Nabożeństwo było jednym z pierwszych wydarzeń w ramach Roku Arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Ogłosił go Sejm poprzedniej kadencji, a dodatkowo w Wielkopolsce także sejmik województwa.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu, metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki mówił podczas mszy, że arcybiskup Baraniak w najtrudniejszych dla Kościoła czasach nie ugiął się.
Skrajnie wyniszczony fizycznie i psychicznie nie załamał się. Wiele przesłanek wskazuje, że w okresie jego uwięzienia decydowały się przyszłe losy Kościoła katolickiego w Polsce. To, że w Polsce nie odbył się pokazowy proces prymasa i nie udało się komunistom skompromitować Kościoła, zawdzięczamy osobie skromnego, pokornego człowieka, który w najtrudniejszych dla Kościoła czasie nie ugiął się i nie załamał.
– mówił abp Gądecki.
Był więziony przez 27 miesięcy, bez procesu. Był też wielokrotnie przesłuchiwany. Z jego przesłuchań zachowało się 145 protokołów. I zmuszany do składania fałszywych zeznań przeciwko kardynałowi Hlondowi i kardynałowi Wyszyńskiemu. Poddawano go torturom, zatruwano jego organizm, trzymano w fekaliach, za jego ścianą rozstrzeliwano ludzi. Onjednak, skrajnie wyniszczony fizycznie i psychicznie, nie załamał się.
– dodał metropolita poznański. Mszę z kościoła św. Marcina w Mchach transmitowała Telewizja Polonia. Licznie wzięli w niej udział wierni oraz kapłani. W liturgii słowa jeden z fragmentów Biblii odczytał burmistrz Książa Teofil Marciniak.
Arcybiskup Antoni Baraniak był heroiczną postacią, niezłomnym obrońcą Kościoła i Polski wobec prześladowań komunistycznych. We wrześniu 1953 roku biskup Baraniak – jako najbliższy współpracownik Prymasa Tysiąclecia – Stefana Wyszyńskiego został aresztowany i uwięziony przez komunistyczną bezpiekę na warszawskim Mokotowie. Tam przez 3 lata był poddawany brutalnemu śledztwu, torturom i wielokrotnym przesłuchaniom.
W 1957 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą poznańskim. Zmarł 13-ego sierpnia 1977 roku. W 2018 roku prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył arcybiskupa orderem Orła Białego.
Magda Konieczna/Rafał Regulski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS