A A+ A++

Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Jak poinformowali premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski, rząd liczy na szybkie procedowanie ustawy. Ustawa o KSO może pojawić się jeszcze na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Jak podkreśla MZ, w ramach trwającego od grudnia 2018 r. pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej, udało się: wypracować i wdrożyć modele ścieżek terapeutycznych pacjentów, dokonać standaryzacji dokumentacji medycznej przez wprowadzenie szablonów oraz protokołów, skoordynować opiekę nad pacjentem przez dedykowanego koordynatora obejmującego opieką maksymalnie liczbę 40 świadczeniobiorców, ujednolicić standardy oceny i opisu badań histopatologicznych oraz obrazowych, wymieniać wzajemne doświadczenia pomiędzy ośrodkami w sieci onkologicznej, wprowadzić monitorowanie jakości realizowanych świadczeń, uruchomić infolinię onkologiczną.

Planowo, Rada Ministrów miała przyjąć projektu ustawy o KSO w 3-cim kwartale 2022 r. Rząd potrzebował jednak dodatkowego czasu na jego procedowanie, a teraz liczy na szybkie procedowanie legislacyjne. Jak zapewniał podczas wtorkowej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki, projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej może trafić pod obrady Sejmu na najbliższym, lub następnym posiedzeniu. 

Jak zapewniał szef MZ Adam Niedzielski, Krajowa Sieć Onkologiczna to “nowy rozdział leczenia pacjentów z nowotworami”. Zapewnił też, że resort ujął wszystkie ekspertów w projektowanej ustawie. Pomimo to, wciąż KSO zawiera rozwiązania, wobec których eksperci mieli wątpliwości, tj. spionizowana struktura sieci, większe obowiązki dla już przeciążanych ośrodków z najwyższego poziomu referencyjności, niepełny raport skuteczności pilotażu czy walidacji jakości leczenia i opieki nad pacjentem, przez te same ośrodki, które je realizują a nie, niezależne grono ekspertów. Kolejną okazją do konfrontacji specjalistów z MZ przy projekcie KSO będzie spotkanie Sejmie i Senacie.

Co wprowadza Krajowa Sieć Onkologiczna?

To co wiemy na ten moment, to, że strukturę KSO będą tworzyć Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego III, II i I poziomu referencyjnego (SOLO III poziomu, SOLO II poziomu, SOLO I poziomu) wraz z Centrami Kompetencji i Ośrodkami Satelitarnymi oraz Ośrodki Kooperacyjne.

Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą realizowane na poziomie wysokospecjalistycznym (SOLO III poziomu), złożone świadczenia medyczne na poziomie specjalistycznym (SOLO II poziomu), a najprostsze świadczenia medyczne – na poziomie podstawowym (SOLO I poziomu).

Szpitale, aby zakwalifikować się na poszczególne poziomy będą poddane ocenie opartej na obiektywnych kryteriach odnoszących się do liczby i kwalifikacji personelu medycznego, wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną, możliwości diagnostyczno-terapeutycznych, w określonej dziedzinie medycyny, zapewniających odpowiednią jakość i bezpieczeństwo udzielanych świadczeń gwarantowanych, liczby leczonych pacjentów oraz wykonywanych procedur medycznych w ustalonych zakresach.

Co więcej, resort zdrowia będzie stale monitorował placówki na każdym poziomie KSO. Weryfikacja spełniania przez placówki zakwalifikowane do KSO na określony poziom minimalnych kryteriów ma się odbywać co 24 miesiące.

Wyniki te zdecydują o tym, czy szpital pozostanie na dotychczasowym poziomie SOLO, zmieni go na wyższy lub niższy, a także czy ewentualnie zostanie w ogóle wyłączony z KSO.

To gwarancja jednolitego standardu diagnostyczno-terapeutycznego, na każdym poziomie KSO – zapewniał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Infolinia onkologiczna

Dodatkowo, dla pacjentów uruchomiona zostanie infolinia onkologiczna, dzięki której pacjent będzie mógł się dowiedzieć jaki jest czas oczekiwania na poszczególne świadczenia w poszczególnych podmiotach KSO, który podmiot jakie realizuje świadczenia oraz otrzymywać wskazówki gdzie się powinien zgłosić.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBrutalny prototyp BMW
Następny artykułGaz tanieje coraz szybciej. Dziś o siedem procent