Przedsięwzięcie zaczęło się w roku 2014 od jednodniowych warsztatów, aby w roku 2019 dobić się statusu pełnokrwistej dwudniowej konferencji. Widocznie trafiono z tematem i formą przekazu do nauczycieli z całej Polski, bowiem w tegorocznym spotkaniu wzięło udział niemal 100 osób, w tym Wiola Ogłoza, Tymon Kretschmer i Grzegorz Sęk z naszego Obserwatorium.
Tematem przewodnim Konferencji był Księżyc i pod jego znakiem odbył się pierwszy z wykładów. Dr Piotr Witek z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie w zwarty i klarowny sposób przestawił cechy i właściwości naszego naturalnego satelity oraz omówił ideę powrotu do wypraw załogowego na jego powierzchnię.
Kolejny punkt programu stanowił zespół pięciu warsztatów merytorycznych, opisanych hasłami:
- „Energia z Kosmosu”,
- „Wyprowadzka na Księżyc”,
- „Księżycowy ogród”,
- „ (Kosmiczne) śmieci”,
- „Niepewna przyszłość”.
Po warsztatach odbyło się podsumowanie naszej aktywności, które zajęło ponad godzinę. Oznacza to, że tematyka i sposób prowadzenia zajęć przez młodych animatorów z Centrum Nauki Kopernik dobrze się wstrzeliły w oczekiwania uczestników Konferencji.
Sobotnim popołudniem popularyzator nauki i filozofujący fizyk z Krakowa dr Łukasz Lamża w wykładzie „Dlaczego i po co lecieć w Kosmos” w sposób pełen dygresji przedstawił możliwości interdysyplinarnego podejścia do tematyki eksploracji Kosmosu.
Wykład wywołał spory oddźwięk wśród słuchaczy, zatem dyskusja, która się po nim wywiązała, miała gorący przebieg.
Po dyskusji podzieliliśmy się na dwie grupy, z których pierwsza obejrzała projekcję filmu pełnometrażowego „Antropocen: epoka człowieka”, zaś druga, znacznie liczniejsza, udała się do budynku Planetarium „Niebo Kopernika” na seans poświęcony podróżom międzygwiezdnym.
Przestawienie zegarków o jedną godzinę wstecz, jakie dokonało się w nocy z soboty na niedzielę, dało szansę tym uczestnikom Konferencji, a była ich spora grupa, którzy kontynuowali rozmowy jeszcze długo po zakończeniu pierwszego dnia. Niedzielne zajęcia zaczęły się od trzygodzinnych warsztatów metodycznych prowadzonych pod hasłem „O co pytamy, kiedy zadajemy pytania”. Autorefleksja nad tym tematem przyda się każdemu, kto pracuje z młodzieżą w epoce galopujących zmian nie tylko językowych ale też mentalnych, wynikających choćby z powszechnego używania Internetu. To było znaczące doświadczenie nawet dla nauczycieli o długim stażu pracy w szkole.
W trakcie przerwy obiadowej udało nam się jeszcze dostać na chwilę na teren wystawowy CNK, aby odwiedzić stanowisko, na którym metodą cieniową pokazywane są ruchy powietrza – tym tematem od jakiegoś czasu zajmują się bowiem uczniowie Pana Tymona Kretschmera.
Wreszcie wczesnym popołudniem swoją szansę otrzymało dwanaścioro nauczycieli – uczestników Konferencji, którzy zgłosili się do prowadzenia tak zwanych „minutek edukatorskich”. W ich trakcie mogli w bardzo zwartej formie przedstawić pozostałym swoje pomysły i osiągnięcia w dziedzinie edukacji kosmicznej. A oto w porządku alfabetycznym pełna lista występujących wraz z tytułami ich opracowań:
- Anna Bukiewicz-Szul – “World Space Week Wrocław, ambasadorowanie w ESERO, projekty kosmiczno-astronomiczne w szkołach, Kosmos w CERN”.
- Robert Góra – “Działalność popularyzująca astronomię, organizacja i prowadzenie warsztatów astronomicznych dla młodzieży, wielka wyprawa astronomiczna na Teneryfę”.
- Agnieszka Górska-Pukownik – “Warsztaty przyrodnicze, fizyczne i astronomiczne dla dzieci przedszkolnych i szkolnych”.
- Joanna Grecka-Otremba – “Organizacja Dni Astronomii w szkole”.
- Michał Kazimierczak – “Fotografia powierzchni Księżyca z satelity EBB w programie Grail-MoonKAM. Planetobus – wizyta i organizacja”.
- Magdalena Maszewska – “O astronomii w centrum nauki na przykładzie Hevelianum”.
- Sławomir Miernicki – “Planetarium Niebo Prusa”.
- Grzegorz Sęk – “Nazewnictwo księżycowe jako zwierciadło naszej kultury, aktywizacyjne metody studiowania topografii Księżyca – | Mozaika lunarna |”
- Sebastian Soberski – “Kosmos w sieci, wydarzenia i projekty”.
- Krystyna Tobias-Lancmańska – “Warsztaty dedykowane uczniom i rodzicom pt. “Budowa osłony termicznej””.
- Grzegorz Wojewoda – “Poszukiwanie planetoid”.
- Mirosława Żołna – “O misjach EarthKAM”.
Całej imprezie towarzyszyła wystawa astrofotografii Piotra Potępy, Michała Kałużnego i Marka Nikodema.
Działo się tak wiele, że jeszcze przez jakiś czas w naszych głowach odzywać się będą echa minionej Konferencji, ale już teraz szykujemy się na wydarzenie podobnej klasy w następnym roku.
Podsumowanie całej Konferencji w wykonaniu Justyny Średzińskiej i Aleksandra Jasiaka domknęło tegoroczny program. Należy jeszcze wymienić tych, których wysiłek i praca przyniosły takie piękne owoce – to Alicja Rygiel i Marcin Gołębiewski z Polskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESERO.
Grzegorz Sęk
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS