A A+ A++

Chcesz sprawdzić jak działa kreatyna? Pobudza anabolizm mięśniowy czy również w inny sposób wspiera trening? Ten tekst odpowie na Twoje pytania dotyczące suplementów z kreatyną.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie, przede wszystkim w mięśniach szkieletowych. Występuje przede wszystkim w produktach odzwierzęcych, a każdego dnia spożywamy średnio ok 2-3g tego związku. Kreatyna syntezowana jest z trzech aminokwasów – metioniny, argininy i glicyny w nerkach, wątrobie i trzustce, a w niewielkim stopniu także w mózgu oraz jądrach.

W ludzkim ustroju przechowywane jest ok 120-140g kwasu beta-metyloguanidynooctowego (bo tak chemicznie określa się kreatynę), przede wszystkim w mięśniach pod postacią jednej z dwóch form – kreatyny wolnej (która stanowi mniejszość – do ok. 40% całości) oraz fosfokreatyny (PC, PCr – 60-75% całości zasobów).

Jak kreatyna działa na organizm?

Wpływ kreatyny na organizm jest wielotorowy. Podstawowe i najbardziej znane jest jej akumulowanie pod postacią PCr, która wykorzystywana jest w czasie trwania intensywnego wysiłku fizycznego jako źródło energii. Suplementacja kreatyną przyspiesza resyntezę podstawowego związku wysokoenergetycznego występującego u ludzi – adenozynotrifosforanu (ATP). Co ciekawe – kreatyna może być wykorzystywana jako źródło energii nie tylko podczas intensywnego wysiłku fizycznego, ale także umysłowego – przecież mózg tez wymaga energii!

Zastosowanie kreatyny w sporcie

Dzięki kreatynie https://sklep.kfd.pl/kreatyna-c-48.html chętnie i szybciej rosną mięśnie – to wie niemal każdy, jednak dlaczego?

Pierwszy z mechanizmów omówiłem wyżej – zwiększa się produkcja ATP, a dzięki temu możesz trenować silniej, potęgując uszkodzenia mięśniowe.

Dodatkowo poprawie ulega regeneracja, zarówno dzięki dostępności energii, jak i większemu uwodnieniu środowiska mięśni – bóle występujące po jednostce treningowej (DOMS) znikają więc szybciej. Co jeszcze ciekawsze – udowodniono, że cząsteczka kreatyny, niezależnie od wpływu na produkcję energii, pobudza syntezę białek mięśniowych, działa więc anabolicznie i potęguje przyrosty!

W badaniach naukowych dokumentuje się istotny przyrost masy mięśniowej, beztłuszczowej masy ciała oraz siły. Najlepsze efekty w obszarze siły i masy mięśniowej daje oczywiście włączenie treningu siłowego – sam suplement diety nie spowoduje fenomenalnych zmian. Inne parametry spośród których odnotowano zauważalną poprawę to szybkość, zwinność, wysokość skoku dosiężnego oraz redukcja tkanki tłuszczowej.

Kreatyna w medycynie

Działanie kreatyny zostało także docenione w kręgach medycznych. Próbowano stosować kreatynę w różnych jednostkach chorobowych, osiągając na tym polu wiele sukcesów i nie mniej porażek. Najsilniejsze dowody wskazują na potencjał wykorzystania tego związku chemicznego celem zapobiegania dystrofii mięśniowej, szczególnie u osób starszych. Inne choroby jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, pląsawica Huntingtona, czy przewlekłe choroby wątroby to sytuacje w których uzyskano niejednoznaczne wyniki.

Kreatyna wspomaga mózg

Obiecujące rezultaty daje przyjmowanie kreatyny przez osoby starsze lub obarczone nadmiernym stresem/niedostatkiem snu. Wpływ odżywki z kreatyną pozwala na poprawę energetyki mózgu i maksymalizację zdolności kognitywnych. Czy te właściwości kreatyny wykorzystają tylko niewyspani i starsi? Trudno powiedzieć, ale póki co wydaje się, że oni odniosą lepsze efekty.

Jaką kreatynę stosować?

Monohydrat kreatyny. Monohydrat to najstarsza i najlepiej przebadana forma kreatyny. Dla bardziej wrażliwych żołądkowo (odczucia musicie jednak sprawdzić sami) można zalecać jabłczan kreatyny – żaden inny rodzaj kreatyny nie dorównuje jednak skutecznością monohydratowi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł140. rocznica urodzin profesora Antoniego Cieszyńskiego
Następny artykuł„Tańce z różnych stron świata” II Międzyprzedszkolny Festiwal Tańca