A A+ A++

Państwa członkowskie w ramach Rady UE poparły propozycję KE co do przeznaczenia 37 mld euro funduszy UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa. Środki trafią m.in. do systemów opieki zdrowotnej oraz małych i średnich firm.

Środki unijne, które zaproponowała Komisja Europejska na walkę z pandemią koronawirusa, pochodzą z obecnego budżetu unijnego na lata 2014-2020. Pieniądze udało się uzyskać w wyniku przesunięć budżetowych.

Zostaną skierowane do systemów opieki zdrowotnej, małych i średnich firm, na rynek pracy i do innych wrażliwych części gospodarek państw członkowskich UE.

Skąd przesunięto środki?

8 miliardów euro zostanie natychmiast udostępnione państwom członkowskim w ramach polityki spójności. To suma, której kraje UE nie zdążyły wydatkować w 2019 roku. Te 8 mld euro niewykorzystanego prefinansowania podlegałoby zwrotowi, gdyby nie zdołano znaleźć dla nich uzasadnionego przeznaczenia do końca obecnej perspektywy finansowej, jednak KE już teraz zaproponowała, aby kraje przeznaczyły te pieniądze na walkę ze skutkami kryzysu.

Gdy kwota 8 mld euro zostanie w pełni wykorzystana, zostanie uzupełniona o 29 miliardów euro z budżetu UE.

Łącznie jest to więc 37 mld euro z funduszy UE, które mają zostać przeznaczone na wsparcie obywateli, regionów i krajów walczących z pandemią. Środki te zostaną skierowane do systemów opieki zdrowotnej, małych i średnich firm, na rynek pracy i do innych wrażliwych części gospodarek państw członkowskich UE.

Państwa członkowskie będą także miały większą elastyczność w zakresie przenoszenia funduszy między programami polityki spójności w celu kierowania zasobów tam, gdzie są one najbardziej potrzebne.

Zobacz również:

Tarcza antykryzysowa: Kredyty i pożyczki dla firm

Druga przyjęta przez kraje członkowskie w poniedziałek propozycja KE to rozszerzenie Funduszu Solidarności UE (FSUE) na sytuacje kryzysowe związane ze zdrowiem publicznym, dzięki czemu w 2020 kraje członkowskie będą mogły otrzymać dodatkowo do 800 mln euro każdy.

Fundusz Solidarności został utworzony w odpowiedzi na powodzie w Europie Środkowej latem 2002 roku. Od tego czasu wykorzystano go w odniesieniu do 80 katastrof. Dwadzieścia cztery kraje europejskie otrzymały w jego ramach wsparcie w wysokości ponad 5 miliardów euro.

Komisja Europejska zaproponowała wykorzystanie funduszu do finansowania walki z pandemią koronawirusa. Pozwoli to m.in. na: podniesienie poziomu płatności zaliczkowych z tytułu wszystkich rodzajów klęsk do 25 proc. oczekiwanego wkładu FSUE (ograniczonego do maksymalnej wysokości 100 mln euro) oraz zwiększenie całkowitego poziomu środków na zaliczki FSUE w budżecie rocznym z 50 mln euro do 100 euro.

Parlament Europejski w ubiegłotygodniowych głosowaniach poparł obie propozycje Komisji Europejskiej. Z uwagi na pilną sytuację oba akty ustawodawcze zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 31 marca i wejdą w życie 1 kwietnia 2020 r.

Pandemia koronawirusa

Pandemia koronawirusa rozpoczęła się pod koniec grudnia 2019 roku w chińskim miasteczku Wuhan. W celu walki z rozprzestrzenianiem się wirusa państwa na całym świecie zaczęły wprowadzać poważne restrykcje, takie jak zamykanie granic i ograniczenia handlu. By ratować gospodarkę liczne kraje zaczęły wprowadzać w życie pakiety antykryzysowe.

Od początku pandemii na całym świecie zanotowano ponad 700 tys. przypadków zakażeń. Blisko 35 tys. osób zmarło. 

Zobacz również:

Tarcza finansów osobistych: Jak zabezpieczyć się przed kryzysem

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAfryka: tragedia koronawirus z mocą uderza w najuboższych
Następny artykułWrócili z tamtego świata