Uruchamiamy nowy program profilaktyczny dla żołnierzy pełniących niestrudzenie misję na granicy państwa polskiego, działających w ramach Wojskowego Zgrupowania Zdaniowego Podlasie – powiedział w piątek na konferencji prasowej Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział jednocześnie uruchomienie programu profilaktycznego chorób odkleszczowych.
Podlasie, teren, na którym ma pełnić służbę przy granicy 17 tysięcy funkcjonariuszy jest obszarem o najwyższym odsetku zakażonych kleszczy. Przenoszą one wirusy kleszczowego zapalenia mózgu i krętki boreliozy. Aby zabezpieczyć ich przed groźnymi chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki, MON wraz z Wojskowym Instytutem Medycznym- Państwowy Instytut Badawczy uruchamia program profilaktyczny.
– Żołnierze potrzebują wsparcia. Jeżeli służysz na granicy, to masz prawo oczekiwać, że państwo polskie zadba o ciebie w najwyższym stopniu – powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz. – Od poniedziałku 22 lipca startuje nowy program profilaktyki dla żołnierzy pełniących służbę na granicy. Dla żołnierzy i funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej, którzy pełnią swoją misję o ochronie granicy państwowej.
Szczepienia ochronne dla żołnierzy
Duża liczba kleszczy to wysokie prawdopodobieństwo ukłucia przez pajęczaka. Już teraz ministerstwo mówi o kilkuset hospitalizacjach z powodu chorób odkleszczowych w 2023 roku. Aby zapobiegać takim zdarzeniom, została wprowadzona możliwość zaszczepienia się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla żołnierzy szczepionka jest bezpłatna (komercyjnie kosztuje ona 120-150 zł za dawkę, potrzebne są trzy), jednak jak przyznaje ministerstwo nie cieszy się na razie dużym zainteresowaniem.
Najwięcej boreliozy na wschodzie kraju. Czy żołnierze będą chorować?
– Coraz więcej dochodzi do kontaktu z kleszczami, do zachorowania na boreliozę lub odkleszczowe zapalenie mózgu. W przypadku wirusowego zapalenia mózgu jest możliwość zaszczepienia się – powiedział Kosiniak-Kamysz. – Chciałbym bardzo zachęcić, bo odsetek zaszczepionych jest na razie niewielki – dodał minister.
Zapobieganie boreliozie
Przeciwko boreliozie nie ma jeszcze szczepionki. Jedynym sposobem, by się przed nią chronić, jest zabezpieczać się przed wczepieniem się kleszcza w skórę za pomocą repelentów odstraszających owady.
– Gdy dochodzi do wbicia się w skórę kleszcza, jest możliwość zachorowania w efekcie na boreliozę – chorobę, którą można uleczyć, jak jest szybko zdiagnozowana. Nie robi się tak poważna w skutkach i nie niesie za sobą ryzyka długotrwałej, uporczywej antybiotycznej terapii. Więc im wcześniej zareagujemy, im wcześniej udzielimy pomocy, im wcześniej wykryjemy chorobę, tym szybciej jesteśmy w stanie powrócić do pełnej sprawności. Dlatego Wojskowy Instytut Medyczny Państwowy Instytut Badawczy przygotował profilaktyczny program w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej i Departamentem Wojskowej Służby Zdrowia profilaktyczny program przeciwdziałania boreliozie – poinformował minister obrony.
Apka w telefonie żołnierza
Do prewencji zostaną wykorzystane nowoczesne technologie. Będzie to aplikacja, za pomocą której będzie można wysłać informacje o tym, że w skórę wkłuł się pajęczak i wystąpiły niepokojące objawy. Dostęp do aplikacji będzie miał każdy pracujący na granicy żołnierz. Będzie z niej mógł korzystać również po zakończeniu służby na granicy.
– Żołnierz wypełnia ankietę, jeżeli dochodzi do pierwszych objawów, np. pojawia się rumień. Robi zdjęcie, jest ono przesłane automatycznie, zarejestrowane tutaj w Instytucie, analizowane. Od razu są wydawane zalecenia i tryb postępowania. Mamy algorytm postępowania na ten wypadek, więc żołnierz bardzo szybko będzie miał udzieloną pomoc -poinformował minister obrony.
Wojskowy Instytut Medyczny zaszczepi pacjentów onkologicznych przeciwko pneumokokom
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS