A A+ A++

Lata 30. ubiegłego wieku w kościele św. Jakuba to czas ogromnych zmian. Upłynęło już trochę czasu od wielkiej modernizacji w duchu neogotyckim, na którą patrzono coraz mniej przychylnym okiem. Dodatkowym motorem zmian była katastrofalna powódź w mieście w 1938 roku.

Poważne zniszczenia miasta w 1807 roku odcisnęły swoje piętno na największej nyskiej świątyni. Dodatkowo sekularyzacja czyli przejęcie majątku biskupów wrocławskich przez państwo pruskie w 1810 roku nie ułatwiały zadania remontu kościoła. Obiekt był w tak złym stanie, że władze rozważały jego zamknięcie dla wiernych.

Wnętrze po 1895 roku.

Wielką modernizację w stylu neogotyckim przeprowadzono w latach 1889-1895. Rozebrano wówczas barokowy Ołtarz Główny z obrazem św. Jakuba ratującego Nysę przed pożarem (ogień podłożyli Szwedzi), na filarach pojawiły się monumentalne rzeźby apostołów, a nad prezbiterium ponownie zawisła gotycka belka tęczowa ze sceną Ukrzyżowania, ściągnięta w XVII wieku. O tym, że było to dzieło znacznej klasy może świadczyć fakt, że przez niemal 300 lat obiekt ten przetrwał radykalne pomysły doby baroku.

Prace objęty także budowę wielkiego Ołtarza Głównego z baldachimem, przebudowę sklepień nawy głównej z sieciowych na krzyżowo-żebrowe. Wymieniono część wyposażenia kaplic bocznych, a do Kaplicy Zmarłych trafiła gotycka chrzcielnica – od tego czasu kaplica ta nazywana jest Baptysterium.

W dobie baroku wnętrze pomalowano na biało, z kolei podczas przebudowy ściany, filary oraz sklepienia pokryto bogatą ornamentyką i przedstawieniami figuralnymi.

Powódź sieje zniszczenie

Podczas powodzi w 1938 roku świątynia poważnie ucierpiała. Wewnątrz zaczęły się zapadać krypty, co stwarzało spore zagrożenie. Ostatecznie wszystkie wydobyte kości złożono w nowej krypcie pod jedną z kaplic. Powódź spowodowała również konieczność rozbiórki wielkiego baldachimu nad Ołtarzem Główny. Z całego wnętrza usunięto kolorowe tynki, wydobywającym tym samym surową cegłę – ówczesny wygląd wnętrza był bardzo zbliżony do obecnego i tego co jeszcze w latach 50. mogliśmy obserwować po odbudowie najważniejszego kościoła Nysy.

fotografie: Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz polska-org.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus. Najwięcej zakażeń w Wielkopolsce! (LISTA POWIATÓW)
Następny artykułPrzekręt na KGHM. Ofiary oszustów się nie zgłosiły