A A+ A++

Od lat listopad jest miesiącem w którym szczególną uwagę zwraca się na profilaktykę nowotworów tzw. męskich: raka prostaty i raka jąder. Akcje profilaktyczne podejmowane w celu zwiększenia świadomości zdrowotnej i wykrywania nowotworów u mężczyzn co roku przynoszą coraz większe korzyści i liczbę osób zdiagnozowanych. Do akcji włącza się także czynnie Oddział Urologii SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, wspierając listopadową akcję profilaktyki schorzeń urologicznych.

13 listopada w sobotę SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza panów do poradni urologicznej przy ul. 24 Kwietnia 7 na padania profilaktyczne. Nie potrzeba skierowania, wystarczy się zarejestrować i przyjść.

Rak prostaty, inaczej rak stercza lub gruczołu krokowego i rak jąder to często jeszcze wstydliwy temat. Niepotrzebnie. Zdecydowanie „męskim” działaniem jest podjęcie wyzwania odpowiedzialności w dbałości o swoje zdrowie. Jednymi z głównych czynników ryzyka zachorowania są m.in.: dziedziczne obciążenia genetyczne, wysokie stężenia androgenów i testosteronu, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce. Istotnym czynnikiem jest także wiek pacjenta. Rak prostaty rzadko jest wykrywany u mężczyzn
przed 45. rokiem życia, a około 75% zachorowań występuje po ukończeniu 65 lat.

Z kolei nowotwory jądra są rzadkim schorzeniem wykrywanym najczęściej wśród młodych
mężczyzn (między 15. a 40. rokiem życia). W tej grupie wiekowej są najczęściej występującym nowotworem złośliwym (na tę grupę wiekową przypada w Polsce 75% zachorowań). Wzrost zachorowań dotyczy też mężczyzn pomiędzy 60. a 70. rokiem życia.

– Mężczyźni mniej zwracają uwagę na swoje zdrowie, dlatego działania edukacyjno-profilaktyczne są niezwykle ważne. Nasz szpital przystąpił do akcji profilaktycznej szczególnie ze względu na „dług zdrowotny” zaciągnięty wobec pacjentów poprzez okres, kiedy byliśmy przekształceni. Dokładamy starań i bardzo mocno pracujemy w zakresie przyjęć pacjentów do szpitala celem nadwykonania kontraktu (ryczałtu) NFZ. Z drugiej strony aktywnie włączamy się w akcje profilaktyczne min. 40+, badania HPV. Akcja realizowana w ramach „Movember Month” chcieliśmy zachęcić mężczyzn do profilaktyki raka prostaty i jąder. Przygotowaliśmy poradnik dla mężczyzn oraz udostępniamy możliwość skorzystania z badań urologicznych bez skierowania. Chciałem zaprosić na sobotę 13 listopada, zwracając uwagę na to, jak ważny jest to problem – mówi Jarosław Kończyło, dyrektor SP ZOZ.

– Nowotwór jąder jest 5 nowotworem co do częstości występowania u mężczyzn, a nowotwór prostaty 2 co do częstości występowania. Łatwo można zbadać się samemu – dodaje Jacek Mazur zastępca dyrektora ds. medycznych.

– Musimy wychodzić z takimi akcjami profilaktycznymi. Widzimy jak mocno wzrósł ten problem podczas pandemii. Rak prostaty wykryty na wczesnym etapie jesteśmy w stanie skutecznie wyleczyć, czy to operacyjnie czy poprzez radioterapię. Niezwykle istotne jest wykonanie badań markera PSA i zgłoszenie się do urologa. Samo badanie PSA nie jest decyzyjne, o tym czy coś się dzieje ze zdrowiem, dopiero po badaniu urologicznym jesteśmy wstanie ukierunkować pacjenta. Obecnie mamy szereg metod diagnostycznych. W przypadku profilaktyki nowotworów jąder od prostych badań, które możemy wykonać sami aż do zaawansowanych badań ultrasonograficznych. Jest to nowotwór, który bardzo szybko się rozwija i trzeba go szybko leczyć – mówił dr Michał Pułtorak, specjalista urolog FEBU, kierownik oddziału urologii kozielskiego szpitala.

Zaproszona do współpracy w temacie profilaktyki nowotworowej Karolina Wilk, laureatka
tegorocznej Opolskiej Marki, autorka poczytnego bloga KINKA – zaprosiła – wszystkie panie do mobilizacji swoich partnerów

– My jako kobiety jesteśmy w większości świadome wykonywania badań profilaktycznych. Często ratują nam one zdrowie i życie, jestem tego najlepszym przykładem. Podejmijmy działania by taką potrzebę uświadomić swoim parterom. Często, będąc – że tak powiem zabawnie – „na pierwszej linii frontu”, szybciej dostrzegamy męskie problemy. Ważne byśmy ich nie zignorowały i trochę nawet „wymogły” na naszych mężczyznach działania. Mobilizujmy naszych partnerów, braci i ojców – zachęcała Karolina Wilk.

Jak powiedzieli specjaliści, nowotwory układu moczowo-płciowego nie dają wczesnych objawów. Dlatego warto wykazać wzmożoną czujność i uważnie obserwować swój organizm. Akcja profilaktyczna jest wspierana przez ogólnopolską fundację My Pacjenci.

– Kluczowe jest, by mimo wciąż trwającej pandemii prowadzić badania profilaktyczne i namawiać na nie pacjentów. Choroby nie czekają na koniec pandemii, pandemia nie może usypiać naszych potrzeb zdrowotnych. Szczególnie ważna jest możliwość wykonania przez pacjenta takich badań blisko jego miejsca zamieszkania, w lokalnym ośrodku zdrowia – zawsze wspieramy tego typu inicjatywy – mówi Magdalena Kołodziej, Prezes Fundacji MY PACJENCI.

SP ZOZ zaprasza wszystkich Panów w sobotę 13 listopada br. w godzinach od 8.00 do 12.00 na badania do naszej Poradni Urologicznej na ul. 24 kwietnia 7. Nie trzeba mieć skierowania od lekarza POZ lub specjalisty. Wystarczy się zarejestrować wcześniej w poradni pod nr tel. +48 774 062 526 i przyjść się przebadać! Obowiązuje kolejność wg wskazań rejestracji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRadio ZET znów puszcza piosenki Michaela Jacksona. Rzeczniczka wyjaśniła, dlaczego
Następny artykułDzisiaj obradował Komitet Monitorujący