A A+ A++

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze


Panstwo I Kosciol 00128 stycznia 2021 roku Szymon Hołownia zaprezentował założenia Planu dla Polski „Wiemy jak”, dotyczące uporządkowania relacji między państwem a Kościołem katolickim w Polsce. Podczas konferencji zaprezentowane zostało kompleksowe opracowanie zawierające analizę obecnego stanu stosunków między państwem a związkami wyznaniowymi i rekomendacje co do kierunku ich zmian.

Panstwo I Kosciol 004Kościół i państwo na swoje miejsca – GŁÓWNE WNIOSKI – pobierz dokument w formacie PDF

Proponowane zmiany mają na celu rzeczywistą realizację konstytucyjnej zasady bezstronności państwa w sprawach światopoglądowych i religijnych. Dotyczą takich spraw jak m.in.: przepływy finansowe, nauczanie religii w szkołach, praca kapelanów w służbach państwowych, problem pedofilii wśród duchowieństwa, interpretacja Konkordatu.
„Zdecydowanie zbyt wielu z nas, także katolików, ma dziś poczucie, że istnieje „taśma produkcyjna” między Episkopatem a państwem PiS. Poczucie, że rząd kupuje sobie Episkopat wcielając w życie jego postulaty, a Episkopat płaci mu za to rozcieńczaniem Ewangeliipolityką” – powiedział Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej – „Dlatego eksperci Instytutu Strategie 2050 przygotowali kompleksowy plan rozłączenia więzi, jakie dziś splatają państwo i Kościół katolicki. Realizacja tych założeń sprawi, że lepsze będzie państwo, że wolność od spętania zależnością od polityki odzyska też Kościół.”

Najważniejsze założenia planu to:
1. Przygotowanie „Kodeksu Dobrych Praktyk”, który pomoże ograniczyć szkodliwy obyczaj, jakim są występy funkcjonariuszy publicznych w czasie uroczystości religijnych, na przykład na Jasnej Górze.
2. Szczegółowy audyt przeprowadzony przez Najwyższą Izbę Kontroli w zakresie przepływów finansowych pomiędzy instytucjami państwa, a instytucjami Kościoła.
3. Ostateczne zakończenie rozliczeń finansowych pomiędzy państwem a kościołem i innymi związkami wyznaniowymi na podstawie tzw. ustaw Bieruta.
4. Likwidacja Funduszu Kościelnego. W jego miejsce – odpis podatkowy od podatku PIT w wysokości ok. 0,3-0,5% albo podwyższenie wysokości darowizny na cele kultu religijnego, którą można odpisać od podatku PIT lub CIT.
5. Kontrola samorządów nad cennikami usług na cmentarzach należących do związków wyznaniowych w miejscowościach, w których nie ma cmentarza komunalnego.
6. Likwidacja funkcji etatowych kapelanów w formacjach i urzędach innych niż Wojsko Polskie, Policja i Straż Graniczna.
7. Zlecenie Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporządzenie kompleksowego raportu dotyczącego pedofilii wśród duchownych i wsparcie jej działań, wraz z powołaniem specjalnej grupy prokuratorów w Prokuraturze Krajowej współpracującej z ekspertami.
8. O wymiarze i sposobie nauczania religii w szkole powinna decydować Rada Rodziców wraz z samorządem uczniowskim i pedagogami w danej szkole, a nie państwo czy biskup.
9. Obniżenie do 15. roku życia wieku, w którym uczeń może zadecydować sam, czy chce uczęszczać na lekcje religii.

Panstwo I Kosciol 002… zobacz film

Lekcje etyki powinny być docelowo obowiązkowe, a ocena z religii nie powinna być uwzględniana na świadectwie szkolnym ani wliczana do średniej ocen.
W sprawach ustrojowych Hołownia zadeklarował konieczność nowelizacji art. 196 KK i aktualizacji Deklaracji interpretacyjnej do Konkordatu.

„Szczególny jest kontekst, w którym dziś przedstawiamy nasz plan rozplątywania relacji między państwem a Kościołem. Bo dziś jesteśmy wściekli. Różnią nas dziś poglądy na temat aborcji, łączy poczucie skrajnego upokorzenia. PiS, który obiecywał troskę o ludzi zdradził swoich wyborców i wszystkich Polaków. To co dziś robi to nie „obrona życia” Polaków, a jego politycznego życia. Panie Kaczyński, czas zamordyzmu, nieliczenia się z ludźmi, czas polityki obsesji się kończy” – zakończył spotkanie Szymon Hołownia.

Panstwo I Kosciol 003  Debata online Instytutu Strategie 2050 Szczegóły planu oraz tematy, w których potrzebna jest szersza dyskusja, takie jak np. finansowanie lekcji religii zostało omówione w czasie debaty online Instytutu Strategie 2050 o godzinie 18:00 28 stycznia 2021 r.

„Państwo i Kościół na swoje miejsca” – debata on-line na temat uregulowania relacji między państwem a Kościołem w Polsce. Briefing prasowy Szymona Hołowni – 28 stycznia 2021 r.

[embedded content]

Debata dostępna będzie dla wszystkich zainteresowanych pod adresem http://fb.me/e/1r3t8099A.  Szczegółowy dokument dotyczący planu znajduje się na stronie strategie2050.pl


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKomunalna zapowiada przerwę w dostawie wody
Następny artykułTrendy wnętrzarskie na 2021 rok. Czy znasz każdy z nich? [ Strefa biznesu ]