Krajobrazowa wycieczka rowerowa
W sobotę grupa rowerzystów ceniąca sobie aktywny wypoczynek wyruszyła na trasę 25 kilometrowego rajdu.
Tematem wiodącym tej niecodziennej wycieczki była okoliczność mająca miejsce w odległej historii, bo aż sięgająca czasów ostatniego zlodowacenia.
Mowa o głazach narzutowych, które wraz z lądolodem do nas dotarły podczas kolejnych zlodowaceń w plejstocenie. Nazywane “kamiennymi pielgrzymami” dotarły do nas z różnych miejsc w Skandynawii, głównie z południowych wybrzeży Szwecji, czy Gotlandii. Te geologiczne relikty miały duży udział w kształtowaniu krajobrazu Ziemi Lubawskiej i okolic Wzgórz Dylewskich, gdzie spotyka się ich najwięcej.
Granitowe głazy stały się cennym materiałem budowlanym dla budowniczych zamków, kościołów, także w chłopskich zagrodach doceniano ich wartość. Niewiele już budynków gospodarskich wzniesionych z kamienia dotrwało do czasów współczesnych. Na tych zachowanych można podziwiać kunszt ówczesnych rzemieślników, którzy byli mistrzami w obróbce tak trudnego materiału. Obrabiane onegdaj kamienie można także spotkać w naszych lasach, gdzie wyznaczają obręby leśne.
Uczestnicy rajdu mieli sposobność rozszerzyć swoją wiedzę o te wszystkie aspekty realizowane w ramach projektu “Głazy, słupy i kamienie. Młodzieżowe krajoznawstwo regionalne” przez Fundację Wybudowanie.
Trasa wycieczki wiodła od Łąk Bratiańskich poprzez Las Tylicki, samą wieś Tylice, później Gwiździny, Krzemieniewo, Nielbark na Kurzętniku kończąc. Przy ognisku w ruinach dawnego zamku organizatorzy przygotowali szybki konkurs z wiedzy uzyskanej podczas rajdu. Nagradzane były błyskawiczne odpowiedzi w myśł zasady kto pierwszy ten lepszy.
Wycieczka rowerowa była częścią projektu finansowanego przez Gminę Nowe Miasto Lubawskie, Gminę Kurzętnik oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim.
(18.07.2020 Grzegorz Podkomorzy fot.gp)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS