A A+ A++

Koncerty i instalacje artystyczne składają się na program obchodów 45-lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergii. Zaplanowane na 22 czerwca wydarzenia artystyczne będą realizowane przed Domem Norymberskim przy ul. Skałecznej oraz przed Cricoteką przy ul. Nadwiślańskiej.

W tym roku Kraków i Norymberga obchodzą 45-lecie partnerstwa. Oficjalne porozumienie, zawarte 1979 roku, zostało przez mieszkańców obu miast wprowadzone w życie i w kolejnych latach przyniosło liczne kontakty i wspólne przedsięwzięcia. Ich ukoronowaniem było utworzenie Domu Krakowskiego w Norymberdze i Domu Norymberskiego w Krakowie, które są gospodarczą i kulturalną wizytówką partnerskich miast.

− Związki Krakowa i Norymberki, dzięki silnie rozwiniętym kontaktom handlowym, sięgają aż XIV wieku. W ślad za nimi rozwinęła się także współpraca artystyczna, której największe ożywienie przypada na czas świetności Krakowa w XV i XVI wieku, kiedy to miasto przyciągnęło niemieckich artystów m.in. rzeźbiarza Wita Stwosza czy malarza Hansa Dürera. Zapoczątkowane wtedy relacje trwają do dzisiaj i są żywym przykładem kontaktów pomiędzy dwoma miastami. Zapraszamy do wspólnego świętowania jubileuszu partnerstwa Krakowa i Norymbergi i do udziału w przygotowanych przez nas wydarzeniach – do udziału w koncertach i projektach artystycznych zapraszają organizatorzy wydarzenia: Dom Norymberski w Krakowie, Urząd Miasta Krakowa, Urząd Miasta Norymbergi.

Rocznicowe obchody w Krakowie zostały zaplanowane na 22 czerwca. W godz. 16.00–22.00 odbędzie się festyn jubileuszowy przy ul. Skałecznej, przed Domem Norymberskim, natomiast o godz. 22.00 przed Cricoteką (ul. Nadwiślańskiej 2-4) będzie można zobaczyć instalację Petry Krischke.

Koncerty i instalacje artystyczne

Wystąpią zespoły John Q Irritated z Norymbergi oraz The Afronauts z Krakowa (przy ul. Skałecznej). Na fasadzie galerii Domu Norymberskiego powstał inspirowany „Studium traw” Dürera projekt „Łąka”. To instalacja artystyczna przygotowana przez Thomasa Maya (Grashalminstitut) zrealizowana we współpracy z Arturem Wabikiem. Do współpracy przy projekcie zaproszona została także młodzież, która bierze udział w warsztatach plastycznych w pobliskim Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży

Instalacja „Fuga” autorstwa Giseli Hoffmann przywodzi na myśl formę muzyczną. W budownictwie jest to też nazwa łączenia spajającego dwa elementy, tak jak to ma miejsce w przypadku kamiennej, narożnej konstrukcji budynku Domu Norymberskiego. Wykonane z tworzywa sztucznego równoległe kolorowe linie o różnej długości przypominają także wersy wiersza, którego ważnym elementem jest rytm. Światło między wersami, fuga i muzyczny interwał to przestrzenie, którym Gisela Hoffman nadaje w swojej instalacji wizualną formę.

Na wystawie around / along / beyond / inside Galerii Domu Norymberskiego zobaczymy prace Teresy Bujnowskiej, Jerzego Kałuckiego, Giseli Hoffmann, Reinharda Wöllmera oraz Olgi Ząbroń, która jest także kuratorką tego projektu. Geometria staje się tu narzędziem do konstruowania samych dzieł, jak i myślenia o ich wielowymiarowym oddziaływaniu.

Z kolei prezentowany przy Crocotece „Futurystyczny trawnik marzeń” Petry Krischke to instalacja nawiązująca do badań, których celem jest wyhodowanie roślin emitujących światło. Badacze z Massachusetts Institute of Technology (MIT) stworzyli technologię, która pozwala magazynować energię w nanocząsteczkach, a te z kolei można przenieść do liści lub łodygi i zgromadzoną w ten sposób energię uwolnić do otoczenia w formie światła. Bio-iluminacja mogłoby przełożyć się na oszczędność energii w oświetleniu ulicznym i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Taka futurystyczna wizja miejskiej zieleni nie jest wcale daleka od rzeczywistości. Petra Krische pokazuje nam, póki co za pomocą roślin z tworzywa sztucznego, jak mogłoby to wyglądać.

Podczas festynu przekąski i napoje serwuje restauracja Nolio. Znajdzie się tu także stanowisko plecenia wianków w związku z odbywającymi się w tym samym czasie Wiankami. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Domu Norymberskiego.

Partnerzy: Konsulat Generalny RFN w Krakowie, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, Cricoteka, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Restauracja Nolio.

Projekt finansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.


pokaż metkę


Osoba publikująca:

Marta Müller-Reczek


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2024-06-17


Data aktualizacji:

2024-06-17

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZanim nastał kebab Sosnowiec zajadał się frytkami i… smażoną wątróbką
Następny artykułRodzice na zakupach. Dzieci same, zamknięte w aucie