A A+ A++

Na półkach w drogeriach można znaleźć kosmetyki do pielęgnacji twarzy z podziałem na męskie i kobiece. Wiele osób ten stan rzeczy dziwi. Niektórzy uważają wręcz, że skład produktów dla pań i panów jest niemal identyczny i różnią się one tylko nalepką „for men”, czarnym opakowaniem, ceną i ewentualnie nutą zapachową. Warto jednak obalić ten mit.

d2nj5ll

Artykuł sponsorowany Tołpa

Męska skóra ma swoje potrzeby, które są różne od potrzeb cery kobiecej. Sprawdź, jak powinna wyglądać właściwa męska pielęgnacja twarzy i dlaczego nie powinieneś mieć wspólnych kosmetyków ze swoją żoną czy partnerką. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając produkty dedykowane dla mężczyzn.

Czym różni się skóra mężczyzny od skóry kobiety?

d2nj5ll

Różnice w strukturze skóry męskiej i kobiecej nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Jednak istnieją i sprawiają, że twoja cera nie tylko ma inne potrzeby niż cera twojej partnerki, ale także funkcjonuje w nieco inny sposób. Sprawcą tych różnic jest głównie testosteron, który między innymi wzmaga wydzielanie sebum – naturalnej substancji nawilżającej, produkowanej przez gruczoły łojowe. Skóra wszystkich mężczyzn jest więc z reguły bardziej tłusta, a co za tym idzie ma skłonności do większego świecenia się na czole, nosie, policzkach i brodzie oraz powstawania niedoskonałości (niedoskonałości, zaskórników).
Zwiększona produkcja sebum nie jest jednak cechą do końca negatywną – dzięki większemu naturalnemu nawilżeniu twoja twarz rzadziej się przesusza i z natury jest mniej wrażliwa, np. na czynniki zewnętrzne. Wolniejsze są także procesy starzenia, takie jak np. powstawanie zmarszczek mimicznych.

Oczywiście problemy z suchą cerą mogą się pojawiać u mężczyzn, ale zwykle występują one dopiero po 60. roku życia, gdy wraz ze spadkiem produkcji testosteronu ilość sebum znacząco się zmniejsza (dla porównania większość pań zmaga się z przesuszeniem cery nawet przez całe swoje dorosłe życie). Przyczyną nadmiernego wysuszenia w młodszym wieku zwykle bywa nieodpowiednia pielęgnacja przeciwtrądzikowa skupiona na wysuszaniu skóry produktami z alkoholem.

Co ciekawe, z powodu różnicy w produkcji potu i sebum odczyn męskiej skóry jest też bardziej kwasowy niż u kobiet. Choćby z tego powodu nie powinieneś używać produktów do twarzy twojej dziewczyny czy żony. Są one bowiem przystosowane do mniej kwasowego pH i mogą zmieniać naturalny odczyn twojej cery. Gdy pH skóry drastycznie się zmienia, narażona jest jej naturalna flora bakteryjna. Z tego powodu cera może się stawać bardziej skłonna do podrażnień i czerwienienia, jak również zagrożona nadkażeniami bakteryjnymi i wzmożonym powstawaniem niedoskonałości.

Warto abyś też wiedział, że twoja skóra twarzy jest grubsza i ma większą ilość komórek w zewnętrznej warstwie zwanej rogową. Co to dla ciebie oznacza? Twoja twarz z natury będzie nieco bardziej szorstka niż ta u twojej partnerki. Ponadto może się łatwiej łuszczyć, dlatego powinieneś częściej stosować eksfolianty, czyli produkty usuwające martwy naskórek, np. peelingi. Jest to ważne nie tylko z powodów estetycznych. Ze względu na grubość wierzchnich warstw męskiego naskórka, substancjom odżywczym z kosmetyków trudniej jest przeniknąć do głębszych struktur męskiej skóry.

d2nj5ll

Jeszcze jedną cechą charakterystyczną skóry facetów, którą być może zauważyłeś u siebie, jest skłonność do czerwienienia się. Powodem częstszego występowania tej przypadłości u mężczyzn niż u kobiet jest większe ukrwienie męskiej skóry. Dodatkowo codzienne golenie osłabia naczynia krwionośne i ma wpływ na zmniejszenie ich elatyczności, co tylko wzmaga rumień. Dlatego pielęgnacja po goleniu jest niezbędna i powinna skupiać się zarówno na regeneracji, jak i odżywianiu naskórka.

Kosmetyki dla mężczyzn, czyli jakie?

Prawdopodobnie masz już na swojej półce produkty do golenia i po goleniu. Męska pielęgnacja nie powinna się jednak ograniczać tylko do takich kosmetyków. W związku ze specyficznymi cechami i problemami skóry mężczyzn takimi jak:

• nadmierne świecenie na czole, nosie, brodzie i policzkach,
• szorstkość i łuszczenie naskórka,
• czerwienienie się i podrażnienia,
• skłonność do trądziku i innych niedoskonałości,

d2nj5ll

warto byś stosował także dedykowane dla mężczyzn produkty do oczyszczania skóry – żele, pianki, peelingi oraz kremy z odżywczym składem pomagające regenerować skórę i redukować problemy związane z jej charakterystycznymi cechami.

