A A+ A++

W poniedziałek minie rok od śmierci Krzysztofa Pendereckiego. W pierwszą rocznicę śmierci Kraków wspomni Mistrza.

A uroczystości pogrzebowe kompozytora odbędą się 29 marca 2022 roku – przekazało Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.


Wspomnienie Maestro

– Mija rok od śmierci Mistrza. Krzysztof Penderecki niezmiennie zajmuje ważne miejsce w pamięci wszystkich krakowian, a jeszcze bardziej szczególne w pamięci tych, którzy kształtują kulturę miasta. Rocznica jest okazją, by wspominać Mistrza przy Jego muzyce – podał krakowski magistrat.

W mieście zaplanowano szereg spotkań i koncertów z udziałem publiczności, ale z powodu pandemii niektóre inicjatywy musiały zostać przesunięte na inne terminy, a część odbędzie się w formule online.

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która powstała dzięki wsparciu Krzysztofa Pendereckiego, przygotowała wyjątkowy program upamiętniający rocznicę śmierci Mistrza.

Jednak koncert zaplanowany na 28 marca odbędzie się dopiero po zniesieniu obostrzeń. Orkiestra planuje wykonanie monumentalnego „Kadiszu” na sopran, tenor, głos recytujący, chór męski i orkiestrę.

W Bunkrze Sztuki zostanie otwarta wystawa: Krzysztof Penderecki „Partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu. Ogród wobec muzyki”, w organizacji której uczestniczy również Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Planowana jest również publikacja pod tym samym tytułem. Z kolei Krakowskie Forum Kultury zaprasza na przypomnienie zeszłorocznego cyklu zatytułowanego „Mistrz Penderecki”, a także udostępnia nagrania, które powstały w ramach projektu: Muzyczny ślad Krakowa.

Autografy dzieł Mistrza znalazły się na wystawie „Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum”, która 18 marca została otwarta w Bibliotece Jagiellońskiej, w ramach 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena (aktualnie ekspozycja nie jest dostępna ze względu na wprowadzone obostrzenia).

Penderecki zabrzmi w sieci

Mistrza wspominać będzie także Krakowskie Biuro Festiwalowe, które na platformie Play Kraków udostępni koncerty z muzyką Krzysztofa Pendereckiego.

Wśród nich znajdziemy między innymi „Pasję” Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Krzysztofa Jarzyny i koncerty Sinfonietty Cracovii, między innymi muzyczno-filmową impresję „Agnus Dei”.

29 marca, o godz. 18.30, w rocznicę śmierci Mistrza, Opera Krakowska na Play Kraków zaprezentuje spektakl „Diabły z Loudun” w reż. Laco Adamika, nagrany w 2014 roku w krakowskim teatrze.

„Diabły z Loudun” to pierwsze i jedno z najważniejszych dzieł operowych w twórczości Krzysztofa Pendereckiego, inspirowane powieścią Aldousa Huxleya „Diabły z Loudun” i dramatem Johna Whitinga „The Devils”.

Pamięci Krzysztofa Pendereckiego został poświęcony 29. numer Beethoven Magazine, a muzycznym hołdem dla Mistrza jest album Sinfonietty Cracovii, zatytułowany „Penderecki’s Sinfonietta(s)”, który ukazał się w listopadzie ubiegłego roku.

– Najbliższe dni pełne będą wspomnień i muzyki Krzysztofa Pendereckiego. 29 marca przy urnie z prochami Mistrza w kościele św. Floriana, od władz miasta, zostanie zapalony znicz „Kraków pamięta” – podaje krakowski magistrat.

Krzysztof Penderecki był Honorowym Obywatelem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

– Dziś nie trzeba wymieniać osiągnięć i sukcesów Maestra, zna je cały świat. Ale naszym wielkim duchowym obowiązkiem jest podziękować profesorowi z głębi serca za ogromne bogactwo, jakie nam pozostawił – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Podkreśla, że nazwisko kompozytora znane jest … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoszykarze Energa Basket Ligi o medale mistrzostw Polski zagrają w “bańce”
Następny artykułSpecjaliści spróbowali pierwszego wina, które przez rok leżakowało w kosmosie