A A+ A++

Dokumenty wytworzone w latach 1939 – 1944, m.in. przez organy okupacyjne państwa niemieckiego w okresie II wojny światowej zabezpieczyli policjanci wydziału kryminalnego i dochodzeniowo-śledczego Komendy Stołecznej Policji. Na jednym z portali oferował je do sprzedaży mieszkaniec Bielan. Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu przy Instytucie Pamięci Narodowej.

Wspólne działania prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie oraz funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji doprowadziły do odzyskania blisko 300 dokumentów, wytworzonych w latach 1939 – 1944 przez niemieckie władze okupacyjne w Łodzi, które znajdowały się w posiadaniu osób nieuprawnionych i usiłowano je sprzedać.

Działania wykonane przez funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji miały na celu ustalenie miejsc ukrycia owych dokumentów, a następnie ich odzyskania. Śledztwo nadzorem objęła Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie. Jest ono prowadzone w kierunku uchylania się od przekazania Instytutowi Pamięci Narodowej posiadanych bez tytułu prawnego dokumentów archiwalnych z okresu II wojny światowej.

Jak ustalili śledczy, wśród dokumentacji znajdują się odręczne zapiski, maszynowe dokumenty, skoroszyty zawierające plany konstrukcyjne- techniczne różnego rodzaju maszyn sporządzone w języku niemieckim.

Dokumenty za kwotę 59 tysięcy złotych oferował do sprzedaży na jednym z portali internetowych mieszkaniec Bielan. Mężczyzna miał zakupić materiały archiwalne na jednym z warszawskich targowisk.

Zabezpieczone dokumenty zawierają informacje o działaniach niemieckich władz okupacyjnych w Łodzi wymierzonych przeciwko obywatelom polskim w latach 1939 – 1944 oraz o stratach i szkodach poniesionych przez Naród Polski w latach II wojny światowej. Będą miały zatem istotne znaczenie dla badań nad okresem najnowszej historii Polski.

Czyn stanowiący podstawę wszczęcia śledztwa i przeprowadzenia czynności zatrzymania rzeczy, połączonych z przeszukaniami, określony w art. 54 ust. 2 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 8.

Tekst: Edyta Adamus

Podziel się z innymi
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKino. Nowa nazwa, nowy repertuar
Następny artykułPrzed nami intensywne opady deszczu. Możliwe gwałtowne wzrosty stanów wody w rzekach