A A+ A++

Decyzją biskupa ordynariusza toruńskiego Wiesława Śmigla sanktuarium Jakubowym jest od dziś kościół św. Jakuba przy Rynku Nowomiejskim. Uroczystości, połączone z dorocznym odpustem Jakubowym, rozpoczęły się w sobotę nieszporami i wieczorną mszą świętą. W niedzielę wierni zgromadzili się na sumie odpustowej.

– Myślę, że ta dzisiejsza uroczystość to nić, która będzie łączyła Toruń z Santiago de Compostela, przypominała o korzeniach europejskich i więziach przyjaźni między naszymi narodami – stwierdził w swoim wystąpieniu podczas mszy goszczący od piątku w grodzie Kopernika ambasador Hiszpanii Francisco Javier Sanabria Valderrama.

– Nie byłoby tej uroczystości, gdyby nie wysiłki księdza profesora Piotra Roszaka i biskupa seniora Andrzeja Suskiego. Myślę, że dziś w jakim sensie realizujemy życzenie Jana Pawła II, patrona naszego województwa, który wzywał Europę do powrotu do chrześcijańskich korzeni i poszukiwania drogi opartej o wartości. Dziękuję księdzu biskupowi za decyzję o erygowaniu sanktuarium – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Po eucharystii, której przewodniczył bp Śmigiel, na Rynku Nowomiejskim zgromadzili się torunianie, pielgrzymi i turyści. Otwarcia przygotowanej przez Instytut Turystyki Hiszpanii wystawy fotograficznej poświęconej Camino de Santiago dokonał ambasador Sanabria Valderrama. W ceremonii uczestniczyli też gospodarz województwa i prezydent Torunia Michał Zaleski, a także przedstawiciele hierarchii polskiego Kościoła katolickiego i członkowie Bractwa Świętego Jakuba. Spora grupa mieszkańców naszego regionu, którzy przeszli szlak do Santiago de Compostela, zrobiła sobie wspólne zdjęcie, w dłoniach trzymali “kompostelki”, czyli świadectwa odbycia pielgrzymki. Dołączyli do nich ambasador Sanabria Valderram i marszałek Całbecki. Oprawą wydarzenia był uliczny spektakl „Como Apostolo” gdyńskiego teatru Maximilianus & Maszoperia, nawiązujący do tradycji średniowiecznych widowisk religijnych.

Święty Jakub z Composteli

Według tradycji był jednym z pierwszych uczniów i apostołem Chrystusa. Jego doczesne szczątki znajdują się w romańskiej katedrze w Composteli w Hiszpanii, która jest celem pielgrzymów z całego chrześcijańskiego świata. Camino de Santiago (Droga św. Jakuba) to sieć europejskich szlaków pielgrzymkowych. Część polskiego szlaku (Camino Polaco) przebiega przez nasz region. Siecią, która jest europejskim szlakiem kulturowym, opiekuje się Europejska Federacja Dróg Świętego Jakuba, której jako region jesteśmy członkiem. Przewodniczącym federacji jest obecnie marszałek Piotr Całbecki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKomisja etyki nie ukarała posła PiS za porównanie kobiet do “szmat z czarnych spędów”
Następny artykułWicerzecznik Porozumienia: Od przymusu szczepień gorsze są dramaty setek tysięcy osób