A A+ A++

Lanolina inaczej zwana tłuszczopotem, to wosk zwierzęcy pozyskiwany podczas obróbki owczej wełny. Szybko okazało się, że ta tłusta wydzielina ma niezwykle cenne właściwości nawilżające i natłuszczające także i dla ludzkiej skóry. Jak stosować lanolinę, by cieszyć się piękną i zdrową skórą, czy też włosami?

Czym jest lanolina? Jak wygląda tłuszczopot?

Lanolina ma nierozerwalne połączenie z owcami i wełną, bo jest wytworem skóry owiec. Nazwa pochodzi z języka łacińskiego od słowa “lana”, które oznacza wełnę. 

Ten zwierzęcy wosk ma za zadanie chronić i nawilżać owczą skórę. Owce produkują lanolinę, czyli tłuszczopot przez specjalne gruczoły, w niekorzystnych warunkach pogodowych, ponieważ chroni je ona przed zimnem czy gorącem. 

Szybko okazało się, że lanolina chroni nie tylko owczą skórę, ale i ludzką także. Początkowo tłuszczopot owcy był polecany kobietom karmiącym do pielęgnacji popękanej skóry piersi.  Substancja jest naturalna i nie szkodzi noworodkom, nawet jeżeli dostanie się do ich ust. Z czasem lanolina zaczęła mieć szersze zastosowanie w kosmetyce. 

Ta żółta, tłusta i gęsta maź jest istnym złotem w dziedzinie pielęgnacji. 

Zobacz także: Wygładza zmarszczki, pomaga pozbyć się cellulitu. Na co jeszcze działa maść z propolisu?

Właściwości lanoliny. Dlaczego jest tak cenna?

Lanolina ma nie tylko właściwości natłuszczające i nawilżające. Okazuje się, że jest doskonałym emulgatorem, czyli łączy tłuszcze i wodę w jednolitą, kremową konsystencję, a równocześnie jest emolientem, czyli tworzy płaszcz ochronny na powierzchni skóry, działając jak łagodzący kompres na wszelkie zranienia, otarcia i przesuszenia.

Dzięki właściwościom nawilżającym umożliwia transport w głąb skóry innych składników odżywczych, przy czym przyspiesza gojenie ran. Jest bezpieczna w stosowaniu przez alergików i przy pielęgnacji niemowląt, gdyż jest substancją hipoalergiczną.   

Jak stosować lanolinę? Skóra będzie ci za to wdzięczna

Lanolina ma niezwykle szerokie zastosowanie w kosmetyce. Znajdziemy ją jako dodatek kosmetyków do ciała, twarzy i włosów. Dlatego tłuszczopot w składzie balsamów do ciała, odżywkach i maskach do włosów, czy kremach do twarzy, rąk i stóp, nikogo ni … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPogoda zmieniła trasę maratonu
Następny artykuł20-latka z córką koczowały na klatce schodowej. Rodzina nie chciała pomóc