Gospodarka odpadami na ISS stanowi nie lada wyzwanie. Polacy mają natomiast pomysł, jak pomóc w zarządzaniu nimi, a przy tym wyprodukują trochę pokarmu dla astronautów. Pomoże w tym konkretny gatunek owada.
Pobyt w przestrzeni kosmicznej wiąże się z wieloma wyzwaniami. Wśród nich jest także konieczność dostarczenia załodze niezbędnej ilości pokarmu, czy płynów. Następnie trzeba też pozbyć się odpadów i tego zagadnienia dotyczy najnowszy pomysł. Polacy przedstawili Europejskiej Agencji Kosmicznej rozwiązanie, które pomoże gospodarować odpadami. Podczas długoterminowych misji kosmicznych astronautom musiałyby natomiast towarzyszyć robaki.
Gospodarka odpadami na ISS
Rozwiązanie problemu odpadów (przynajmniej częściowe) sprawdziłoby się w szczególności na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To właśnie tam astronauci spędzają w końcu sporo czasu. Ostatnio informowaliśmy zresztą o Rosjanach, którzy pobili rekord czasu spędzonego w kosmosie – wynosi już ponad rok. Obecnie większość odpadów wraca z powrotem na Ziemię. Jest to oczywiście i niewygodne, i dość kosztowne. Każdy dodatkowy kilogram ma w końcu wielkie znaczenie dla powodzenia misji kosmicznych, startów, czy lądowania.
Już dziś załoga ISS wykorzystuje pewien sposób przetwarzania odpadów na tlen i pitną wodę. Chodzi jednak o dość małe ilości, a konieczne jest wykorzystanie wysokotemperaturowego reaktora. Polska firma Astronika ma – jak się wydaje – nieco lepszy pomysł.
Polacy z firmy Astronika mają pomysł, jak pozbyć się odpadów
Polacy przedstawili swój pomysł Europejskiej Agencji Kosmicznej. Astronika proponuje, aby w kosmos wysłać bioreaktor z owadami. Miałby przetwarzać odpady na biomasę. W bioreaktorze “pracę” znalazły robaki konkretnego gatunku – karaluchy madagaskarskie.
Wybór nie jest przypadkowy. Ten gatunek karalucha ma kilka cech, które byłyby mile widziane w kosmosie. Są niezwykle wytrzymałe, odporne na trudne warunki, a także szybko się rozmnażają. Poradzą sobie również z efektywnym przetwarzaniem odpadów.
Cały system pomagałby pozbyć się 3,6 kg odpadów tygodniowo. Produkowałby przy tym białko dla astronautów (około 100 g na tydzień), a także pomagał w odzyskiwaniu wody. Karaluchy madagaskarskie mają też potencjał do wykorzystania ich w przyszłości. Jeśli ludzie zdecydują się przeprowadzić misję na Księżyc i Mars, efektywne w przetwarzaniu odpadów owady pomogłyby w uprawie roślin.
Pomysł polskiej firmy Astronika spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Już teraz w planie jest wysłanie w kosmos bioreaktora z owadami. W celach testowych miałby jednak mniejszy rozmiar. Jeśli pomoże w tworzeniu zamkniętego obiegu zasobów i w produkcji żywności, być może już wkrótce “polskie” karaluchy w większym gronie polecą w kosmos.
Źródło i zdjęcia: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS