Czy kometę C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS da się obserwować z Polski? Tak, a zapowiadane dobre warunki pogodowe mogą sprzyjać niezapomnianym widokom przez kilka najbliższych wieczorów. W dodatku dziś obok komety widoczny będzie “kosmiczny pociąg” Starlink. Gdzie i o której wypatrywać komety nad Polską?
Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS przybyła z krańców Układu Słonecznego i 27 września osiągnęła peryhelium, czyli punkt na swojej orbicie okołosłonecznej położony najbliżej Słońca.
Natomiast 12 października kometa znalazła się najbliżej Ziemi – badacze podają, że od naszej planety była wówczas oddalona o około 70 mln kilometrów. Wiele osób, również z Polski, starało się zaobserwować i uchwycić na zdjęciach to wyjątkowe zjawisko. W dodatku będzie jeszcze okazja, by to uczynić.
To jeszcze nie koniec spektaklu, jaki funduje ten obiekt miłośnikom obserwacji nocnego nieba. Kometę C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS będzie można obserwować z Polski gołym okiem jeszcze przez jakiś czas – szczególnie że zapowiadane są dobre warunki pogodowe.
– Aż trudno w to uwierzyć, ale przed nami sześć wieczorów z naprawdę świetną pogodą nad przeważającym obszarem Polski. A to oznacza możliwość obserwacji pięknej komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) absolutnie dla każdego! – podaje “Z głową w gwiazdach”.
Zobacz też: Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS uchwycona z Polski. Piękne widowisko
Kometa jest widoczna z Polski, a do jej obserwacji nie potrzeba profesjonalnego sprzętu. Gdzie patrzeć, aby zobaczyć kometę? Niezależnie od tego, gdzie w Polsce się znajdujemy, obserwacje należy zacząć ok. godzinę po zachodzie Słońca (Słońce zachodzi teraz ok. 17:30). Tak, aby niebo było już wystarczająco ciemne, by z łatwością zaobserwować jasny punkt ze świetlistym warkoczem.
– Od tego momentu macie ok. 1,5h do zachodu komety, a z każdym dniem czas ten będzie wydłużał się o ok. 15 minut! – zaznacza “Z głową w gwiazdach”.
Ponadto pojawiają się już relacje z obserwacji tzw. przeciw-warkocza – “warkocza z większych cząstek pyłu, układającego się na trasie lotu komety”. Także to zjawisko każdego dnia powinno być coraz lepiej widoczne.
Komety należy wypatrywać nad zachodnim horyzontem, czyli tam, gdzie zachodziło Słońce. W przypadku dobrej pogody nie powinno być problemów z lokalizacją komety. 15 października będzie ją można zaobserwować na 16° nad horyzontem, a z czasem będzie ją widać coraz lepiej – w kolejne dni o tej samej porze kometa będzie bowiem widoczna o ok. 2° wyżej.
– Doświadczeni obserwatorzy będą mogli na upartego wykorzystać gwiazdy do jej lokalizacji: kometa będzie przemieszczać się na tle konstelacji Węża i Wężownika. Poszukujcie jej ok. 20° na lewo od najjaśniejszej w tym czasie gwiazdy na niebie – Arktura w Wolarzu – podaje “Z głową w gwiazdach”.
Dziś (15 października) obok komety wypatrzeć będzie można ponadto pociąg satelitów Starlink.
– Przed chwilą wystartowały nowe Starlinki i zgadnijcie co?! Przelecą dziś wieczorem blisko komety! – podaje “Z głową w gwiazdach”.
Ki … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS