W Krajowym Planie Odbudowy po macoszemu potraktowano ochronę zdrowia – ocenił w środę marszałek Tomasz Grodzki.
Sejm uchwalił we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Dokument ten został oficjalnie złożony do Komisji Europejskiej w poniedziałek popołudniu. Teraz ustawą o ratyfikacjizajmie się Senat.
– Zadaniem Senatu będzie tak zmodyfikować prostą ustawę ratyfikacyjną, aby spróbować stworzyć tam kilka zabezpieczeń, które spowodują, że te pieniądze dostaną Polki i Polacy, a nie ulubieńcy partii rządzącej” – zapowiedział Tomasz Grodzki w środę podczas konferencji prasowej w Parlamencie.
W ocenie marszałka, w Krajowym Planie Odbudowy, złożonym w poniedziałek przez Polskę do Komisji Europejskiej “po macoszemu potraktowano ochronę zdrowia”.
– Po raz pierwszy od 30 lat pojawiła się szansa, by potraktować ochronę zdrowia poważnie i dźwignąć ją na europejski poziom – mówił i podkreślił, że na ochronę zdrowia przeznaczono jedynie ok. 7,5 proc. całej kwoty z KPO, czyli 4,5 mld zł. (Zdrowie najmniej dofinansowanym filarem KPO)
Nie wiadomo kiedy senatorzy pochylą się nad rządowym projektem. W kalendarzu prac Senatu wciąż próżno szukać informacji o tej ustawy.
W środę o prace nad ustawą, w programie “Tłit” Wirtualnej Polski, pytany był wicerzecznik PiS, Radosław Fogiel. Jak podkreślił PiS będzie wnioskować do marszałka o jak najszybsze pochylenie się nad ustawą. Wyraził też nadzieje, że fakt braku wzmianki o ustawie w kalendarzu Senatu “nie jest zapowiedzią obstrukcji ze strony Senatu”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS