A A+ A++

26 września w pałacu Potockich prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wraz z dyrektor generalną, prezesem zarządu UNICEF Polska Renatą Bem podpisali porozumienie o przystąpieniu Krakowa do programu UNICEF „Miasto Przyjazne Dzieciom”. Aby zyskać to miano, Kraków powinien wypełnić zobowiązania określone w opracowanym i uzgodnionym planie działania.

Fot. pexels.com

Kraków i UNICEF Polska wieńczy aktywne starania miasta podejmowane na rzecz przystąpienia do międzynarodowego programu UNICEF. Jest on realizowany w 45 krajach w ponad 4000 miastach na całym świecie, a Kraków jest 5 miastem w Polsce, które podpisało porozumienie.

Na mocy tego porozumienia Kraków został oficjalnym uczestnikiem programu „Miasto Przyjazne Dzieciom”.

 – Systematycznie prowadzone działania Krakowa na rzecz dzieci i młodzieży zostały zauważone przez UNICEF. Jesteśmy jednym z nielicznych miast, które prowadzi rzetelną pracę na rzecz rodziny. W szczególności zajmujemy się dziećmi i młodzieżą. Z tym się wiąże szereg obowiązków nie tylko takich jak organizacja żłobków czy przedszkoli, ale także zagospodarowanie czasu wolnego dla tej grupy czy programy rozwoju młodych talentów. Przystąpienie do tego programu daje nam kolejny impuls do szukania i wdrażania nowatorskich inicjatyw – mówił podczas konferencji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Zespół zadaniowy wdroży program

W ramach przygotowań do tego programu powstał zespół zadaniowy ds. wdrożenia programu pod przewodnictwem Marzeny Paszkot, pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. rodziny.

W trakcie prac tego zespołu opracowano m.in. dwa kompleksowe dokumenty, które przedstawiają szerokie działania miasta na rzecz dzieci i młodzieży. Pierwszym jest „Diagnoza sytuacji dzieci i młodzieży w mieście Krakowie”, która zawiera m.in. wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wśród blisko 7 tys. młodych krakowian w wieku 10-18 lat. Drugim opracowaniem jest „Plan działań na rzecz dzieci i młodzieży w mieście Krakowie na lata  2023-2024”.

Jak zostać „Miastem Przyjaznym Dzieciom”?

Uczestnictwo w programie „Miasto Przyjazne Dzieciom” jest formą wyróżnienia i docenienia dotychczasowych działań Krakowa w obszarze polityki rodzinnej oraz tej na rzecz dzieci i młodzieży. Aby zyskać miano „Miasta Przyjaznego Dzieciom”, Kraków musi wypełnić podjęte w porozumieniu zobowiązania dotyczące m.in. wdrażania Konwencji o prawach dziecka na poziomie lokalnym oraz kontynuować dalsze włączanie dzieci w życie społeczne miasta poprzez budowanie i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego.

„Miasto Przyjazne Dzieciom” to miasto, które stara się zagwarantować najmłodszym mieszkańcom optymalne warunki życia i rozwoju oraz stara się uczynić ich pełnoprawnymi obywatelami, aktywnie uczestniczącymi w życiu społecznym.

– Program „Miasto Przyjazne Dzieciom” to rozłożony w czasie proces, w którym dane miasto skrupulatnie, zgodnie z wytycznymi i we współpracy z UNICEF, analizuje i ocenia sytuację dzieci, a następnie wdraża wypracowany w ten sposób plan działania na rzecz młodych mieszkańców. Cieszę się, że Kraków jest kolejnym miastem, które zdecydowało się podjąć wyzwanie długofalowego podnoszenia jakości i warunków życia najmłodszych – mówi Renata Bem, dyrektor generalna, prezes zarządu UNICEF Polska.

– Działania w ramach programu obejmują również oddanie głosu młodym ludziom. Mają oni na stałe stać się pełnoprawnymi obywatelami, mającymi wpływ na kształt bieżących polityk miejskich, które ich dotycząuzupełnia dyrektor.

Zadaniem miasta będzie także m. in. zbudowanie platformy współpracy z partnerami, w tym m.in. z przedsiębiorcami oraz przedstawicielami mediów, w celu wzmocnienia wspólnych działań na rzecz dzieci i młodzieży. Po dwóch latach odbędzie się weryfikacja osiągniętych efektów założonego planu. Pozytywna ocena będzie podstawą do uzyskania przez Kraków zaszczytnego tytułu nadawanego przez UNICEF.


pokaż metkę


Autor:

Emilia Król


Osoba publikująca:

Oliwia Stępień


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2023-09-26


Data aktualizacji:

2023-09-26

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZablokowana DK11 w Dobrzycy. Ranne dzieci
Następny artykułAgroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego w Grodźcu