Niemieccy archeolodzy odkryli na równinie błotnej pozostałości średniowiecznej świątyni
Niemieccy archeolodzy natrafili na pozostałości kościoła sprzed blisko 700 lat. Zdaniem naukowców, budowla została przykryta przez fale podczas wielkiej powodzi w 1362 roku. Świątynia była najprawdopodobniej częścią średniowiecznej osady Rungholt, określanej przez badaczy mianem “Atlantydy Morza Północnego”.
Niezwykłego odkrycia dokonano w trakcie odpływu na Morzu Wattowym w Zatoce Niemieckiej. Niedaleko wybrzeża archeolodzy natknęli się na pozostałości średniowiecznej świątyni. Aby zlokalizować kościół, przeczesano równinę błotną o powierzchni ok. 10 km kw. wokół wyspy Hallig Südfall na Morzu Północnym.
– Pozostałości osadnictwa ukryte pod równinami błotnymi są najpierw lokalizowane i mapowane przy użyciu różnych metod geofizycznych – wyjaśnił współautor badania Dennis Wilken z Uniwersytetu Kilońskiego.
Odkrycie u wybrzeży Niemiec. Znaleźli szczątki 700-letniej świątyni
Wysiłki niemieckiego zespołu archeologów ujawniły wcześniej długi na 2 km łańcuch średniowiecznych terpów – sztucznych kopców zbudowanych w celu ochrony obszarów mieszkalnych przed przypływami i falami. Wśród nich znaleziono fundamenty kościoła o wymiarach 40 na 15 metrów.
Naukowcy twierdzą, że świątynia znajdowała się prawdopodobnie w centrum wioski o nazwie Rungeholt. Według wcześniejszych badań, średniowieczna osada handlowa znalazła się pod wodą podczas powodzi w 1362 roku. W związku z tym zyskała miano “Atlantydy Morza Północnego“.
Niemcy: Pozostałości średniowiecznej osady na Morzu Północnym
W sumie zespół znalazł na badanym obszarze 54 terpy, pozostałości systemów odprowadzających wodę, groblę, przystań ze śluzą oraz ruiny dwóch mniejszych kościołów.
ZOBACZ: Egipt: Archeolodzy odkryli w ruinach świątyni uśmiechniętego sfinksa
Badacze podkreślili, że szczątki dawnych osad przykrytych przez wodę bardzo szybko ulegają erozji. – Dlatego musimy pilnie zintensyfikować nasze badania – podkreśliła dr Hanna Hadler z Instytutu Geografii Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji.
jkm/zdr/polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS