A A+ A++

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku w Polsce zawarto 145 tys. związków małżeńskich, ale doszło też do 51,2 tys. rozwodów. Osoby, których związki zostały prawnie unieważnione, często po raz kolejny stają na ślubnym kobiercu. Z reguły nowi partnerzy mają potomstwo z poprzednich małżeństw. W wielu przypadkach pary żyją w związkach nieformalnych. W efekcie takich zmian powstają tzw. patchworkowe rodziny. Jak wygląda gospodarstwo domowe w Polsce? Jakie są korzyści z bycia razem i jak obecnie postrzegana jest rodzina?

Jaka jest współczesna polska rodzina?

W Polsce doszło do wielu przemian społeczno-kulturowych, które doprowadziły do odmiennego niż tradycyjny sposobu postrzegania najbliższych. Z badania zatytułowanego „Rodzina – jej znaczenie i zrozumienie”[1] przygotowanego przez CBOS wynika, że szczęście rodzinne wciąż jest dla Polaków najważniejszą wartością, jaką kierują się w życiu codziennym – wskazało na to aż 80 proc. respondentów. Drugą pozycję zajęło zdrowie, a trzecią – spokój. 87 proc. badanych uważa, że człowiek do pełni szczęścia potrzebuje rodziny.

Na przestrzeni lat społeczna definicja rodziny uległa modyfikacji. Wpływ na to mają m.in. rosnąca liczba rozwodów, coraz późniejsze podejmowanie decyzji o zawarciu związku małżeńskiego, odkładanie momentu zajścia w ciążę, a także funkcjonowanie w związkach nieformalnych. Dlatego też to pojęcie jest rozumiane coraz szerzej. Oto, jaki rodzaj związku został uznany za rodzinę przez ankietowanych:

  • małżeństwo z dziećmi – 99 proc.,
  • matka lub ojciec samotnie wychowujący dzieci lub dziecko – 91 proc.,
  • osoby żyjące w związku nieformalnym i wychowujące potomstwo z tego związku – 83 proc.,
  • osoby żyjące w związku nieformalnym i wychowujące dzieci z poprzednich związków – 78 proc.,
  • małżeństwo bez dzieci – 65 proc.,
  • osoby będące w związku nieformalnym i nieposiadające dzieci – 31 proc.,
  • związek osób tej samej płci, wychowujących dzieci jednej z nich – 23 proc.,
  • związek osób tej samej płci, niewychowujących dzieci – 13 proc.

Jak zatem widać, pojęcie rodziny jest obecnie postrzegane inaczej niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Niezmiennie dla zdecydowanej większości Polaków szczęście gospodarstwa domowego pozostaje największą wartością – zdajemy sobie sprawę z tego, ile korzyści niesie za sobą wspólne życie.

Jaki jest bilans bycia razem w czasach pandemii?

Okres od marca 2020 roku, kiedy w Polsce ogłoszono stan pandemii, był i nadal jest bardzo trudny dla większości z nas. Przez długi czas pozostawaliśmy głównie w domach. Jednocześnie spowodowało to, że wiele rodzin zaczęło spędzać ze sobą najwięcej czasu od lat. Okazało się też, że w tym szczególnym okresie dla wielu Polaków rodzina miała ogromne znaczenie. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez NEUROHM i BradConsulting na zlecenie Onetu, aż 81 proc. respondentów stwierdziło, że rodzina stanowiła dla nich wsparcie w tym trudnym czasie[2]. Mogliśmy na nią zawsze liczyć i dzięki temu łatwiej radziliśmy sobie w wielu sytuacjach. Tymczasem problemów było mnóstwo. Pomocy potrzebowaliśmy choćby w zrobieniu zakupów, kiedy przebywaliśmy na kwarantannie – wtedy pomagała nam rodzina, która z nami nie mieszka. Wiele osób nie mogło pracować ze względu na zamknięcie ich branży – dzięki temu, że pozostali najbliżsi zarabiali, całe gospodarstwo domowe mogło przetrwać ten czas. W Polsce rodziny najczęściej wzajemnie się wspierają, a często zabezpieczają się na przyszłość poprzez ubezpieczenie na życie.

Dla kogo tak naprawdę kupujemy polisę na życie?

Bez względu na to, jak wiele osób w danej rodzinie odpowiada za jej utrzymanie, warto, aby jej członkowie posiadali ubezpieczenie na życie i zdrowie. Tak naprawdę taką ochronę kupujemy właśnie dla naszych bliskich. W momencie, w którym by nas zabrakło, uposażeni otrzymają od towarzystwa ubezpieczeniowego świadczenie, dzięki któremu będą mogli utrzymać standard życia na podobnym poziomie. Jeśli mamy ubezpieczenie na życie i zdrowie, możemy również otrzymać wypłatę pieniędzy w innych sytuacjach życiowych, takich jak np.: niezdolność do pracy, poważne zachorowanie czy uszczerbek na zdrowiu po wypadku.

Dzięki polisie na życie i zdrowie można lepiej  zadbać o siebie i bliskich. Teraz to dużo łatwiejsze – przykładowo w Avivie umowę ubezpieczenia na życie i zdrowie można zawrzeć w wygodny i bezpieczny sposób częściowo lub w pełni online.

[1] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_022_19.PDF

[2] https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/koronawirus-w-polsce-sondaz-rodzina-opoka-w-czasie-pandemii/55lqy7l

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Donald Tusk jest najwybitniejszym polskim politykiem”. Sławomir Neumann w “Graffiti”
Następny artykułTurów testuje polsko-czeską przyjaźń