A A+ A++

– Janusz Tarabuła skończył dziewięćdziesiąt lat, ale wciąż pracuje twórczo, maluje. Został przyjęty do II Grupy Krakowskiej razem z innymi członkami Grupy Nowohuckiej na początku lat 60. „Fotografia jako medium” w Galerii Zderzak to wystawa przeglądowa, jubileuszowa. Pokazujemy na niej obrazy z lat 1958-2003. To jest malarstwo metafizyczne, Janusz Tarabuła jest krakowskim metafizykiem. Malarstwo mocno duchowe, twórca wiele czerpie z mistyki chrześcijańskiej. Ta twórczość wymaga od widza ciszy, milczenia i spokoju. W swoich pracach artysta używał naświetlonego papieru fotograficznego lub, rzadziej, posługiwał się gotowym zdjęciem jako wzorem malarskim. Wydobywamy nieznane dzieła, ukazujemy kolejne etapy wykorzystania fotografii w strukturze obrazu, różne rozwiązania i próby – mówi kurator wystawy Jan Michalski.

Granice obrazu

Zetknięcie z twórczością Janusza Tarabuły jest ożywcze. To artysta tak oryginalny i osobny, że trudno na mapie artystycznej kraju wskazać dusze pokrewne; być może byłby to Jerzy Nowosielski, być może Tadeusz Kantor albo nauczyciel Tarabuły Jonasz Stern.

Artysta urodził się w 1931 roku w Krakowie, tu ukończył studia na Wydziale Malarstwa ASP. W 1963 roku został odsłonięty pomnik jego projektu upamiętniający pomordowanych Żydów w Lublinie.

„Sztuka Tarabuły poszerza definicję malarstwa, stawiając jednocześnie pytanie o granice obrazu” – pisała historyk sztuki i kuratorka wystaw Ola Wojtkiewicz.

Nadzieja

– Malarstwo materii w rozumieniu Tarabuły jest estetyką zniszczenia, przeżyciem dzieci wojny. Człowiek nie może zniszczyć natury, która jest dziełem boskim. Niszczy jedynie własne środowisko i siebie samego. W ten sposób przyśpiesza lub opóźnia działanie czasu. A zniszczenie, cierpienie odsłania intelektowi boskie ślady pozostawione w naturze. Jest to paradoks sztuki krakowskiego mistrza, niełatwy do pojęcia – tłumaczy Jan Michalski.

I dodaje: – W estetyce zniszczenia pojawiają się elementy nadziei. Obrazy Janusza Tarabuły organizują się wokół wzorów ewangelicznych; ukrzyżowania, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Janusz Tarabuła „Fotografia jako medium”, kurator Jan Michalski, Galeria Zderzak (aleja Słowackiego 58/10, 2 p.). Wizyty po uprzednim telefonicznym umówieniu: (12) 257 56 34. Wystawa czynna do 5 czerwca.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWzrasta stan wód w rzekach powiatu kłodzkiego. IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia
Następny artykułW wieku 77 lat zmarł Bronisław Cieślak – dziennikarz, aktor, były poseł na Sejm RP