A A+ A++

Są zdezelowane, rdzewiejące, zdekompletowane i zajmują cenne miejsce parkingowe – w ciągu sześciu miesięcy tego roku strażnicy miejscu usunęli z krakowskich ulic 533 wraki samochodów.

Straż miejska. Kiedy można usunąć wrak?

Straż miejska może usuwać pojazdy zgodnie z prawem (art. 50a ustawy Prawo o Ruchu Drogowym), jeżeli ich stan wskazuje, że nie były użytkowane od dłuższego czasu, a także w przypadku, gdy nie mają tablic rejestracyjnych. Dotyczy to wraków znajdujących się na drodze publicznej, w strefie ruchu oraz w strefie zamieszkania.

Pojazdy z dróg wewnętrznych mogą być usunięte tylko wtedy, gdy stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa osób – posiadają wystające ostre elementy, rozbite szyby. Jeżeli samochód zaparkowany jest na drodze wewnętrznej i nie stanowi zagrożenia, nie ma niestety podstaw do jego usunięcia.

Wraki. Kto płaci za odholowanie?

Na jakiej podstawie określa się, czy pojazd jest nieużytkowany od dłuższego czasu? Brak aktualnych badań technicznych w dowodzie rejestracyjnym, aktualnej polisy OC; uszkodzone urządzenia, karoseria lub wyposażenie pojazdu, brak podzespołów: drzwi (ich zamknięć), szyb, kół, opon, świateł.

Wraki trafiają na parking miejski. Koszty odholowania oraz koszty postoju na płatnym parkingu ponosi właściciel. Pojazd nieodebrany przez uprawnioną osobę w ciągu sześciu miesięcy przechodzi na własność gminy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrajowe Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w Walewicach
Następny artykułPolitycy Polski 2050 spotkali się z mieszkańcami regionu