Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wydał komunikat w sprawie możliwego zagrożenia koronawirusem w Polsce. Znalazły się w nim m.in. zalecenia dla wiernych dotyczące przyjmowania komunii i korzystania z wody święconej.
W związku z możliwym zagrożeniem koronawirusem w Polsce na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski zamieszczono specjalny komunikat. Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki zwrócił się w nim do duchowieństwa i wiernych z prośbą o „zachowanie zwiększonej ostrożności”.
Przewodniczący Episkopatu wskazuje, że ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się koronawirusa, trzeba, „aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę”.
Zwraca także uwagę, że Komunia duchowa jest aktem modlitewnym, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. „Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie” – dodaje abp Gądecki.
Podkreśla też, że osoby, które mają obawy przed zarażeniem, nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach. „Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej” – zaznaczył przewodniczący Episkopatu Polski.
W najbliższych dniach w polskich kościołach będzie odczytywana informacja Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego, dotycząca koronawirusa. Informacja ta została przekazana w piątek wieczorem i została przekazana do wszystkich diecezji, z prośbą o rozpowszechnienie wśród wiernych.
W trakcie piątkowej konferencji prasowej prof. Łukasz Szumowski zapewnił, że w Polsce nie ma żadnego stwierdzonego przypadku koronawirusa, a wszystkie 39 próbek pobranych od pacjentów wykazało brak zakażenia patogenem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podniosła globalne ryzyko wybuchu epidemii koronawirusa do „bardzo wysokiego” – najwyższego z możliwych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS