie zdolności kredytowej? Odpowiadamy! Kredyt gotówkowy z poręczeniem – na czym polega?
Kredyt gotówkowy z poręczeniem to kredyt dodatkowo zabezpieczony w postaci osoby poręczyciela. Poręczyciel, inaczej nazywany gwarantem lub żyrantem, zobowiązuje się do spłaty kredytu zamiast kredytobiorcy w momencie, kiedy ten przestanie uiszczać terminowo raty spłaty. Jest to więc bardzo ryzykowna funkcja. W praktyce oznacza bowiem, że możemy być zmuszeni spłacać nie nasz kredyt. Zwykle poręczycielem zostaje członek rodziny lub inna zaufana osoba, która wierzy, że kredytobiorca spłaci swoje zobowiązanie nie tylko wobec banku, ale również wobec niej.
Kredyt gotówkowy w poręczeniem – kiedy jest potrzebny?
Żyrant potrzebny jest w sytuacji, gdy osoba ubiegająca się o przyznanie kredytu, nie ma wystarczająco wysokiej zdolności kredytowej. Poręcznie kredytu powoduje, że bank zyskuje większą szansę, że kredyt zostanie spłacony. To właśnie banki najczęściej wymagają poręczenia, jednak taka propozycja może również paść ze strony firmy pożyczkowej. Możliwość poręczenia kredytu nie jest jednak pomysłem samych banków. Reguluje je Kodeks Cywilny.
Kto może zostać poręczycielem kredytu gotówkowego?
Często zdarza się, że poręczycielem zostaje osoba z rodziny. Nie jest to jednak wymagane. Zgodnie z prawem poręczycielem może zostać osoba, która posiada zdolność kredytową. W praktyce więc będzie to najczęściej osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Nie jest to jednak konieczne. Bank bada zdolność kredytową poręczyciela w taki sam sposób jak zdolność kredytobiorcy. W rzadkich sytuacjach poręczycielem może być współmałżonek. Zwykle jest nim jednak rodzic lub ktoś z rodzeństwa.
Poręczyciel musi być jednak osobą pełnoletnią, posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych. Musi wykazać dochody, umożliwiające opłacenie kredytu, jeśli okaże się to konieczne. Banki mogą również same określić dodatkowe szczegółowe wymagania stawiane poręczycielom. Często jest to maksymalny wiek, który można mieć, aby zostać żyrantem.
Jakie prawa i obowiązki ma poręczyciel?
Warto wiedzieć, że poręczyciel ma prawo wyglądu do szczegółowych zapisów związanych z kredytem. Powinien bowiem dokładnie zapoznać się z jego warunkami. Ma też prawo do dowiedzenia się, jaka jest dokładnie sytuacja finansowa kredytobiorcy. Ponadto w każdej chwili może wystąpić do banku z prośbą o informację o tym, jak wygląda sytuacja spłaty kredytu.
Obowiązkiem gwaranta jest natomiast spłacenie kredytu w terminie, jeśli kredytobiorca nie wywiąże się z terminowej spłaty rat. Bardzo trudno jest się od tego obowiązku uchylić. Niekiedy banki zgadzają się zwolnić poręczyciela, jeśli kredytobiorca spłaca swoje zobowiązanie terminowo. Jest to jednak bardzo rzadki przypadek. W praktyce poręczony kredyt jest dla Ciebie obciążeniem tak długo, jak długo kredytobiorca nie spłaci kredytu.
Czy żyrant musi być przy podpisywaniu umowy?
Jak najbardziej obecność gwaranta jest niezbędna w banku w momencie zawierania umowy kredytu. Musi on się pod nią podpisać, tak samo, jak kredytobiorca.
Kredyt gotówkowy z poręczeniem – czy warto z niego skorzystać?
Poręczyciel to ogromne wsparcie, kiedy Twoja sytuacja to niska zdolność kredytowa. Kredyt gotówkowy dzięki niemu staje się znów realnym rozwiązaniem. W przypadku kredytów gotówkowych na niewielkie kwoty nie jest to tak ryzykowna opcja. Musisz jednak znaleźć osobę, która będzie gotowa poręczyć za Ciebie zobowiązanie. Niewiele osób jest chętnych, aby wziąć na siebie takie obciążenie. Wiąże się ono z dużym stresem oraz pogorszeniem sytuacji finansowej poręczyciela. Może on mieć w przyszłości trudności we wzięciu kolejnego kredytu, tym razem na siebie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS