Narodowy wyścig Tour de Pologne na stałe gości w Krakowie od 2008 roku. Jako impreza należąca do „kolarskiej Ligi Mistrzów” – czyli cyklu UCI World Tour, sprowadza do naszego miasta najlepsze zespoły i zawodników świata, budząc ogromne zainteresowanie mediów i miłośników jazdy na rowerze. Wydarzenie zakończy się dziś, 15 sierpnia, kiedy po finiszu przy Błoniach poznamy triumfatora 7. etapu, a także zwycięzcę 78. edycji wyścigu.
Od 2008 do 2016 roku Kraków był gospodarzem ostatniego etapu i zakończenia Tour de Pologne. W 2014 roku na krakowskim Rynku przeżywaliśmy wyjątkowe emocje – zwycięzcą 71. edycji imprezy został wychowanek WLKS Krakus Swoszowice Rafał Majka! W 2017 roku w stolicy Małopolski etapem Kraków – Kraków rozpoczął się 74. Tour de Pologne. Podobnie było w 2018 i w 2019 roku. W 2020 roku wyścig znów zakończył się w Krakowie. Tak też będzie i w tym roku.
Kraków jest dla Tour de Pologne tym, czym Paryż dla Tour de France
Ekspozycja miasta i marki Kraków podczas Tour de Pologne oraz ekwiwalent reklamowy są wielokrotnie większe niż koszty ponoszone w związku z organizacją imprezy. W ubiegłym roku ekwiwalent reklamowy wyniósł 9,7 mln zł.
W ramach tegorocznej współpracy Kraków zyskuje świadczenia promocyjne we wszystkich dostępnych rodzajach mediów (telewizja, radio, prasa, Internet). Miasto jest także promowane w mediach społecznościowych, na elementach scenografii imprezy (brama mety, ekran do wywiadów, scena do dekoracji zawodników) oraz w kampanii billboardowej.
– Od 2008 roku mamy umowę z panem Czesławem Langiem, z której wynika, że Kraków jest zawsze kluczowym miastem, tu wyścig się rozpoczyna albo kończy. Gdy mówimy, że jest to Tour de Pologne, to trudno sobie wyobrazić ten wyścig bez Krakowa. Jesteśmy miastem, które hołubi – jeśli można użyć tego sformułowania – sport, między innymi kolarstwo. Rafał Majka wywodzi się przecież z klubu ze Swoszowic. Mamy olbrzymie profity z tytułu promocji Krakowa. Warto zwrócić uwagę, że jak oglądamy relację z wyścigu, to zawsze Kraków jest pokazywany w sposób piękny, znakomity, zachęcający do przyjazdu – mówi Prezydent Miast Krakowa Jacek Majchrowski.
– Niełatwo znaleźć Partnera, czy Miasto-Gospodarza chętnych do współpracy, rozumiejących to, czym jest promocja. To jest impreza dla ludzi, dla dzieci i młodzieży, bo przy okazji robimy też Tour de Pologne Junior. I jednocześnie poprzez sport możemy promować tak piękne miasto, jakim jest Kraków. Pan Prezydent od razu wyraził chęć współpracy. W tym roku meta i zakończenie imprezy ponownie będą miały miejsce w niezwykle gościnnym Krakowie, z którym mamy porozumienie o wieloletniej współpracy. To już także tradycja naszego wyścigu. Jak zawsze powtarzam – Kraków jest dla Tour de Pologne tym, czym Paryż dla Tour de France – podkreśla Dyrektor Generalny Tour de Pologne Czesław Lang.
W 2018 roku został podpisany list intencyjny pomiędzy Gminą Miejską Kraków a Lang Teamem, dotyczący wspólnych działań w latach 2019–2023.
Finisze przy Błoniach są zawsze bardzo, bardzo emocjonujące…
Dziś, 15 sierpnia peleton wjedzie do Krakowa około godz. 18.00, od strony Kryspinowa, ulicą Księcia Józefa. Finisz będzie miał miejsce na al. Focha przy Błoniach Krakowskich. W tym miejscu etapowe triumfy święciły takie gwiazdy sprintu jak Andre Greipel (2009 i 2010), Marcel Kittel (2011), John Degenkolb (2012), Peter Sagan (2017), Pascal Ackermann (2018, 2019) i w ubiegłym roku Davide Ballerini. Wiele wskazuje więc na to, że i tym razem będziemy świadkami ekscytującej walki do ostatnich metrów. Zakończenie etapu przewidziane jest przed godz. 19.00.
– Finisze przy Błoniach są zawsze bardzo, bardzo emocjonujące. Runda kończąca wyścig tym razem będzie liczyła nie trzy, a pięć kilometrów i na pewno będzie jeszcze bardziej widowiskowa.
Ta zmiana powinna wyjść nam z korzyścią – zaznacza Czesław Lang.
W tegorocznej edycji wyścigu bierze udział 19 najlepszych kolarskich drużyn świata oraz trzy ekipy z „dzikimi kartami”, w tym reprezentacja Polski.
Wśród uczestników 78. Tour de Pologne nie brakuje wielkich nazwisk światowego peletonu. Polscy kibice najbardziej liczą na powtórzenie wyniku przez naszego mistrza świata z 2014 roku Michała Kwiatkowskiego, który triumfował na polskich drogach w 2018 roku. Faworytami są też aktualny mistrz Słowenii Matej Mohorič, Portugalczyk João Almeida czy Włoch Diego Ulissi. To tylko niektóre z wielu znanych nazwisk na liście startowej tegorocznej edycji imprezy. Sporo emocji dostarcza też start wychowanka WLKS Krakus Tomasza Marczyńskiego i drużynowego kolegi Michała Kwiatkowskiego – Michała Gołasia, którzy tym występem żegnają się z polskimi kibicami.
Cały wyścig jest transmitowany na antenach TVP Sport i TVP 1. W niedzielę, 15 sierpnia
7. etap Zabrze – Kraków będzie można śledzić od godz. 14.45 w TVP Sport, na stronie sport.tvp.pl, w aplikacji mobilnej i Smart TV, a od godz. 17.23 w TVP 1. 78. Tour de Pologne można oglądać na żywo także na antenie Polsatu Sport, w niedzielę transmisja rozpocznie się o godz. 14.50.
Zanim w Krakowie zameldują się najlepsi kolarze świata, na pętli wokół Błoń Krakowskich będą rywalizować młodzi zawodnicy marzący o pójściu w ślady gwiazd peletonu – w ramach Tour de Pologne Junior, również relacjonowanego na antenach Telewizji Polskiej.
Informacja na temat zmian w komunikacji miejskiej w dniu 15 sierpnia znajduje się tutaj.
pokaż metkę
Osoba publikująca:
Anna Duda
Podmiot publikujący:
Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji:
2021-08-12
Data aktualizacji:
2021-08-15
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS