A A+ A++

Serwisy zajmujące się motoryzacją powtarzają od wielu miesięcy, że to prawdziwa plaga. Złodzieje wymontowują tę część tłumika, gdyż w katalizatorach znajdują się metale szlachetne, które można potem sprzedać. To głównie pallad, rod i platyna. Pallad jest na przykład stosowany w branży elektronicznej i jubilerskiej, jest też ceniony ze względu na wysoką absorpcję gazów.

Kradzież tłumika/katalizatora fot. Filip Trusz

Kradzież katalizatora trwa ledwie kilka minut. Najszybciej udaje się wyciąć ten fragment układu wydechowego przy użyciu szlifierki kątowej lub palnika gazowego. Zdarza się, że złodzieje używają też do tego procederu piły do metalu. Wtedy zajmuje to więcej czasu.

Kradzieże w różnych dzielnicach Sosnowca

Katalizatory nie mają żadnych oznaczeń. Nie są przypisane do konkretnego egzemplarza auta ani nie ma na nich numeru VIN, który umożliwiałby ich identyfikację. To zwykła część zamienna, a przez to trudna do namierzenia. Często giną urządzenia z samochodów dostawczych, gdzie jeden katalizator jest wart od kilku do nawet 10 tys. zł.

Sonia Kepper, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu, na naszą prośbę sprawdziła, czy właściciele samochodów zaparkowanych przy ul. Ostrogórskiej są częściej nękani przez tego typu kradzież. Okazuje się, że nie. – Kradzieże katalizatorów zdarzają się w różnych częściach miasta – mówi i wymienia ulice: Kombajnistów, Lenartowicza, Niepodległości, Kossaka czy Pogodną.

Przy ul. Dietla zuchwały złodziej wymontował i ukradł pompę wspomagania układu kierowniczego. Na ul. Mikołajczyka złodziej ukradł z baku ciężarówki paliwo o wartości 1,8 tys. zł.

Monitoring zniechęca złodzieja

Sonia Kepper zwraca uwagę, że do tego typu kradzieży dochodzi zazwyczaj w miejscach słabo oświetlonych, gdzie ruch jest znikomy. – Wycięcie katalizatora zajmuje jednak trochę czasu. Widok osoby, która w środku nocy pracuje pod samochodem, też przyciąga uwagę.

Złodzieje podejmują takie ryzyko, ale są narzędzia, które potrafią ich skutecznie zniechęcić. To na pewno monitoring. Warto o tym pamiętać i apelować do zarządzających naszymi wspólnotami mieszkaniowymi, żeby o tym nie zapomniały – mówi.

Ochronę zapewniają też osłony antykradzieżowe. To forma metalowej klatki mocowanej do podwozia. Rozwiązanie to powstało z myślą o ochronie filtrów DPF, które też padają łupem złodziei. Niestety nie jest to stuprocentowa metoda zabezpieczenia. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZabezpiecz mieszkanie przed wakacyjnym wyjazdem – nie daj się złodziejom!
Następny artykułCatering dietetyczny Katowice – inwestycja w twoje zdrowie!