Jak zapobiegać świeceniu się i przetłuszczaniu skóry

W walce ze świeceniem pomogą żele myjące o właściwościach matujących, ale nie wysuszających. Przesuszanie naskórka kosmetykami na bazie alkoholu etylowego czy silnych detergentów będzie powodować reakcję obronną skóry i jeszcze większą produkcję naturalnie nawilżającego ją sebum. To, co faktycznie zmniejszy pracę gruczołów łojowych i świecenie się czoła, nosa, brody i policzków, to produkty ze składnikami takimi jak:

cynk PCA – reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza wydzielanie sebum. Możesz go znaleźć między innymi w kosmetykach tołpa dermo men pure;
biała glinka – ma działanie matujące i normalizujące wytwarzanie sebum. Występuje w kosmetykach tołpa dermo men pure;
kaolin – absorbuje sebum i zapobiega zatykaniu porów, jednak nie pozbawia skóry naturalnej bariery ochronnej.

Niedoskonałości, trądzik, zaskórniki – jak mężczyzna może sobie z nimi radzić?

d2nj5ll

Wyżej opisana redukcja produkcji sebum powinna zmniejszyć nieco wykwity ropne, powstawanie zaskórników i zatykanie porów. Jednak w walce z niedoskonałościami warto wytoczyć też większe działa. Szukaj produktów pielęgnacyjnych i po goleniu, które zawierają np.:

kwas salicylowy – ma działanie antybakteryjnie i przeciwzapalne oraz przeciwdziała tworzeniu się zaskórników. Powoduje też złuszczanie martwych komórek naskórka;
ekstrakt z kory cynamonowca  – ma działanie antybakteryjne i rewitalizujące skórę. Jest obecny w kosmetykach z serii tołpa dermo men pure;
torf i borowina – unikalne składniki w kosmetykach tołpa. Wspomagają regenerację i regulują procesy metaboliczne w skórze, a ponadto działają antybakteryjnie i antyseptycznie;
aktywny węgiel – wiąże toksyny i zanieczyszczenia z powierzchni skóry i pomaga je usuwać. Jest częstym składnikiem masek.

Szorstkość i łuszczenie męskiej twarzy – jak je zwalczać?

By uporać się z szorstkością i rogowaciejącym naskórkiem dobrze jest stosować peelingi i żele peelingujące. Jak już wiesz, twoja skóra jest grubsza i bardziej szorstka, więc śmiało możesz wybierać peelingi mechaniczne, które zawierają naturalne drobinki peelingujące, np. korund i peelingujące drobinki perlitu. Są bowiem bardziej ekologiczne i nie zanieczyszczają wody.

d2nj5ll

Pamiętaj też, że peelingi mogą pomóc w walce z:

• zaskórnikami,
• niedoskonałościami i trądzikiem,
• wrastającymi po goleniu włoskami.

Warto stosować je również ze względu na to, że dzięki nim poprawiają się naturalne procesy regeneracyjne skóry oraz jej wchłanianie substancji aktywnych z kremów i balsamów po goleniu. Z podobnego względu w produktach eksfoliujących i myjących warto szukać także gliceryny, która nawilża i ma dodatkową funkcję promotora przenikania, co oznacza, że ułatwia transport cennych substancji do głębszych warstw naskórka.

Czerwienienie się i rumień – kosmetyki dla mężczyzn, które je zmniejszą

d2nj5ll

Walka z czerwienieniem się skóry powinna zacząć się od wyeliminowania z pielęgnacji składników potencjalnie podrażniających – balsamów po goleniu z alkoholem etylowym, silnych detergentów i parabenów. Dobrze jest też unikać produktów ze sztucznymi barwnikami, które mogą alergizować oraz wzmagać podrażnienia i czerwienienie.

Składy kosmetyków warto przestudiować także pod kątem pozytywnych substancji takich jak:

betaina z buraka – o działaniu kojącym, łagodzącym podrażnienia i nawilżającym oraz wygładzającym;
ekstrakt z aloesu – łagodzi, wspiera regenerację i nawilża;
pantenol – ma silne właściwości łagodzące pieczenie i swędzenie.

Wszystkie te substancje znajdziesz między innymi w serii produktów tołpa dermo men.

Nawilżanie męskiej skóry

Słysząc, że męska skóra produkuje więcej sebum, czyli naturalnej substancji natłuszczającej, prawdopodobnie pomyślałeś, że twoja skóra nie potrzebuje już nawilżenia. Nic bardziej mylnego. Cera tłusta także wymaga pielęgnacji nawadniającej. Unikanie produktów nawilżających może prowadzić do nadprodukcji sebum (a więc większego świecenia i problemów z niedoskonałościami) oraz szybszego starzenia się skóry. Ponadto sucha skóra gorzej znosi podrażnienia podczas golenia. Natomiast dobrze nawilżona będzie sprzyjała płynnemu i komfortowemu prowadzeniu maszynki i zmniejszała prawdopodobieństwo zacięć.

By nawilżanie było skuteczne, warto stosować nawilżające żele do mycia twarzy jeszcze przed goleniem oraz nawilżające balsamy po goleniu. Dobrze, by zawierały takie składniki jak:

• gliceryna,
• kwas hialuronowy (hialuronian sodu),
• betaina z buraka,
• pochodne mocznika.

Wszystkie one mają właściwości hydrofobowe, czyli pomagają wiązać wodę w głębokich warstwach skóry. Znajdziesz je między innymi w intensywnie nawilżającym żelu tołpa dermo men hydro oraz nawilżającym balsamie po goleniu z tej samej serii. Uzupełnieniem obu tych produktów może być żel do mycia twarzy tołpa dermo men hydro.

Artykuł sponsorowany Tołpa

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrzech Polaków wśród zatrzymanych osób na Białorusi. Interweniował ambasador
Następny artykułCzad ma pierwszego w historii marszałka. Zachwyca jego mundur