W ostatnim meczu eliminacji koszykarskich mistrzostw Europy Polska pokonała Rumunię 88:81. “Biało-Czerwoni” już wcześniej mieli zapewniony awans na przyszłoroczny turniej.

Polacy zapewnili sobie awans już w piątek, jeszcze przed meczem z Hiszpanią, który przegrali 88:89. W niedzielę, w Gliwicach nasi koszykarze mierzyli się z najsłabszą w grupie Rumunię.

Podopieczni Mike’a Taylora przegrywali w tym meczu tylko raz, na samym początku, po rzucie za trzy punkty Bogdana Popy. Chwilę później Polacy odpowiedzieli dwoma skutecznymi rzutami osobistymi Michała Michalaka, a przed upływem dwóch minut już prowadzili.

Przewaga Polaków nie podlegała dyskusji. W połowie pierwszej kwarty mieli już sześciopunktowe prowadzenie. Rywale zmniejszyli dystans do dwóch punktów, ale w końcówce nasi koszykarze się zmobilizowali i wygrali kwartę wynikiem 34:26.

W drugiej kwarcie “Biało-Czerwoni” bawili się koszykówką. Prowadzili już nawet 14 punktami, a okazję do występu dostał Jeremy Sochan. Utalentowany 17-latek został najmłodszym debiutantem w historii naszej reprezentacji.

W końcówce sytuacja się odwróciła. Polacy za bardzo się rozluźnili i roztrwonili prawie całą przewagę. Tuż przed przerwą Rumuni trafili dwie “trójki” i po połowie meczu nasza kadra prowadziła tylko 50:47.

Od początku trzeciej kwarty Polacy się jednak zmobilizowali i znowu powiększyli przewagę. Przez prawie pięć minut rywale nie potrafili zdobyć punktów. Konsekwentnie robili to z kolei nasi reprezentanci i po trzeciej części meczu prowadzili 75:63.

Ostatnią kwartę Rumuni rozpoczęli od celnego rzutu za trzy punkty. Od tego momentu zaczęli trafiać z dystansu i zmniejszyli stratę do pięciu “oczek”. “Biało-Czerwoni” jednak zachowali spokój. Nie dali się dogonić i wygrali 88:81.

W drugim dzisiejszym meczu Hiszpania pokonała Izrael 78:73. Obie ekipy również awansowały na mistrzostwa Europy. Polska ostatecznie zajęła więc trzecie miejsce w grupie.